i-MSCP 1.3.x - en to de_DE translation catalogue (1707 entries)

en:  Admin / Support / Open Tickets
de_DE:  Admin / Support / Offene Tickets

en:  Client / Webtools / Custom Error Pages / Edit Custom Error Page
de_DE: Kunde / Webtools / Eigene Fehlerseiten / Eigene Fehlerseite bearbeiten

en:  Wrong IP address.
de_DE: Falsche IP Adresse.

en: $ORIGIN is automatically appended to unqualified names, hosts and canonical names
de_DE: $ORIGIN wird automatisch an unqualifizierte Namen, Hosts und kanonische Namen angefügt

en: $ORIGIN value is currently set to: %s
de_DE: Der aktuelle Wert von $ORIGIN ist: %s

en: %%s must be lower than %%s.
de_DE: %%s muss kleiner als %%s sein.

en: %1$d / %2$d of %3$d
de_DE: %1$d / %2$d von %3$d

en: %1$d / %2$d of %3$d</b>
de_DE: %1$d / %2$d von %3$d</b>

en: %1$d / %2$d of unlimited
de_DE: %1$d / %2$d von unbegrenzt

en: %1$d of %2$d
de_DE: %1$d von %2$d

en: %1$d%% [%2$s of %3$s]
de_DE: %1$d%% [%2$s von %3$s]

en: %1$d%% [%2$s of unlimited]
de_DE: %1$d%% [%2$s von unbegrenzt]

en: %1$s - (Version: %2$s, Language: %3$s)
de_DE: %1$s - (Version: %2$s, Sprache: %3$s)

en: %1$s / %2$s of %3$s
de_DE: %1$s / %2$s von %3$s

en: %1$s / %2$s of unlimited
de_DE: %1$s / %2$s von unbegrenzt

en: %1$s of %2$s
de_DE: %1$s von %2$s

en: %1$s of <b>unlimited</b>
de_DE: %1$s von <b>unbegrenzt</b>

en: %1$s you are now logged as %2$s
de_DE: %1$s - Sie sind jetzt angemeldet als: %2$s

en: %1$s%% [%2$s of %3$s]
de_DE: %1$s%% [%2$s von %3$s]

en: %1$s%% [%2$s of unlimited]
de_DE: %1$s%% [%2$s von unbegrenzt]

en: %1$ss - Software
de_DE: %1$s`s - Software

en: %d %s remaining until account expiration
de_DE: %d%s noch bis Konto-Ablaufdatum

en: %d / unlimited
de_DE: %d / unbegrenzt

en: %d Service(s) port successfully updateds
de_DE: %d Service(s)-Port wurde erfolgreich aktualisiert

en: %d configuration parameter(s) have/has been created.
de_DE: %d Konfigurationsparameter wurden erstellt.

en: %d configuration parameter(s) have/has been updated.
de_DE: %d Konfigurationsparameter wurden aktualisiert.

en: %d of %s
de_DE: %d von %s

en: %d strings translated
de_DE: %d Strings übersetzt

en: %s / unlimited
de_DE: %s / unbegrenzt

en: %s account successfully deleted.
de_DE: %s Konto erfolgreich gelöscht.

en: %s doens't look like an i-MSCP plugin archive.
de_DE: %s scheint kein i-MSCP Plugin-Archiv zu sein.

en: %s doesn't exist or is empty.
de_DE: %s existiert nicht oder ist leer.

en: %s is not a valid i-MSCP language file.
de_DE: %s ist keine gültige i-MSCP Sprachdatei.

en: %s is not allowed as subdomain label.
de_DE: %s ist nicht als Subdomain-Bezeichnung zugelassen.

en: %s of %s
de_DE: %s von %s

en: %s of unlimited
de_DE: %s von unbegrenzt

en: %s page
de_DE: %s Seite

en: %s record
de_DE: %s Eintrag

en: %s total available
de_DE: %s insgesamt verfügbar

en: %s webmail
de_DE: %s Webmail

en: %s: The clients consumption (%s) for this reseller is greater than the new limit.
de_DE: %s: Der Kundenverbrauch (%s) für diesen Reseller ist größer als das neue Maximum.

en: %s: The total of items (%s) already assigned by the reseller is greater than the new limit.
de_DE: %s: Die Anzahl der Elemente (%s) die dem Reseller bereits zugeteilt sind, ist größer als das neue Maximum.

en: %s: This reseller has customer(s) with unlimited items.
de_DE: %s: Dieser Reseller hat einen oder mehrere Kunden mit unbegrenzten Elementen.

en: %s: You cannot disable a service already consumed by reseller's customers.
de_DE: %s: Sie können keinen Dienst deaktivieren der bereits von Resellerkunden genutzt wird.

en: %s: You cannot disable a service already sold to reseller's customers.
de_DE: %s: Sie können keinen Dienst deaktivieren der bereits von Resellerkunden gekauft wurde.

en: %s::getInfo() not implemented and %s not found. This is a bug in the %s plugin which must be reported to the author(s).
de_DE: %s-getInfo() Ist nicht vorhanden und %s wurde nicht gefunden! <br /> Der Fehler befindet sich in %s plugin. Bitte melden sie den Fehler dem Pluginautor.

en: '%%hostname%%' does not appear to have a valid MX record for the email address '%%value%%'
de_DE: '%%hostname%%' scheint keinen gültigen MX-Eintrag für die E-Mail-Adresse '%%value%%'  zu haben

en: '%%hostname%%' is no valid hostname for email address '%%value%%'
de_DE: '%%hostname%%' ist kein gültiger Hostname für die E-Mail-Adresse '%%value%%'

en: '%%hostname%%' is not in a routable network segment. The email address '%%value%%' should not be resolved from public network
de_DE: '%%hostname%%' ist kein routbares Netzwerksegment. Die E-Mail-Adresse '%%value%%' sollte nicht aus dem öffentlichen Netz aufgelöst werden

en: '%%localPart%%' can not be matched against dot-atom format
de_DE: '%%localPart%%' kann nicht gegen das dot-atom Format aufgelöst werden

en: '%%localPart%%' can not be matched against quoted-string format
de_DE: '%%localPart%%' kann nicht gegen quoted-string Format aufgelöst werden

en: '%%localPart%%' is no valid local part for email address '%%value%%'
de_DE: '%%localPart%%' ist kein gültiger lokaler Teil für die E-Mail-Adresse '%%value%%'

en: '%%value%%' appears to be a DNS hostname but cannot extract TLD part
de_DE: '%%value%%' scheint ein DNS Hostname zu sein, der TLD teil kann aber nicht extrahiert werden

en: '%%value%%' appears to be a DNS hostname but cannot match TLD against known list
de_DE: '%%value%%' scheint ein DNS Hostname zu sein, kann aber nicht mit  der TLD Liste abgeglichen werden

en: '%%value%%' appears to be a DNS hostname but cannot match against hostname schema for TLD '%%tld%%'
de_DE: '%%value%%' scheint ein DNS Hostname zu sein, aber keine uebereinstimmung mit Hostnamens Schema für TLD '%%tld%%'

en: '%%value%%' appears to be a DNS hostname but contains a dash in an invalid position
de_DE: '%%value%%' scheint ein DNS Hostname zu sein, enthält aber einen Strich an einer ungültigen Position

en: '%%value%%' appears to be a DNS hostname but the given punycode notation cannot be decoded
de_DE: '%%value%%' scheint ein DNS Hostname zu sein, aber die angegebenen Punycode-Notation kann nicht entschlüsselt werden

en: '%%value%%' appears to be a domain name but cannot extract TLD part
de_DE: '%%value%%' sieht aus wie ein Domainname, jedoch wird der TLD-Teil nicht erkannt.

en: '%%value%%' appears to be a domain name but cannot match TLD against known list
de_DE: '%%value%%' sieht aus wie ein Domainname, der TLD-Teil ist aber nicht in der Liste

en: '%%value%%' appears to be a domain name but cannot match against domain name schema for TLD '%%tld%%'
de_DE: '%%value%%'  scheint ein Domain-Name sein, sie entspricht aber nicht dem Schema für TLD´s '%%tld%%'

en: '%%value%%' appears to be a domain name but contains a dash in an invalid position
de_DE: '%%value%%' scheint ein Domain-Name zu sein, enthält aber einen Bindestrich an einer ungültigen Stelle

en: '%%value%%' appears to be a domain name but the given punycode notation cannot be decoded
de_DE: '%%value%%' scheint ein Domain-Name sein, aber die Schreibweise des Punycodes kann nicht konvertiert werden

en: '%%value%%' appears to be a local network name but local network names are not allowed
de_DE: '%%value%%' scheint ein lokaler Netzwerk Name zu sein, aber lokale Netzwerke sind nicht zulässig

en: '%%value%%' appears to be a subdomain name but cannot extract TLD part
de_DE: '%%value%%' scheint eine Sub-Domain zu sein, kann aber nicht die TLD extrahieren

en: '%%value%%' appears to be a subdomain name but cannot match TLD against known list
de_DE: '%%value%%' scheint eine Sub-Domain zu sein, aber die TLD steht nicht auf der Liste

en: '%%value%%' appears to be a subdomain name but cannot match against subdomain schema for TLD '%%tld%%'
de_DE: '%%value%%' scheint eine Sub-Domain zu sein, entspricht aber nicht dem Subdomain-Schema für TLD´s '%%tld%% "

en: '%%value%%' appears to be a subdomain name but contains a dash in an invalid position
de_DE: '%%value%%' scheint eine Subdomain zu sein, enthält aber einen Bindestrich an einer ungültigen Stelle

en: '%%value%%' appears to be a subdomain name but the given punycode notation cannot be decoded
de_DE: '%%value%%' scheint eine Sub-Domain zu sein, aber die Schreibweise des Punycodes kann nicht konvertiert werden

en: '%%value%%' appears to be an IP address, but IP addresses are not allowed
de_DE: '%%value%%' ist eine IP-Adresse, aber IP-Adressen sind nicht erlaubt

en: '%%value%%' does not appear to be a valid IP address
de_DE: '%%value%%' keine gültige IP-Adresse

en: '%%value%%' does not appear to be a valid URI hostname
de_DE: '%%value%%' kein gültiger URI Hostname

en: '%%value%%' does not appear to be a valid local network name
de_DE: '%%value%%' kein gültiger lokaler Netzwerk Name

en: '%%value%%' does not match the expected structure for a DNS hostname
de_DE: '%%value%%' stimmt nicht mit der erwarteten Struktur für einen DNS-Hostnamen ueberein

en: '%%value%%' does not match the expected structure for a domain name
de_DE: '%%value%%' stimmt nicht mit der erwarteten Struktur für einen Domain-Namen überein

en: '%%value%%' does not match the expected structure for a subdomain name
de_DE: '%%value%%' stimmt nicht mit der erwarteten Struktur für einen Sub-Domain-Namen überein

en: '%%value%%' exceeds the allowed length
de_DE: '%%value%%' überschreitet die zulässige Länge

en: '%%value%' is no valid email address in the basic format local-part@hostname
de_DE: '%%value%%' ist keine gültige E-Mail-Adresse nach Format local-part@hostname

en: (filtered from %s total records)
de_DE: (gefiltert von %s Datensätzen)

en: (usually named
de_DE: (gewöhnlich genannt:

en: <b>%1$s</b> has unlimited rights for a <b>%2$s</b> Service.<br>
de_DE: <b>%1$s</b> hat uneingeschränkte Rechte für a <b>%2$s</b> Dienst.<br>

en: <b>%1$s</b> is exceeding limits for a <b>%2$s</b><br>service in destination reseller.<br>
de_DE: <b>%1$s</b> übersteigt die Limits für den a <b>%2$s</b><br>Dienst für diesen Reseller.<br />

en: <b>%s</b> has IP address that cannot be managed from the destination reseller!<br>This user cannot be moved!
de_DE: <b>%s</b> verwendet IP Adressen, die dieser Reseller nicht verändern darf!<br>Der Kunde kann nicht verschoben werden!

en: A PHP extension stopped the file upload.
de_DE: Eine PHP-Erweiterung stoppte den Dateiupload.

en: A database update is available
de_DE: Ein Datenbank-Update ist verfügbar

en: A hosting plan with same name already exists.
de_DE: Ein Tarif mit gleichem Namen existiert bereits.

en: A new i-MSCP version is available
de_DE: Es ist eine neue I-MSCP Version verfügbar.

en: A new software package has been uploaded
de_DE: Ein neues Software Paket wurde hochgeladen

en: A task is in progress for this htuser.
de_DE: Prozess läuft für diesen htuser

en: Access your domain statistics through the Web interface.
de_DE: Greifen Sie auf Ihre Domain-Statistiken über das Webinterface zu.

en: Access your files through the web interface.
de_DE: Greifen Sie über das Webinterface auf Ihre Dateien zu.

en: Access your mail through the web interface.
de_DE: Greifen Sie über das Webinterface auf Ihre E-Mails zu.

en: Account data
de_DE: Kontodaten

en: Account limits
de_DE: Konto Limit

en: Account name
de_DE: Kontoname

en: Account overview
de_DE: Kontoübersicht

en: Account summary
de_DE: Kontozusammenfassung

en: Account type
de_DE: Kontotyp

en: Action
de_DE: Aktion

en: Action has been stopped.
de_DE: Aktion wurde gestoppt.

en: Action has failed.
de_DE: Aktion ist fehlgeschlagen.

en: Actions
de_DE: Aktionen

en: Activate
de_DE: Aktivieren

en: Activate this plugin
de_DE: Aktiviere dieses Plugin

en: Activated
de_DE: aktiviert

en: Activated software
de_DE: Aktivierte Software

en: Activation email
de_DE: Aktivierungs-E-Mail

en: Activation in progress...
de_DE: Aktivierung läuft...

en: Activation link expire time <small>(In minutes)</small>
de_DE: Gültigkeit des Aktivierungslinks <small>(in Minuten)</small>

en: Add
de_DE: Anlegen

en: Add DNS resource record
de_DE: DNS-Eintrag hinzufügen

en: Add FTP account
de_DE: FTP Konto anlegen

en: Add Htaccess group
de_DE: Htaccess-Gruppe hinzufügen

en: Add Htaccess user
de_DE: Htaccess-Benutzer anlegen

en: Add SQL database
de_DE: SQL-Datenbank anlegen

en: Add SQL user
de_DE: SQL-Benutzer anlegen

en: Add SSL certificate
de_DE: SSL-Zertifikat hinzufügen

en: Add admin
de_DE: Administrator erstellen

en: Add catchall
de_DE: Catch-All anlegen

en: Add custom menu
de_DE: Eigenes Menü hinzufügen

en: Add customer
de_DE: Kunde anlegen

en: Add customer - Next step
de_DE: Kundeanlegen - Nächster Schritt

en: Add domain alias
de_DE: Domain-Alias hinzufügen

en: Add email account
de_DE: E-Mail-Konto anlegen

en: Add group
de_DE: Gruppe anlegen

en: Add hosting plan
de_DE: Hosting Tarif anlegen

en: Add new IP address
de_DE: Neue IP-Adresse hinzufügen

en: Add new protected area
de_DE: Verzeichnisschutz erstellen

en: Add new service port
de_DE: Neuen Service-Port anlegen

en: Add permissions
de_DE: Berechtigungen hinzufügen

en: Add permissions for reseller to software:
de_DE: Berechtigungen für Reseller zur Software hinzufügen:

en: Add protected area
de_DE: Geschützten Bereich hinzufügen

en: Add reseller
de_DE: Reseller erstellen

en: Add subdomain
de_DE: Subdomain anlegen

en: Add user
de_DE: Benutzer anlegen

en: Added by
de_DE: Hinzugefügt von

en: Addition in progress...
de_DE: Wird hinzugefügt...

en: Additional data
de_DE: Zusätzliche Informationen

en: Admin
de_DE: Administrator

en: Admin / General / Admin Log
de_DE: Admin / Allgemein / Admin Log

en: Admin / General / Overview
de_DE: Admin / Allgemein / Übersicht

en: Admin / General / Services Status
de_DE: Admin / Allgemein / Dienststatus

en: Admin / Profile / Account Summary
de_DE: Admin / Profil / Account Zusammenfassung

en: Admin / Profile / Language
de_DE: Admin / Profil / Sprache

en: Admin / Profile / Layout
de_DE: Admin / Profil / Layout

en: Admin / Profile / Password
de_DE: Admin / Profil / Passwort

en: Admin / Profile / Personal Data
de_DE: Admin / Profil / Persönliche Daten

en: Admin / Settings
de_DE: Admin / Einstellungen

en: Admin / Settings / IP Management
de_DE: Admin / Einstellungen / IP Verwaltung

en: Admin / Settings / Languages
de_DE: Admin / Einstellungen / Sprachen

en: Admin / Settings / Lost Password Email
de_DE: Admin / Einstellungen / Passwort-vergessen E-Mail

en: Admin / Settings / Plugin Management
de_DE: Admin / Einstellungen / Plugin Verwaltung

en: Admin / Settings / Server Traffic
de_DE: Admin / Einstellungen / Server Traffic

en: Admin / Settings / Service Ports
de_DE: Admin / Einstellungen / Dienste Ports

en: Admin / Settings / Software Management
de_DE: Admin / Einstellungen / Softwareverwaltung

en: Admin / Settings / Software Options
de_DE: Admin / Einstellungen / Software Optionen

en: Admin / Settings / Welcome Email
de_DE: Admin / Einstellungen / Willkommens E-Mail

en: Admin / Settings / {TR_DYNAMIC_TITLE}
de_DE: Admin / Einstellungen / {TR_DYNAMIC_TITLE}

en: Admin / Software Management / Reseller Software
de_DE: Admin / Software Verwaltung / Reseller Software

en: Admin / Statistics / IP Usage
de_DE: Admin / Statistiken / IP-Nutzung

en: Admin / Statistics / Reseller Statistics
de_DE: Admin / Statistiken / Reseller Statistiken

en: Admin / Statistics / Reseller Statistics / User Statistics
de_DE: Admin / Statistiken / Reseller Statistiken / Kunden Statistiken

en: Admin / Statistics / Reseller Statistics / User Statistics / {USERNAME} user statistics
de_DE: Admin / Statistiken / Reseller Statistiken / Kunden Statistiken / Domain Statistiken

en: Admin / Statistics / Server Statistics
de_DE: Admin / Statistiken / Server Statistiken

en: Admin / Statistics / Server Statistics / Day Statistics
de_DE: Admin / Statistiken / Server Statistiken / Tages Statistiken

en: Admin / Support / Closed Tickets
de_DE: Admin / Support / Geschlossene Tickets

en: Admin / Support / View Ticket
de_DE: Admin / Support / Ticket anzeigen

en: Admin / System Tools / Anti-Rootkits Logs
de_DE: Admin / System Werkzeuge / Anti-Rootkits Logs

en: Admin / System Tools / Database Update
de_DE: Admin / System Werkzeuge / Datenbank Update

en: Admin / System Tools / Debugger
de_DE: Admin / System Werkzeuge / Debugger

en: Admin / System Tools / Maintenance Settings
de_DE: Admin / System Werkzeuge / Wartungseinstellungen

en: Admin / System Tools / System Information
de_DE: Admin / System Werkzeuge / System Information

en: Admin / System Tools / i-MSCP Updates
de_DE: Admin / System Werkzeuge / i-MSCP Updates

en: Admin / Users / Add Admin
de_DE: Admin / Benutzer / Admin hinzufügen

en: Admin / Users / Add Reseller
de_DE: Admin / Benutzer / Reseller hinzufügen

en: Admin / Users / Circular
de_DE: Admin / Benutzer / Rundschreiben

en: Admin / Users / Customers Assignment
de_DE: Admin / Benutzer / Kundenzuordnung

en: Admin / Users / Edit Reseller
de_DE: Admin / Benutzer / Reseller bearbeiten

en: Admin / Users / Overview
de_DE: Admin / Benutzer / Übersicht

en: Admin / Users / Overview / Domain Details
de_DE: Admin / Benutzer / Übersicht / Domain Details

en: Admin / Users / Overview / Edit Admin
de_DE: Admin / Benutzer / Übersicht / Admin bearbeiten

en: Admin / Users / Resellers Assignment
de_DE: Admin / Benutzer / Resellerzuordnung

en: Admin / Users / Sessions
de_DE: Admin / Benutzer / Sitzungen

en: Admin account successfully created.
de_DE: Administratorkonto erfolgreich angelegt.

en: Admin log
de_DE: Adminprotokoll

en: Admin not available
de_DE: Admin nicht verfügbar

en: Admin users
de_DE: Administratoren

en: Admin/IP usage statistics
de_DE: Administration / IP-Statistiken

en: Administrator and Reseller levels
de_DE: Administrator und Reseller Levels

en: Administrator and customer
de_DE: Administrator und Kunde

en: Administrator and customer levels
de_DE: Administrator und Kunden Levels

en: Administrator and reseller
de_DE: Administrator und Reseller

en: Administrator level
de_DE: Administrator Ebene

en: Administrator login
de_DE: Administrator Anmeldung

en: Administrators
de_DE: Administratoren

en: Administrators and customers
de_DE: Administratoren und Kunden

en: Administrators and resellers
de_DE: Administratoren und Reseller

en: After your upload the package it will be installed on your systems.<br>Refresh your site to see the new status!
de_DE: Nach dem Hochladen wird das Paketa auf Ihrem System installiert.<br>Aktualisieren Sie Ihre Seite um den neuen Status zu sehen!

en: Alias forward
de_DE: Alias-Weiterleitung

en: Alias mail
de_DE: Alias-E-Mail

en: Alias subdomain forward
de_DE: Alias-Subdomain-Weiterleitung

en: Alias subdomain mail
de_DE: Alias-Subdomain-E-Mail

en: Aliases
de_DE: Aliase

en: All
de_DE: Alle

en: All closed tickets were successfully deleted.
de_DE: Alle geschlossenen Tickets wurden erfolgreich gelöscht.

en: All errors (Development)
de_DE: Alle Fehler (Entwicklung)

en: All errors, except E_DEPRECATED and E_STRICT (Production)
de_DE: Alle Fehler, außer E_DEPRECATED und E_STRICT (Produktion)

en: All errors, except E_NOTICES, E_STRICT AND E_DEPRECATED (Default)
de_DE: Alle Fehler, außer E_NOTICE, E_STRICT und E_DEPRECATED (Standard)

en: All fields are required.
de_DE: Es müssen alle Felder ausgefüllt werden!

en: All fields are valid.
de_DE: Alle Felder sind gültig

en: All in
de_DE: Alle (in)

en: All levels
de_DE: Alle Ebenen

en: All open tickets were successfully deleted.
de_DE: Alle offenen Tickets wurden erfolgreich gelöscht.

en: All out
de_DE: Alle (out)

en: All reseller
de_DE: Alle Reseller

en: All traffic
de_DE: Gesamtverbrauch

en: All users
de_DE: Alle Benutzer

en: Allow URL fopen
de_DE: Erlaube URL-fopen

en: Allows to forward any request made to this domain to a specific URL.
de_DE: Erlaubt jede Anfrage zu dieser Domain auf eine spezifische URL weiterzuleiten.

en: Allows to share the mount point of another domain.
de_DE: Erlaubt das Teilen des Einhängepunktes einer anderen Domain.

en: Already in use
de_DE: Bereits in Benutzung

en: Alternate URL to reach your website.
de_DE: Alternative URL zum Erreichen der Webseite.

en: Alternative URL to reach your website
de_DE: Alternative URL um Ihre Webseite zu erreichen

en: An email addresse is not valid in mail forward list.
de_DE: Eine E-Mail Adresse in der Weiterleitungsliste ist ist ungültig.

en: An unexpected error occurred
de_DE: Ein unerwarteter Fehler ist aufgetreten

en: An unexpected error occurred.
de_DE: Ein unerwarteter Fehler ist aufgetreten.

en: An unexpected error occurred. Go to the debugger interface for more details.
de_DE: Ein unbekannter Fehler ist aufgetreten. Gehen Sie in das Entwicklungsmenü für mehr Details.

en: An unexpected error occurred. Please contact your administrator.
de_DE: Ein unerwarteter Fehler ist aufgetreten. Bitte kontaktieren Sie Ihren Administrator.

en: An unexpected error occurred. Please contact your reseller.
de_DE: Ein unerwarteter Fehler ist aufgetreten. Bitte kontaktieren Sie ihren Reseller.

en: An unexpected error occurred: %s
de_DE: Ein unerwarteter Fehler ist aufgetreten: %s

en: An unknown error occurred during file upload: %s
de_DE: Beim Hochladen der Datei ist ein unbekannter Fehler aufgetreten: %s

en: Any
de_DE: Alle

en: Application installer
de_DE: Anwendungsinstaller

en: Apply
de_DE: Anwenden

en: Apply changes
de_DE: Änderungen übernehmen

en: Are you sure to install this package from the webdepot?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie dieses Paket aus dem Webdepot installieren wollen?

en: Are you sure to install this package?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie dieses Paket installieren möchten?

en: Are you sure to remove the permissions ?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie die Rechte löschen möchten?

en: Are you sure you want delete the %s SQL user?
de_DE: Wollen Sie den SQL-Benutzer %s wirklich löschen?

en: Are you sure you want to activate this package?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie dieses Paket aktivieren möchten?

en: Are you sure you want to delete %s service port ?
de_DE: Sind Sie sicher, dass der Service-Port %s gelöscht werden soll?

en: Are you sure you want to delete %s?
de_DE: Sind Sie sicher, dass %s gelöscht werden soll?

en: Are you sure you want to delete all closed tickets?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie alle geschlossenen Tickets löschen wollen?

en: Are you sure you want to delete all selected mail accounts?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie die markierten E-Mail Konten löschen möchten?

en: Are you sure you want to delete all tickets?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie alle Tickets löschen wollen?

en: Are you sure you want to delete the %s FTP user?
de_DE: Wollen Sie den FTP-Benutzer %s wirklich löschen?

en: Are you sure you want to delete the %s catch all?
de_DE: Wollen Sie wirklich den %s Catch-All löschen?

en: Are you sure you want to delete the %s domain alias order?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie die Bestellung des %s Domain-Alias löschen wollen?

en: Are you sure you want to delete the %s domain alias?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie den %s Domain-Alias löschen wollen?

en: Are you sure you want to delete the %s menu?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie das Menü %s löschen möchten?

en: Are you sure you want to delete the %s user?
de_DE: Wollen Sie den Benutzer %s wirklich löschen?

en: Are you sure you want to delete the '%s' ticket?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie das '%s' Ticket löschen wollen?

en: Are you sure you want to delete the `%%s' IP address?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie die IP `%%s' löschen möchten?

en: Are you sure you want to delete the `%%s` FTP user?
de_DE: Sind Sie sich sicher, den FTP Benutzer `%%s` löschen zu wollen?

en: Are you sure you want to delete the `%%s` protected area?
de_DE: Sind Sie sich sicher, das geschützte Verzeichnis `%%s` löschen zu wollen?

en: Are you sure you want to delete this DNS record?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie diesen DNS-Eintrag löschen wollen?

en: Are you sure you want to delete this domain alias?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie diesen Domain-Alias löschen wollen?

en: Are you sure you want to delete this hosting plan?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie diesen Tarif löschen wollen?

en: Are you sure you want to delete this package?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie dieses Paket löschen wollen?

en: Are you sure you want to delete this subdomain?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie diese Subdomain löschen wollen?

en: Are you sure you want to import this package into the local software repository?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie dieses Paket in das lokale Software-Repository importieren wollen?

en: Are you sure you want to import this package into the software depot?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie dieses Paket in das Software-Depot importieren möchten?

en: Are you sure you want to install this package from the Web software repository?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie dieses Paket aus dem Web-Software-Repository installieren wollen?

en: Are you sure you want to restore the backup?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie dieses Backup einspielen wollen?

en: Assign
de_DE: Zuweisen

en: Assign existing SQL user
de_DE: Existierenden SQL-Benutzer zuweisen.

en: Assign group
de_DE: Gruppe zuweisen

en: Assigned to at least one reseller
de_DE: Mindestens einem Reseller zugeordnet

en: At least one intermediate certificate is invalid or missing.
de_DE: Mindestens ein "Intermediate"-Zertifikat ist falsch oder fehlt.

en: Authentication by group
de_DE: Authentifizierung durch Gruppe

en: Authentication by user
de_DE: Authentifizierung durch Benutzer

en: Authentication users
de_DE: Authentifizierung Benutzer

en: Authentication users/groups
de_DE: Authentifizierung Benutzer/Gruppen

en: Auto
de_DE: Automatisch

en: Auto (Browser language)
de_DE: Automatisch (Browsereinstellung)

en: Auto responder
de_DE: E-Mail Autoresponder

en: Auto-responder message cannot be empty.
de_DE: E-Mail Auto-Antwort Text darf nicht leer sein.

en: Auto-responder successfully scheduled for activation.
de_DE: E-Mail Auto-Antwort erfolgreich zur Aktivierung vorgemerkt.

en: Auto-responder successfully scheduled for deactivation.
de_DE: E-Mail Auto-Antwort erfolgreich zur Deaktivierung vorgemerkt.

en: Auto-responder successfully scheduled for update.
de_DE: E-Mail Auto-Antwort für Update hinzugefügt.

en: Available
de_DE: Verfügbar

en: Available software
de_DE: Verfügbare Software

en: Awaiting activation
de_DE: Wartet auf Aktivierung

en: Awaiting for approval
de_DE: Bestätigung erforderlich

en: Back
de_DE: Zurück

en: Backup and restore settings.
de_DE: Einstellungen für Backup und Wiederherstellung

en: Backup has been successfully scheduled for restoration.
de_DE: Backup wurde erfolgreich zur Wiederherstellung vorgemerkt.

en: Bad password.
de_DE: Falsches Passwort.

en: Bad request.
de_DE: Fehlerhafte Anfrage.

en: Behind
de_DE: dahinter

en: Below, you can activate the external mail feature for one or many of your domains. Note that activating the external mail feature configures our server to relay your mail through your own mail server, but that no DNS record is created for it.
de_DE: Weiter unten können Sie das externe Mail-Feature für eine oder mehrere Domains aktivieren. Beachten SIe, dass nach Aktivieren des externen Mail-Features unser Server als Relay für Ihre Mails über Ihren eigenen Mail-Server konfiguriert wird, jedoch hierfür keine DNS-Einträge einrichtet.

en: Blocking time between login/captcha attempts <small>(In seconds)</small>
de_DE: Wartezeit zwischen Login/Captcha-Versuchen <small>(in Sekunden)</small>

en: Blocking time between logins and captcha attempts
de_DE: Wartezeit zwischen Login/ Captcha-Versuchen

en: Blocktime <small>(in minutes)</small>
de_DE: Sperrzeit <small>(in Minuten)</small>

en: Body is missing.
de_DE: Body fehlt.

en: Both source and destination are identical.
de_DE: Quelle und Ziel sind identisch.

en: Bruteforce detection
de_DE: Bruteforce Erkennung

en: Bulk Actions
de_DE: Massenaktionen

en: By
de_DE: von

en: CPU Information
de_DE: CPU Informationen

en: Can edit the PHP %s configuration option
de_DE: Kann die PHP Richtlinie %s bearbeiten

en: Can use the PHP %s function
de_DE: Kann die PHP Richtlinie %s nutzen

en: Cancel
de_DE: Abbrechen

en: Canonical name
de_DE: Kanonischer Name

en: Catch all
de_DE: Catch-All

en: Catch all successfully scheduled for addition.
de_DE: Catch-All ​​erfolgreich zum Hinzufügen vorgemerkt.

en: Catch all successfully scheduled for deletion.
de_DE: Catch-All erfolgreich für die Löschung vorgemerkt.

en: Catchall
de_DE: Catch-All

en: Certificate
de_DE: Zertifikat

en: Certificate data
de_DE: Zertifikatdaten

en: Change
de_DE: Wechseln

en: Change personal data
de_DE: Persönliche Daten ändern

en: Change status of this item for a new attempt
de_DE: Status von diesem Posten für einen neuen Versuch ändern

en: Check for update
de_DE: Auf Aktualisierungen prüfen

en: Check the reseller uploads!<br>It is not allowed to upload this package two times.<br>Refresh your site to see the new status!
de_DE: Prüfen Sie die Reseller Uploads!<br>Es ist nicht erlaubt dieses Paket zweimal hochzuladen.<br>Aktualisieren Sie Ihre Seite um den neuen Status zu sehen!

en: Check your own uploads!<br>Ask the administrator if you don't find the package.<br>It is not allowed to upload this packages two times.<br>Refresh your site to see the new status!
de_DE: Prüfen Sie Ihre Uploads!<br>Fragen Sie den Administrator, wenn Sie das Paket nicht finden können.<br>Es ist nicht erlaubt dieses Paket zweimal hochzuladen<br>Aktualisieren Sie Ihre Seite, um den neuen Status zu sehen!

en: Check your package. There is an error inside!<br>Refresh your site to see the new status!
de_DE: Es gibt einen Fehler In ihrem Paket. Bitte überprüfen Sie es!<br>Aktualisieren Sie ihre Seite um den neuen Status zu sehen.

en: Check your software depot uploads!<br>It is not allowed to upload this package two times.<br>Refresh your site to see the new status!
de_DE: Prüfen Sie Ihre Software-Depot Uploads!<br>Es ist nicht erlaubt dieses Paket zweimal hochzuladen.<br>Aktualisieren Sie Ihre Seite um den neuen Status zu sehen!

en: Choose
de_DE: Auswählen

en: Choose dir
de_DE: Verzeichnis auswählen

en: Choose file (Max: %1$d MiB)
de_DE: Datei wählen (Max: %1$d MiB)

en: Choose hosting plan
de_DE: Tarif auswählen

en: Choose layout color
de_DE: Wählen Sie eine Layout-Farbe

en: Choose your language
de_DE: Wählen Sie Ihre Sprache

en: Circular
de_DE: Rundmail

en: Circular successfully sent.
de_DE: Rundschrieben erfolgreich gesendet.

en: City
de_DE: Ort

en: Class
de_DE: Klasse

en: Clear log
de_DE: Protokoll löschen

en: Click here for more details
de_DE: Hier klicken für mehr Details

en: Click the Restore button and the system will restore the last daily backup
de_DE: Klicken Sie auf wiederherstellen und das System spielt das letzte Backup ein.

en: Click to activate
de_DE: Klicken zum Aktivieren

en: Click to deactivate
de_DE: Klicken zum Deaktivieren

en: Click to edit
de_DE: Klicken zum Ändern

en: Client / Databases / Add SQL Database
de_DE: Kunde / Datenbanken / SQL-Datenbank hinzufügen

en: Client / Databases / Overview
de_DE: Kunde / Datenbanken / Übersicht

en: Client / Databases / Overview / Add SQL User
de_DE: Kunde / Datenbanken / Übersicht / SQL-Benutzer hinzufügen

en: Client / Databases / Overview / Update SQL User Password
de_DE: Kunde / Datenbank / Übersicht / SQL-Benutzerpasswort aktualisieren

en: Client / Domain / Edit DNS resource record
de_DE: Kunde / Domain / Eigene DNS-Einträge bearbeiten

en: Client / Domains
de_DE: Kunde / Domains

en: Client / Domains / Add DNS resource record
de_DE: Kunde / Domains / Eigenen DNS-Eneintrag hinzufügen

en: Client / Domains / Add Domain Alias
de_DE: Kunde / Domains / Domain-Alias hinzufügen

en: Client / Domains / Add Subdomain
de_DE: Kunde / Domains / Subdomain hinzufügen

en: Client / Domains / Edit Domain
de_DE: Kunde / Domains / Domain bearbeiten

en: Client / Domains / Edit Domain Alias
de_DE: Kunde / Domains / Domain-Alias bearbeiten

en: Client / Domains / Edit Subdomain
de_DE: Kunde / Domains / Subdomain bearbeiten

en: Client / Domains / PHP Settings
de_DE: Kunde / Domains / PHP-Einstellungen

en: Client / Domains / SSL Certificate
de_DE: Kunden / Domains / SSL Zertifikat

en: Client / Email / Add Email Account
de_DE: Kunde / E-Mail / E-Mail Konto hinzufügen

en: Client / Email / Catchall
de_DE: Kunde / E-Mail / Catchall

en: Client / Email / Catchall / Add Catchall
de_DE: Kunde / E-Mail / Catchall / Catchall hinzufügen

en: Client / Email / Edit Email Account
de_DE: Kunde / E-Mail / E-Mail Konto bearbeiten

en: Client / Email / External Mail Feature
de_DE: Kunde / E-Mail / Externes Mail-Feature

en: Client / Email / Overview
de_DE: Kunde / E-Mail / Übersicht

en: Client / Email / Overview / Edit Auto Responder
de_DE: Kunde / E-Mail / Übersicht / Automatische Antwort bearbeiten

en: Client / Email / Overview / Enable Auto Responder
de_DE: Kunde / E-Mail / Übersicht / Automatische Antwort aktivieren

en: Client / FTP / Add FTP Account
de_DE: Kunde / FTP / FTP Account hinzufügen

en: Client / FTP / Overview
de_DE: Kunde / FTP / Übersicht

en: Client / FTP / Overview / Edit FTP Account
de_DE: Kunde / FTP / Übersicht / FTP Account bearbeiten

en: Client / General / Overview
de_DE: Kunde / Allgemein / Übersicht

en: Client / Profile / Account Summary
de_DE: Kunde / Profil / Account Zusammenfassung

en: Client / Profile / Language
de_DE: Kunde / Profil / Sprache

en: Client / Profile / Layout
de_DE: Kunde / Profil / Layout

en: Client / Profile / Password
de_DE: Kunde / Profil / Passwort

en: Client / Profile / Personal Data
de_DE: Kunde / Profil / Persönliche Daten

en: Client / Statistics
de_DE: Kunde / Statistiken

en: Client / Support / Closed Tickets
de_DE: Kunde / Support / Geschlossene Tickets

en: Client / Support / New Ticket
de_DE: Kunde / Support / Neues Ticket

en: Client / Support / Open Tickets
de_DE: Kunde / Support / Offene Tickets

en: Client / Support / View Ticket
de_DE: Kunde / Support / Ticket anzeigen

en: Client / Webtools / Custom Error Pages
de_DE: Kunde / Webtools / Eigene Fehlerseiten

en: Client / Webtools / Daily Backup
de_DE: Kunde / Webtools / Tägliches Backup

en: Client / Webtools / Overview
de_DE: Kunde / Webtools / Übersicht

en: Client / Webtools / Protected Areas
de_DE: Kunde / Webtools / Geschützte Bereiche

en: Client / Webtools / Protected Areas / Manage Users and Groups
de_DE: Kunde / Webwerkzeuge / Geschützte Bereiche / Benutzer und Gruppen verwalten

en: Client / Webtools / Protected Areas / Manage Users and Groups / Add Group
de_DE: Kunde / Webwerkzeuge / Geschützte Bereiche / Benutzer und Gruppen verwalten / Gruppe hinzufügen

en: Client / Webtools / Protected Areas / Manage Users and Groups / Add User
de_DE: Kunde / Webwerkzeuge / Geschützte Bereiche / Benutzer und Gruppen verwalten / Benutzer hinzufügen

en: Client / Webtools / Protected Areas / Manage Users and Groups / Edit User
de_DE: Kunde / Webwerkzeuge / Geschützte Bereiche / Benutzer und Gruppen verwalten / Benutzer bearbeiten

en: Client / Webtools / Protected Areas / {TR_DYNAMIC_TITLE}
de_DE: Kunde / Webwerkzeuge / Geschützte Bereiche / {TR_DYNAMIC_TITLE}

en: Client / Webtools / Software
de_DE: Kunde / Webwerkzeuge / Software

en: Client / Webtools / Software / Software Installation
de_DE: Kunde / Webtools / Software / Softwareinstallation

en: Client / Webtools / Software / View
de_DE: Kunde / Webwerkzeuge / Software / Ansehen

en: Clock speed (MHz)
de_DE: Taktrate (MHz)

en: Close
de_DE: Schließen

en: Close the ticket
de_DE: Ticket schliessen

en: Close ticket
de_DE: Ticket schließen

en: Closed tickets
de_DE: Geschlossene Tickets

en: Common name
de_DE: gemeinsamer Name

en: Company
de_DE: Firma

en: Compress HTML output
de_DE: HTML-Ausgabe komprimieren

en: Configuration mode
de_DE: Konfigurationsmodus

en: Confirmation required
de_DE: Bestätigung erforderlich

en: Conflict with the `%s' DNS resource record.
de_DE: Konflikt mit dem `%s' DNS-Eintrag.

en: Core data
de_DE: Stammdaten

en: Cores
de_DE: Kerne

en: Could not add/update SSL certificate. An unexpected error occurred.
de_DE: SSL-Zertifikat konnte nicht hinzugefügt/aktualisiert werden. Ein unerwarteter Fehler ist aufgetreten.

en: Could not backup current `%s' plugin directory.
de_DE: Konnte den aktuellen Ordner des Plugins %s nicht sichern.

en: Could not change the %s plugin: %s
de_DE: Konnte das Plugin %s nicht verändern: %s

en: Could not connect to the `%s' database. Please check the password.
de_DE: Konnte keine Verbindung zur Datenbank  '%s' herstellen. Bitte das Passwort prüfen.

en: Could not create `%s` database name.
de_DE: Datenbankname `%s` konnte nicht erstellt werden.

en: Could not create domain alias. An unexpected error occurred.
de_DE: Domain-Alias konnte nicht erstellt werden. Ein unerwarteter Fehler ist aufgetreten.

en: Could not delete SQL database. An unexpected error occurred.
de_DE: SQL-Datenbank konnte nicht gelöscht werden. Ein unerwarteter Fehler ist aufgetreten.

en: Could not delete SQL user. An unexpected error occurred.
de_DE: SQL-Benutzer konnte nicht gelöscht werden. Ein unerwarteter Fehler ist aufgetreten.

en: Could not delete SSL certificate. An unexpected error occurred.
de_DE: SSL-Zertifikat konnte nicht gelöscht werden. Ein unerwarteter Fehler ist aufgetreten.

en: Could not delete the %s plugin: %s
de_DE: Konnte das Plugin %s nicht löschen: %s

en: Could not disable the %s plugin: %s
de_DE: Konnte das Plugin %s nicht deaktivieren: %s

en: Could not enable the %s plugin: %s
de_DE: Konnte das Plugin %s nicht aktivieren: %s

en: Could not find any network interface. You cannot add new IP addresses.
de_DE: Konnte kein Netzwerkinterface finden. Sie können keine neuen IP-Adressen hinzufügen.

en: Could not generate SSL certificate. An unexpected error occurred.
de_DE: SSL-Zertifikat konnte nicht erstellt werden. Ein unerwarteter Fehler ist aufgetreten.

en: Could not install the %s plugin: %s
de_DE: Konnte das Plugin %s nicht installieren: %s

en: Could not protect the %s plugin: %s
de_DE: Konnte das Plugin %s nicht schützen: %s

en: Could not restore %s plugin directory
de_DE: Konnte den Ordner des Plugins %s nicht wiederherstellen

en: Could not retrieve directories.
de_DE: Konnte Verzeichnisse nicht abfragen.

en: Could not uninstall the %s plugin: %s
de_DE: Konnte das Plugin %s nicht deinstallieren: %s

en: Could not update the %s plugin: %s
de_DE: Konnte das Plugin %s nicht aktualisieren: %s

en: Could not upload file.
de_DE: Konnte Datei nicht hochladen.

en: Could not upload file. File not found.
de_DE: Konnte Datei nicht hochladen. Datei wurde nicht gefunden.

en: Could not upload the file. Max. upload filesize (%1$d MB) has been reached.
de_DE: Konnte Datei nicht hochladen. Die maximale Dateigröße (%1$d MB) wurde erreicht.

en: Could not validate DNS resource record: %s
de_DE: DNS-Eintrag konnte nicht überprüft werden: %s

en: Count default email addresses
de_DE: Standard E-Mail Adressen mitzählen

en: Country
de_DE: Land

en: Create
de_DE: Erstellen

en: Create catch all
de_DE: Catch-All anlegen

en: Create default email addresses
de_DE: Standard E-Mail Adressen anlegen

en: Created by
de_DE: Erstellt von

en: Creation date
de_DE: Erstellt am

en: Custom DNS errors
de_DE: Kunden DNS Fehler

en: Custom DNS record successfully scheduled for deletion.
de_DE: Benutzerdefinierter DNS-Eintrag erfolgreich zum Löschen vorgemerkt.

en: Custom DNS records
de_DE: Eigene DNS-Records.

en: Custom error page updated.
de_DE: Eigene Fehlerseite wurde aktualisiert.

en: Custom error pages
de_DE: Eigene Fehlerseiten

en: Custom menu name and link
de_DE: Eigenes Menü und Link

en: Custom menu properties
de_DE: Eigene Menüs - Eigenschaften

en: Custom menu successfully added.
de_DE: Eigenes Menü erfolgreich hinzugefügt.

en: Custom menu successfully deleted.
de_DE: Eigenes Menü erfolgreich gelöscht.

en: Custom menu successfully updated.
de_DE: Eigenes Menü erfolgreich aktualisiert.

en: Custom menus
de_DE: Eigene Menüs

en: Customer
de_DE: Kunde

en: Customer ID
de_DE: Kundennummer

en: Customer ID cannot have more than 200 characters
de_DE: Kunden-ID kann nicht mehr als 200 Zeichen enthalten.

en: Customer account
de_DE: Kundenkonto

en: Customer account successfully scheduled for activation.
de_DE: Kundenkonto wurde erfolgreich zur Aktivierung vorgemerkt.

en: Customer account successfully scheduled for creation.
de_DE: Kundenkonto wurde erfolgreich zur Erstellung vorgemerkt.

en: Customer account successfully scheduled for deactivation.
de_DE: Kundenkonto wurde erfolgreich zur Deaktivierung vorgemerkt.

en: Customer account successfully scheduled for deletion.
de_DE: Kundenkonto wurde erfolgreich zur Lösung vorgemerkt.

en: Customer account successfully updated.
de_DE: Kundenkonto erfolgreich aktualisiert.

en: Customer assignments
de_DE: Kundenzuordnung

en: Customer consumption
de_DE: Kundenverbrauchsdaten

en: Customer level
de_DE: Kundenebene

en: Customer successfully scheduled for addition.
de_DE: Kunde erfolgreich zum Hinzufügen vorgemerkt.

en: Customer successfully scheduled for deletion.
de_DE: Kunde wurde erfolgreich für zur Lösung vorgemerkt.

en: Customer's layout color successfully updated.
de_DE: Kunden Layout-Farbe erfolgreich aktualisiert.

en: Customer(s) successfully moved.
de_DE: Kunde(n) erfolgreich verschoben.

en: Customers
de_DE: Kunden

en: Customize error pages for your domain.
de_DE: Eigene Fehlerseiten für Ihre Webseite anpassen.

en: DNS record already exist.
de_DE: DNS-Record existiert bereits.

en: DNS resource record
de_DE: DNS-Eintrag

en: DNS resource record scheduled for addition.
de_DE: DNS-Eintrag zum Hinzufügen vorgemerkt.

en: DNS resource record scheduled for update.
de_DE: DNS-Eintrag zur Aktualisierung vorgemerkt.

en: DNS resource records
de_DE: DNS Ressourceneintrag

en: DNS zone in which you want add this DNS resource record.
de_DE: DNS-Zone, zu der Sie diesen DNS-Eintrag hinzufügen möchten.

en: DOWN
de_DE: LÄUFT NICHT

en: Daemon request failed.
de_DE: Daemonanfrage fehlgeschlagen.

en: Daemon request successful.
de_DE: Daemonanfrage erfolgreich.

en: Daily backup
de_DE: Tägliches Backup

en: Data
de_DE: Daten

en: Data were altered. Please try again.
de_DE: Die Daten wurden geändert. Bitte versuchen Sie es erneut.

en: Database
de_DE: Datenbank

en: Database Name and Users
de_DE: Datenbank- und Benutzernamen

en: Database Update Revision
de_DE: Datenbank Update Revision

en: Database Update details
de_DE: Datenbank-Update Details

en: Database data
de_DE: Datenbank Daten

en: Database name
de_DE: Datenbankname

en: Database name is too long.
de_DE: Der Name für die Datenbank ist zu lang.

en: Database name is unavailable or unallowed.
de_DE: Datenbankname ist nicht verfügbar oder nicht erlaubt.

en: Database password
de_DE: Datenbank Passwort

en: Database prefix
de_DE: Datenbank Präfix

en: Database prefix/suffix
de_DE: Datenbank Präfix/Suffix

en: Database required
de_DE: Datenbank erforderlich

en: Database update
de_DE: Datenbank-Update

en: Database usage
de_DE: Datenbankbenutzung

en: Database user
de_DE: Datenbank Benutzer

en: Database users
de_DE: Datenbankbenutzer

en: Databases
de_DE: Datenbanken

en: Date
de_DE: Datum

en: Day
de_DE: Tag

en: Day statistics
de_DE: Tagesstatistiken

en: Days
de_DE: Tage

en: Deactivate
de_DE: Deaktivieren

en: Deactivate this plugin
de_DE: Deaktiviere dieses Plugin

en: Deactivated
de_DE: Deaktiviert

en: Deactivation in progress...
de_DE: Deaktivierung läuft...

en: Dear {NAME},
    
    A new account has been created for you.
    
    Your account information:
    
    Account type: {USERTYPE}
    User name: {USERNAME}
    Password: {PASSWORD}
    
    Remember to change your password often and the first time you login.
    
    You can login at {BASE_SERVER_VHOST_PREFIX}{BASE_SERVER_VHOST}{BASE_SERVER_VHOST_PORT}
    
    Please do not reply to this email.
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer
de_DE: Hallo {NAME},
    
    Es wurde ein neues Konto für Sie erstellt.
    
    Ihre Kontoinformationen:
    
    Kontotyp: {USERTYPE}
    Benutzername: {USERNAME}
    Passwort: {PASSWORD}
    
    Bitte ändern Sie Ihr Passwort regelmäßig und nach dem ersten Login.
    
    Sie können sich einloggen unter: {BASE_SERVER_VHOST_PREFIX}{BASE_SERVER_VHOST}{BASE_SERVER_VHOST_PORT}
    
    Bitte antworten Sie nicht auf diese E-Mail.
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer

en: Dear {NAME},
    
    A new software package has been uploaded by a reseller.
    
    Reseller ID: {RESELLER_ID}
    Software package: {SOFTWARE_PACKAGE}
    Software ID: {SOFTWARE_ID}
    
    Please do not reply to this email.
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer
de_DE: Hallo {NAME},
    
    Ein neues Software Paket wurde durch einen Reseller hochgeladen.
    
    Reseller ID: {RESELLER_ID}
    Software Paket: {SOFTWARE_PACKAGE}
    Software ID: {SOFTWARE_ID}
    
    Bitte antworten Sie nicht auf diese E-Mail.
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer

en: Dear {NAME},
    
    Please click on the link below to renew your password:
    
    {LINK}
    
    Note: If you do not have requested the renewal of your password, you can ignore this email.
    
    Please do not reply to this email.
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer
de_DE: Hallo {NAME},
    
    Bitte benutzen Sie den folgenden Link um Ihr Passwort zu  erneuern:
    
    {LINK}
    
    Hinweis: Wenn Sie die Erneuerung nicht beauftragt haben, können Sie diese E-Mail ignorieren.
    
    Bitte antworten Sie nicht auf diese E-Mail.
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer

en: Dear {NAME},
    
    This is an automatic email sent by your i-MSCP control panel:
    
    Server name: {HOSTNAME}
    Server IP:   {SERVER_IP}
    Client IP:   {CLIENT_IP}
    Version:     {VERSION}
    Build:       {BUILDDATE}
    Severity:    {MESSAGE_SEVERITY}
    
    ==========================================================================
    {MESSAGE}
    ==========================================================================
    
    Please do not reply to this email.
    
    ________________
    i-MSCP Mailer
de_DE: Hallo {NAME},
    
    Dies ist eine automatisch verschickte E-Mail von i-MSCP:
    
    Servername: {HOSTNAME}
    Server IP: {SERVER_IP}
    Client IP: {CLIENT_IP}
    Version: {VERSION}
    Build: {BUILDDATE}
    Nachrichtenpriorität : {MESSAGE_SEVERITY}
    
    ==========================================================================
    {MESSAGE}
    ==========================================================================
    
    Bitte antworten Sie nicht auf diese E-Mail.
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer

en: Dear {NAME},
    
    You have a new answer to a support ticket:
    
    ==========================================================================
    Priority: {PRIORITY}
    
    {MESSAGE}
    ==========================================================================
    
    You can login at {BASE_SERVER_VHOST_PREFIX}{BASE_SERVER_VHOST}{BASE_SERVER_VHOST_PORT} to answer.
    
    Please do not reply to this email.
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer
de_DE: Hallo {NAME},
    
    Sie haben ein neue Antwort zu einem Ticket:
    
    ==========================================================================
    Priorität: {PRIORITY}
    
    {MESSAGE}
    ==========================================================================
    
    Sie können sich unter {BASE_SERVER_VHOST_PREFIX}{BASE_SERVER_VHOST}{BASE_SERVER_VHOST_PORT} einloggen um zu antworten.
    
    Bitte antworten Sie nicht auf diese E-Mail.
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer

en: Dear {NAME},
    
    You have a new support ticket:
    
    ==========================================================================
    Priority: {PRIORITY}
    
    {MESSAGE}
    ==========================================================================
    
    You can login at {BASE_SERVER_VHOST_PREFIX}{BASE_SERVER_VHOST}{BASE_SERVER_VHOST_PORT} to answer.
    
    Please do not reply to this email.
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer
de_DE: Hallo {NAME},
    
    Sie haben ein neue Antwort zu einem Ticket:
    
    ==========================================================================
    Priorität: {PRIORITY}
    
    {MESSAGE}
    ==========================================================================
    
    Sie können sich unter {BASE_SERVER_VHOST_PREFIX}{BASE_SERVER_VHOST}{BASE_SERVER_VHOST_PORT} einloggen um zu antworten.
    
    Bitte antworten Sie nicht auf diese E-Mail.
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer

en: Dear {NAME},
    
    Your customer {CUSTOMER} is awaiting for approval of a new domain alias:
    
    {ALIAS}
    
    Login at {BASE_SERVER_VHOST_PREFIX}{BASE_SERVER_VHOST}{BASE_SERVER_VHOST_PORT}/reseller/alias.php to activate
    this domain alias.
    
    Please do not reply to this email.
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer
de_DE: Hallo {NAME},
    
    Ihr Kunde {CUSTOMER} wartet auf die Freigabe eines neuen Domain-Aliases:
    
    {ALIAS}
    
    Loggen Sie sich ein unter {BASE_SERVER_VHOST_PREFIX}{BASE_SERVER_VHOST}{BASE_SERVER_VHOST_PORT}/reseller/alias.php um diesen Domain-Alias zu aktivieren
    
    Bitte antworten Sie nicht auf diese E-Mail.
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer

en: Dear {NAME},
    
    Your password has been successfully renewed.
    
    Your new password is: {PASSWORD}
    
    You can login at {BASE_SERVER_VHOST_PREFIX}{BASE_SERVER_VHOST}{BASE_SERVER_VHOST_PORT}
    
    Please do not reply to this email.
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer
de_DE: Hallo {NAME},
    
    Ihr Passwort wurde erfolgreich erneuert.
    
    Ihr Passwort ist: {PASSWORD}
    
    Sie können sich unter {BASE_SERVER_VHOST_PREFIX}{BASE_SERVER_VHOST}{BASE_SERVER_VHOST_PORT} einloggen.
    
    Bitte antworten Sie nicht auf diese E-Mail.
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer

en: Dear {NAME},
    
    Your software package has been deleted.
    
    Software package: {SOFTWARE_PACKAGE}
    Software ID: {SOFTWARE_ID}
    
    Message from your administrator:
    
    ==========================================================================
    {ADMIN_MESSAGE}
    ==========================================================================
    
    Please do not reply to this email.
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer
de_DE: Hallo {NAME},
    
    Ihr Software Paket wurde gelöscht.
    
    Software Paket: {SOFTWARE_PACKAGE}
    Software ID: {SOFTWARE_ID}
    
    Nachricht von Ihrem Administrator:
    
    ==========================================================================
    {ADMIN_MESSAGE}
    ==========================================================================
    
    Bitte antworten Sie nicht auf diese E-Mail.
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer

en: Dear {NAME},
    
    Your software package has been successfully activated.
    
    Software package: {SOFTWARE_PACKAGE}
    Software ID: {SOFTWARE_ID}
    
    Please do not reply to this email.
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer.
de_DE: Hallo {NAME},
    
    Ihr Software Paket wurde erfolgreich aktiviert.
    
    Software Paket: {SOFTWARE_PACKAGE}
    Software ID : {SOFTWARE_ID}
    
    Bitte antworten Sie nicht auf diese E-Mail.
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer.

en: Default
de_DE: Standard

en: Default language
de_DE: Standard Sprache

en: Default language successfully updated.
de_DE: Standardsprache erfolgreich aktualisiert.

en: Defines whether or not customers can add/change SSL certificates for their domains.
de_DE: Definiert ob Kunden SSL Zertifikate für ihre Domains hinzufügen/ ändern können.

en: Delete
de_DE: Löschen

en: Delete CatchAll
de_DE: Catch-All löschen

en: Delete all tickets
de_DE: Alle Tickets löschen

en: Delete from log:
de_DE: Lösche aus Log:

en: Delete order
de_DE: Bestellung löschen

en: Delete reseller software
de_DE: Lösche Reseller Software

en: Delete selected mail accounts
de_DE: Ausgewählte Mail Konten löschen

en: Delete this plugin
de_DE: Lösche dieses Plugin

en: Delete ticket
de_DE: Ticket löschen

en: Deletion in progress
de_DE: Löschen in Bearbeitung

en: Deletion in progress...
de_DE: Löschvorgang läuft...

en: Depot import
de_DE: Depot importieren

en: Description
de_DE: Beschreibung

en: Description cannot be empty.
de_DE: Beschreibung darf nicht leer sein.

en: Directory %s doesn't exists.
de_DE: Verzeichnis %s existiert nicht.

en: Directory '%s' doesn't exists.
de_DE: Verzeichnis '%s' existiert nicht.

en: Directory '%s' is not allowed or invalid.
de_DE: Verzeichnis '%s' ist nicht erlaubt oder ungültig.

en: Disable
de_DE: Deaktivieren

en: Disabled
de_DE: Deaktiviert

en: Disabled functions
de_DE: Deaktivierte Funktionen

en: Disconnect
de_DE: Trennen

en: Disk
de_DE: Speicherplatzverbrauch

en: Disk space
de_DE: Speicherplatz

en: Disk space limit [MiB]
de_DE: Speicherplatz Limit [MiB]

en: Disk usage
de_DE: Speicherplatzverbrauch

en: Disk usage detail
de_DE: Festplattenspeicher Detail

en: Display errors
de_DE: Fehler anzeigen

en: Document root
de_DE: Document-Root

en: Domain %s cannot be forwarded on itself.
de_DE: Domain %s kann nicht auf sich selbst weitergeleitet werden.

en: Domain %s is unavailable.
de_DE: Domain %s ist nicht verfügbar.

en: Domain account
de_DE: Domainkonto

en: Domain account expired.
de_DE: Domainkonto abgelaufen.

en: Domain accounts
de_DE: Domainkonten

en: Domain alias
de_DE: Domain-Aliase

en: Domain alias %s cannot be forwarded on itself.
de_DE: Domain-Alias %s kann nicht zu sich selbst weiterleiten.

en: Domain alias errors
de_DE: Domain Alias Fehler

en: Domain alias limit
de_DE: Domain Alias Limit

en: Domain alias name
de_DE: Domain-Alias Name

en: Domain alias successfully created.
de_DE: Domain-Alias erfolgreich erstellt.

en: Domain alias successfully ordered.
de_DE: Domain-Alias erfolgreich bestellt.

en: Domain alias successfully scheduled for addition.
de_DE: Domain-Alias ​​erfolgreich zum Hinzufügen vorgemerkt.

en: Domain alias successfully scheduled for deletion.
de_DE: Domain-Alias ​​erfolgreich zum Löschen vorgemerkt.

en: Domain alias successfully scheduled for update.
de_DE: Domain erfolgreich zur Aktualisierung vorgemerkt.

en: Domain aliases
de_DE: Domain Aliase

en: Domain and SQL databases
de_DE: Domain und SQL-Datenbanken

en: Domain data
de_DE: Domain Daten

en: Domain data were altered. Please try again.
de_DE: Domain-Daten wurden geändert. Bitte versuchen Sie es erneut.

en: Domain details
de_DE: Domaindetails

en: Domain errors
de_DE: Domain Fehler

en: Domain expiration date
de_DE: Ablaufdatum der Domain

en: Domain expiration date must be filled.
de_DE: Domainablaufdatum muss ausgefüllt werden.

en: Domain for which PHP Editor must act.
de_DE: Domain, für die der PHP-Editor aktiviert wird.

en: Domain limit
de_DE: Domain Limit

en: Domain mail
de_DE: Domain-E-Mail

en: Domain name
de_DE: Domainname

en: Domain name (ASCII form) cannot be greater than 255 characters.
de_DE: Der Domain-Name (im ASCII-Format) darf nicht länger als 255 Zeichen sein.

en: Domain name cannot be empty.
de_DE: Domainname darf nicht leer sein.

en: Domain name cannot start nor end with dot.
de_DE: Domain-Namen dürfen nicht mit einem Punkt beginnen oder enden.

en: Domain name contains an invalid character: %s
de_DE: Domain-Name enthält ungültige Zeichen: %s

en: Domain name label '%s' contain an invalid character: %s
de_DE: Domain-Namen Beschriftung '%s' enthält ungültige Zeichen: %s

en: Domain name labels cannot be greater than 63 characters.
de_DE: Domain-Namen Beschriftung darf nicht länger als 63 Zeichen sein.

en: Domain name labels cannot start nor end with hyphen.
de_DE: Domain-Namen Beschriftung darf nicht nicht einem Bindestrich beginnen oder enden.

en: Domain new expiration date
de_DE: Domain neues Ablaufdatum

en: Domain overview
de_DE: Domainübersicht

en: Domain scheduled for update.
de_DE: Domain zur Aktualisierung vorgemerkt.

en: Domain statistics
de_DE: Domainstatistiken

en: Domain status is not ok.
de_DE: Domainstatus ist nicht OK

en: Domain successfully scheduled for update.
de_DE: Domain erfolgreich zum Update vorgemerkt.

en: Domain successfully updated.
de_DE: Domain erfolgreich aktualisiert.

en: Domain type
de_DE: Domaintyp

en: Domains per page
de_DE: Domains pro Seite

en: Done
de_DE: Fertig

en: Download the archives stored in this directory
de_DE: Laden Sie die Archive herunter, die sich in diesem Verzeichnis befinden.

en: Edit
de_DE: Bearbeiten

en: Edit DNS resource record
de_DE: DNS-Eintrag bearbeiten

en: Edit FTP account
de_DE: FTP Konto bearbeiten

en: Edit SSL certificate
de_DE: SSL-Zertifikat bearbeiten

en: Edit admin
de_DE: Administrator bearbeiten

en: Edit auto responder
de_DE: Automatische Antwort bearbeiten

en: Edit custom error page
de_DE: Eigene Fehlerseite bearbeiten

en: Edit custom menu
de_DE: Eigenes Menü bearbeiten

en: Edit customer
de_DE: Kunde bearbeiten

en: Edit domain
de_DE: Domain bearbeiten

en: Edit domain alias
de_DE: Domain-Alias bearbeiten

en: Edit error page
de_DE: Fehlerseite bearbeiten

en: Edit hosting plan
de_DE: Tarif bearbeiten

en: Edit htaccess user
de_DE: Htaccess-Benutzer bearbeiten

en: Edit mail account
de_DE: E-Mail Konto bearbeiten

en: Edit mail quota
de_DE: Mailquota bearbeiten

en: Edit protected area
de_DE: Geschützten Bereich bearbeiten

en: Edit reseller
de_DE: Reseller bearbeiten

en: Edit subdomain
de_DE: Subdomain bearbeiten

en: Edit user
de_DE: Benutzer bearbeiten

en: Email
de_DE: E-Mail

en: Email account already exists.
de_DE: E-Mail Konto existiert bereits.

en: Email account data
de_DE: E-Mail Kontodaten

en: Email account errors
de_DE: E-Mail Konto Fehler

en: Email account limit
de_DE: E-Mail Konto Limit

en: Email account list
de_DE: E-Mail Konten

en: Email account successfully scheduled for addition.
de_DE: E-Mail Konto erfolgreich zum Hinzufügen vorgemerkt.

en: Email account successfully scheduled for update.
de_DE: E-Mail Konto erfolgreich zur Aktualisierung vorgemerkt

en: Email accounts
de_DE: E-Mail Konten

en: Email accounts are hard suspended
de_DE: E-Mail Konten sind gesperrt

en: Email address
de_DE: E-Mail-Addresse

en: Email forward
de_DE: E-Mail-Weiterleitung

en: Email quota
de_DE: Email Quota

en: Email quota [MiB]
de_DE: Email Quota [MB]

en: Email quota cannot be bigger than %s
de_DE: E-Mail Quota darf nicht größer sein als %s

en: Email quota cannot be bigger than disk space limit.
de_DE: E-Mail Quota darf nicht größer sein als das Speicherplatz-Limit

en: Email quota cannot be lower than %d. Each mailbox should have a least 1 MiB quota.
de_DE: E-Mail Quota darf nicht kleiner sein als %d. Jede Mailbox sollte mindestens 1MiB Quota haben.

en: Email quota cannot be unlimited. Max value is %d MiB.
de_DE: E-Mail Quota darf nicht unbegrenzt sein. Maximalwert ist %d MiB.

en: Email settings
de_DE: E-Mail Einstellungen

en: Email setup
de_DE: E-Mail Einstellungen

en: Email successfully updated.
de_DE: E-Mail erfolgreich aktualisiert.

en: Empty data or wrong field.
de_DE: Leere Daten oder falsches Feld.

en: Enable
de_DE: Aktivieren

en: Enable SSL
de_DE: SSL aktivieren

en: Enable auto responder
de_DE: Automatische Antwort aktivieren

en: Enabled
de_DE: Aktiviert

en: Enabled for: %s
de_DE: Aktiviert für: %s

en: Error
de_DE: Fehler

en: Error details
de_DE: Fehlerdetails

en: Error pages
de_DE: Fehlerseiten

en: Error reporting
de_DE: Fehlerberichterstattung

en: Error: Remote File not found!
de_DE: Fehler: Remotedatei nicht gefunden!

en: Errors
de_DE: Fehler

en: Excl. default mails
de_DE: Exkl. Standard E-Mails

en: Execute tasks
de_DE: Aufgaben ausführen

en: Expire date
de_DE: Ablaufdatum

en: Ext. mail server
de_DE: Ext. Mailserver

en: External mail server
de_DE: Externer Mailserver

en: External mail server feature scheduled for activation.
de_DE: Externes Mailserver-Feature zum aktivieren vorgemerkt.

en: External mail server feature scheduled for deactivation.
de_DE: Externes Mailserver-Feature zum deaktivieren vorgemerkt.

en: External mail servers
de_DE: Externe Mailserver

en: FTP account
de_DE: FTP Konten

en: FTP account already exists.
de_DE: FTP Konto existiert bereits.

en: FTP account limit
de_DE: FTP Konto Limit

en: FTP account limit reached.
de_DE: Maximale Anzahl an FTP Konten erreicht.

en: FTP account successfully added.
de_DE: FTP-Konto erfolgreich hinzugefügt.

en: FTP account successfully deleted.
de_DE: FTP-Konto erfolgreich gelöscht.

en: FTP account successfully updated.
de_DE: FTP-Konto erfolgreich aktualisiert.

en: FTP accounts
de_DE: FTP Konten

en: FTP home directory
de_DE: FTP Heimverzeichnis

en: FTP home directory cannot be empty.
de_DE: FTP Heimverzeichnis darf nicht leer sein.

en: FTP traffic
de_DE: FTP-Traffic

en: FTP user errors
de_DE: FTP Benutzerfehler

en: Failed to write file to disk.
de_DE: Fehler beim Schreiben auf die Festplatte.

en: Failure in the package. Deleting!
de_DE: Fehler im Paket. Lösche!

en: Feature
de_DE: Funktion

en: Features
de_DE: Merkmale

en: Female
de_DE: weiblich

en: File %s doesn't exist or cannot be reached!
de_DE: Die Datei %s existiert nicht oder kann nicht gelesen werden!

en: File %s doesn't look like a migration file.
de_DE: Datei %s sieht nicht nach einer Migrationsdatei aus.

en: File does not exist. %1$s.tar.gz
de_DE: Datei existiert nicht. %1$s.tar.gz

en: File exceeds the size limit.
de_DE: Datei überschreitet das Größenlimit.

en: File has been successfully uploaded.
de_DE: Die Datei wurde erfolgreich hochgeladen.

en: File is not readable.
de_DE: Datei ist nicht lesbar.

en: File needs to be a 'tar.gz' archive.
de_DE: Datei muss ein 'tar.gz' Archiv sein.

en: File successfully uploaded.
de_DE: Datei erfolgreich hochgeladen.

en: File usage
de_DE: Dateinutzung

en: FileManager
de_DE: Dateimanager

en: Filemanager
de_DE: Dateimanager

en: Filesystem system Info
de_DE: Dateisystem-Informationen

en: Fill out a message text.
de_DE: Füllen Sie eine Textnachricht aus.

en: First name
de_DE: Vorname

en: First name cannot have more than 200 characters.
de_DE: Vorname kann nicht mehr als 200 Zeichen enthalten.

en: Forbidden
de_DE: Verboten

en: Force retry
de_DE: Wiederholung erzwingen

en: Forward
de_DE: Weiterleitung

en: Forward URL
de_DE: Weiterleitungs-URL

en: Forward URL %s is not valid.
de_DE: Weiterleitungs-URL %s ist nicht zulässig.

en: Forward list is empty.
de_DE: Weiterleitungsliste ist leer.

en: Forward mail
de_DE: E-Mail Weiterleitung

en: Forward to
de_DE: Weiterleiten an

en: Forward to URL
de_DE: Weiterleiten zu URL

en: Forward type
de_DE: Weiterleitungstyp

en: Free
de_DE: Frei

en: From
de_DE: Von

en: From reseller
de_DE: Von Reseller

en: Ftp
de_DE: FTP

en: Ftp account
de_DE: FTP-Konto

en: Ftp account data
de_DE: FTP-Kontodaten

en: Ftp accounts
de_DE: FTP Konten

en: Ftp directories
de_DE: FTP-Verzeichnisse

en: Gender
de_DE: Geschlecht

en: General
de_DE: Allgemein

en: General information
de_DE: Allgemeine Informationen

en: General settings
de_DE: Allgemeine Einstellungen

en: Generate
de_DE: Generieren

en: Generate a self-signed certificate
de_DE: Selbst-signiertes Zertifikat generieren

en: Get a new security code
de_DE: Einen neuen Sicherheitscode abfragen

en: Group
de_DE: Gruppe

en: Group members
de_DE: Gruppenmitglieder

en: Group name
de_DE: Gruppenname

en: Groups
de_DE: Gruppen

en: HSTS includeSubDomains directive
de_DE: HSTS includeSubDomains Richtlinie

en: HSTS max-age directive value
de_DE: Wert für HSTS max-age Richtlinie

en: HTTP traffic
de_DE: HTTP Traffic

en: Hide aliases
de_DE: Aliase verstecken

en: High
de_DE: Hoch

en: Home directory
de_DE: Heimatverzeichnis

en: Host from which SQL user is allowed to connect to SQL server
de_DE: Host, von dem SQL Benutzer erlaubt wird, auf SQL-Server zu verbinden

en: Hosting plan
de_DE: Tarif

en: Hosting plan availability
de_DE: Tarifverfügbarkeit

en: Hosting plan limits exceed reseller limits.
de_DE: Tarifwerte überschreiten die Reseller Maximalwerte.

en: Hosting plan limits exceed your limits.
de_DE: Tarifwerte überschreiten Ihre Maximalwerte.

en: Hosting plan successfully created.
de_DE: Tarif erfolgreich erstellt.

en: Hosting plan successfully deleted.
de_DE: Hosting-Tarif erfolgreich gelöscht.

en: Hosting plan successfully updated.
de_DE: Tarif erfolgreich aktualisiert

en: Hosting plans
de_DE: Tarife

en: Hour
de_DE: Stunde

en: Hours
de_DE: Stunden

en: Htaccess errors
de_DE: Htaccess Fehler

en: Htaccess group
de_DE: Htaccess Gruppe

en: Htaccess group successfully scheduled for addition.
de_DE: htaccess Gruppe erfolgreich zum Hinzufügen vorgemerkt.

en: Htaccess group successfully scheduled for deletion.
de_DE: htaccess Gruppe erfolgreich zum Löschen vorgemerkt.

en: Htaccess user
de_DE: Htaccess-Benutzer

en: Htaccess user successfully assigned to the %s htaccess group
de_DE: Htaccess-Benutzer wurde erfolgreich zu der %s htaccess-Gruppe hinzugefügt

en: Htaccess user successfully deleted from the %s htaccess group
de_DE: Htaccess-Benutzer wurde erfolgreich aus der %s htaccess-Gruppe gelöscht

en: Htaccess user successfully scheduled for addition.
de_DE: Htaccess-Benutzer erfolgreich zum Hinzufügen vorgemerkt.

en: Http traffic
de_DE: HTTP-Traffic

en: IP Address
de_DE: IP-Adresse

en: IP address
de_DE: IP-Adresse

en: IP address already under the control of i-MSCP.
de_DE: IP-Adresse bereits unter der Kontrolle von i-MSCP.

en: IP address successfully scheduled for addition.
de_DE: IP-Adresse erfolgreich zum Hinzufügen vorgemerkt.

en: IP address successfully scheduled for deletion.
de_DE: IP-Adresse erfolgreich zum Löschen vorgemerkt.

en: IP address successfully scheduled for modification.
de_DE: IP-Adresse erfolgreich zum Ändern vorgemerkt.

en: IP addresses under control of i-MSCP
de_DE: IP-Adresse unter der Kontrolle von i-MSCP.

en: IP assignments
de_DE: IP Zuweisungen

en: IP errors
de_DE: IP Fehler

en: IP management
de_DE: IP Verwaltung

en: IP netmask
de_DE: IP Netzmaske

en: IP usage
de_DE: IP Nutzung

en: IPv6 address
de_DE: IPv6-Adresse

en: Id
de_DE: ID

en: If set to `yes`, Web folders will be protected against deletion.
de_DE: Wenn auf 'ja' gesetzt, werden Webverzeichnisse vor Löschungen geschützt.

en: If set to `yes`, the reseller can allows his customers to edit this PHP configuration option.
de_DE: Wenn auf 'ja' gesetzt, erlaubt der Reseller seinen Kunden diese PHP-Richtlinie zu bearbeiten.

en: If set to `yes`, the reseller can enable/disable the PHP mail function for his customers, else, the PHP mail function is disabled.
de_DE: Wenn auf 'ja' gesetzt, kann der Reseller die PHP Mail Funktion für seine Kunden aktivieren bzw. deaktivieren. Sonst ist die PHP Mail Funktion deaktiviert.

en: If the name field is filled with the @ sign or left blank, it will be automatically substituted by $ORIGIN value.
de_DE: Wenn Sie im Namensfeld ein @ eintragen, oder es leer lassen, wird es automatisch durch $ORIGIN ersetzt.

en: If you want to limit the reseller, you must first limit its customers.
de_DE: Wenn Sie den Reseller begrenzen wollen, müssen Sie zunächst seine Kunden begrenzen.

en: Images have to be smaller than 500 x 90 pixels.
de_DE: Bilder müssen kleiner als 500 x 90 px sein.

en: Import
de_DE: Importieren

en: Import in local repository
de_DE: Importieren in lokales Repository

en: Import new language file
de_DE: Importieren Sie neue Sprachdatei

en: In case domain expiration date is 'N/A', the expiration date will be set from today.
de_DE: Wenn das Domain-Ablaufdatum auf 'N/A' steht, wird das Ablaufdatum von heute an gerechnet

en: In front
de_DE: davor

en: In maintenance mode, only administrators can login.
de_DE: Im Wartungsmodus. Nur Administratoren können sich einloggen.

en: Incl. default mails
de_DE: Inkl. Standard E-Mails

en: Incorrect Email quota
de_DE: Falsches E-Mail Quota

en: Incorrect Email quota.
de_DE: Falsches E-Mail Quota.

en: Incorrect FTP account limit.
de_DE: Falsches FTP Konto Limit.

en: Incorrect SQL database limit.
de_DE: Falsches SQL Datenbank Limit.

en: Incorrect SQL user limit.
de_DE: Falsches SQL Benutzer Limit.

en: Incorrect alias limit.
de_DE: Falsches Alias Limit.

en: Incorrect disk space limit.
de_DE: Speicherplatz-Limit fehlerhaft.

en: Incorrect domain alias limit.
de_DE: Falsches Domain Alias Limit.

en: Incorrect email account limit.
de_DE: Falsches E-Mail Konten Limit.

en: Incorrect email length or syntax.
de_DE: Falsche E-Mail Länge oder Syntax.

en: Incorrect email quota.
de_DE: Falsches E-Mail Kontingent.

en: Incorrect limit for %s.
de_DE: Falsches Limit für %s.

en: Incorrect monthly traffic limit.
de_DE: Falsches monatliches Transfervolumen.

en: Incorrect post code length or syntax!
de_DE: Ungültige Länge oder Schreibweise der Postleitzahl!

en: Incorrect subdomain limit.
de_DE: Falsches Subdomain Limit.

en: Incorrect syntax for email address.
de_DE: Falscher Syntax für E-Mail-Adresse.

en: Incorrect username length or syntax.
de_DE: Falsche Länge oder Syntax des Benutzernamens.

en: Install
de_DE: Installieren

en: Install in progress
de_DE: Installation in Bearbeitung

en: Install this plugin
de_DE: Installiere dieses Plugin

en: Install various Web applications with a few clicks.
de_DE: Installieren Sie verschiedene Anwendungen mit ein paar Klicks.

en: Installation details
de_DE: Installationsdetails

en: Installation in progress...
de_DE: Installation in Bearbeitung...

en: Installation path
de_DE: Installations Pfad

en: Installed Package which was deleted by your reseller.
de_DE: Installiertes Paket, welches von Ihrem Reseller gelöscht wurde.

en: Installed in reseller repository
de_DE: Im Reseller Repository installiert

en: Installed in software repository
de_DE: Im Software Repository installiert

en: Installed on
de_DE: Installiert auf

en: Installing your uploaded package. Please refresh this page.
de_DE: Installiere Ihr hochgeladenes Paket. Bitte laden Sie die Seite neu.

en: Instructions to download today's backup
de_DE: Anleitung zum Herunterladen des täglichen Backups

en: Intermediate certificate(s)
de_DE: "Intermediate"-Zertifikat(e)

en: Internal Server Error
de_DE: Interner Serverfehler

en: Internationalization
de_DE: Sprache

en: Invalid FTP username.
de_DE: Ungültiger FTP Benutzername.

en: Invalid SQL user host: %s
de_DE: Ungültiger SQL-Benutzer Host: %s

en: Invalid SQL user. SQL user must exists and belong to the provided database.
de_DE: Falscher SQL Benutzer. Der SQL Benutzer muss angelegt und der gewünschten Datenbank zugeordnet sein.

en: Invalid SSL certificate
de_DE: Ungültiges SSL-Zertifikat

en: Invalid SSL certificate.
de_DE: Ungültiges SSL-Zertifikat.

en: Invalid URL.
de_DE: Ungültige URL.

en: Invalid `%s` field.
de_DE: Feld `%s` ungültig.

en: Invalid domain name.
de_DE: Ungültiger Domain-Name

en: Invalid email address.
de_DE: Ungültige E-Mail Adresse.

en: Invalid email username.
de_DE: Falscher E-Mail Benutzername.

en: Invalid group name!
de_DE: Ungültiger Gruppenname!

en: Invalid menu order.
de_DE: Ungültige Menüreihenfolge.

en: Invalid name.
de_DE: Ungültiger Name.

en: Invalid payload received from GitHub
de_DE: Fehlerhafte Daten von GitHub erhalten

en: Invalid plugin directory: %s
de_DE: Ungültiges Plugin-Verzeichnis: %s

en: Invalid private key or passphrase.
de_DE: Falscher Privater Schlüssel oder falsche Passphrase.

en: Invalid target.
de_DE: Ungültiges Ziel.

en: Invalid type given. String expected
de_DE: Ungültiger Typ angegeben. String erwartet

en: Invalid username.
de_DE: Ungültiger Benutzername.

en: Kernel Version
de_DE: Kernelversion

en: Kill session
de_DE: Session löschen

en: Label
de_DE: Bezeichnung

en: Language
de_DE: Sprache

en: Language file
de_DE: Sprachdatei

en: Language file successfully installed.
de_DE: Sprachdatei wurde erfolgreich installiert.

en: Language successfully updated.
de_DE: Sprache erfolgreich aktualisiert.

en: Languages
de_DE: Sprachen

en: Languages index was successfully re-built.
de_DE: Sprachen-Index wurde erfolgreich neu aufgebaut.

en: Last Web software repository update
de_DE: Letzte Aktualisierung des Web-Software Repositorys

en: Last access
de_DE: Letzter Zugriff

en: Last name
de_DE: Nachname

en: Last name cannot have more than 200 characters.
de_DE: Nachname kann nicht mehr als 200 Zeichen enthalten.

en: Last reply date
de_DE: Letztes Antwortdatum

en: Last translator
de_DE: Letzter Übersetzer

en: Layout color
de_DE: Layout-Farbe

en: Layout color successfully updated.
de_DE: Layout-Farbe erfolgreich aktualisiert.

en: Level
de_DE: Ebene

en: Limit value
de_DE: Limit Wert

en: Link to authors homepage
de_DE: Link zur Homepage des Autors

en: Load (1 Min, 5 Min, 15 Min)
de_DE: Last (1 Min., 5 Min., 15 Min.)

en: Loading data...
de_DE: Lade Daten...

en: Log entries successfully deleted.
de_DE: Logeinträge erfolgreich gelöscht.

en: Login
de_DE: Anmelden

en: Login password
de_DE: Login Passwort

en: Login username
de_DE: Login Benutzername

en: Login with your FTP account
de_DE: Melden Sie sich mit Ihrem FTP Konto an.

en: Logo file
de_DE: Logo Datei

en: Logo successfully removed.
de_DE: Logo erfolgreich entfernt.

en: Logo successfully updated.
de_DE: Logo erfolgreich aktualisiert.

en: Logout
de_DE: Abmelden

en: Lost password
de_DE: Passwort vergessen

en: Lost password email
de_DE: "Passwort-vergessen" E-Mail

en: Lost password email templates were updated.
de_DE: "Passwort-vergessen" E-Mail-Vorlagen wurden aktualisiert.

en: Lost password link
de_DE: "Passwort vergessen"-Link

en: Lostpw link
de_DE: "Passwort vergessen"-Link

en: Low
de_DE: Niedrig

en: Mail
de_DE: E-Mail

en: Mail Log Level
de_DE: Mail-Protokollebene

en: Mail account %s successfully scheduled for deletion.
de_DE: E-Mail Konto %s erfolgreich zur Löschung vorgemerkt.

en: Mail account type
de_DE: E-Mail Kontentyp

en: Mail accounts list is empty.
de_DE: Das MerE-Mail Kontenliste ist leer.

en: Mail feature is disabled.
de_DE: Das Merkmal E-Mail ist deaktiviert.

en: Mail usage
de_DE: E-Mail-Nutzung

en: Main menu labels visibility successfully updated.
de_DE: Sichtbarkeit der Menübeschriftung erfolgreich geändert.

en: Maintenance message
de_DE: Wartungsnachricht

en: Maintenance mode
de_DE: Wartungsmodus

en: Maintenance mode is activated. In this mode, only administrators can login.
de_DE: Wartungsmodus ist aktiv. In diesem Modus können sich nur Administratoren einloggen.

en: Maintenance settings
de_DE: Wartungseinstellungen

en: Male
de_DE: männlich

en: Malformed resolver SQL query
de_DE: Deformierte SQL-Abfrage

en: Manage SQL
de_DE: SQL-Verwaltung

en: Manage SSL certificate
de_DE: SSL-Zertifikat verwalten

en: Manage htaccess users and groups
de_DE: htaccess-Benutzer und Gruppen verwalten

en: Manage users
de_DE: Benutzerverwaltung

en: Manage users and groups
de_DE: Benutzer- und Gruppenverwaltung

en: Manage your protected areas, users and groups.
de_DE: Verwalten Sie Ihre geschützten Bereiche, Benutzer und Gruppen.

en: Manual
de_DE: Manuell

en: Mark
de_DE: Auswählen

en: Max number of login attempts
de_DE: Maximale Anzahl an Anmeldeversuchen

en: Max traffic
de_DE: Maximale Anzahl des Datenverkehrs

en: Max. remote filesize (%s) has been reached. Your remote file is %s
de_DE: Max. remote Dateigröße (%s) wurde erreicht. Ihre remote Datei ist %s

en: Max. remote filesize (%s) is reached. Your remote file is %s
de_DE: Max. remote Dateigröße (%s) ist erreicht. Ihre remote Datei %s

en: Maximum number of captcha validation attempts
de_DE: Maximale Anzahl an Captcha-Versuchen

en: Maximum number of validation attempts before waiting restriction intervenes
de_DE: Maximale Anzahl der Validierungsversuche, bevor Warte-Restriktionen angewendet werden

en: Medium
de_DE: Mittel

en: Member of group
de_DE: Mitglied der Gruppe

en: Memory information
de_DE: Speicherinformationen

en: Message
de_DE: Meldung

en: Message template
de_DE: Nachrichtenvorlage

en: Message template info
de_DE: Informationen über Nachrichtenvorlage

en: Message to reseller before deleting the software
de_DE: Nachricht an Reseller vor dem Löschen der Software

en: Migration file %s is not readable.
de_DE: Migrationsdatei %s ist nicht lesbar.

en: Minutes
de_DE: Minuten

en: Missing domain
de_DE: Fehlende Domain

en: Modification in progress...
de_DE: Bearbeitung läuft...

en: Month
de_DE: Monat

en: Monthly traffic limit [MiB]
de_DE: Monatliches Datenübertrangungs Limit [MiB]

en: Monthly traffic limit must be a number.
de_DE: Das monatliche Datenlimit muss eine Zahl sein.

en: Monthly traffic warning cannot be bigger than monthly traffic limit.
de_DE: Die monatliche Trafficwarnung kann nicht höher als das monatliche Trafficlimit sein.

en: Monthly traffic warning must be a number.
de_DE: Das monatliche Datenlimit muss eine Zahl sein.

en: More Details
de_DE: Mehr Details

en: Mount
de_DE: Einhängepunkt

en: Mount point
de_DE: Einhängepunkt

en: Move
de_DE: verschieben

en: Moving aborted.
de_DE: Verschieben abgebrochen.

en: N/A
de_DE: N/V

en: NS DNS resource records are only allowed for subzone delegation.
de_DE: NS DNS-Eiträge sind nur für die Sub-Zonen Delegation erlaubt.

en: Name cannot be empty.
de_DE: Name darf nicht leer sein.

en: Network interface (NIC)
de_DE: Netzwerkschnittstelle (NIC)

en: Never
de_DE: Niemals

en: New SQL user data
de_DE: Neue SQL Benutzerdaten

en: New alias order for {CUSTOMER}
de_DE: Neue Alias-Bestellung für {CUSTOMER}

en: New ticket
de_DE: Neues Ticket

en: Next
de_DE: Nächste

en: Next step
de_DE: Nächster Schritt

en: No
de_DE: Nein

en: No IP address found.
de_DE: Keine IP-Adresse gefunden.

en: No administrator accounts found.
de_DE: Keine Administratorkonten gefunden.

en: No anti-rootkits logs
de_DE: keine Anti-Rootkits Logs

en: No available
de_DE: Nicht verfügbar

en: No custom menu found.
de_DE: Kein eigenes Menü gefunden.

en: No customer accounts found.
de_DE: Keine Kundenkonten gefunden.

en: No database update available.
de_DE: Kein Datenbank-Update verfügbar.

en: No domain available for new software instance.
de_DE: Keine Domäne für neue Softwareinstanz verfügbar.

en: No error found
de_DE: Kein Fehler gefunden

en: No file was uploaded.
de_DE: Es wurde keine Datei hochgeladen.

en: No group found.
de_DE: Keine Gruppe gefunden.

en: No hosting plan available.
de_DE: Kein Tarif verfügbar.

en: No records found matching the search criteria.
de_DE: Keine Einträge gefunden welche den Suchkriterien entsprechen.

en: No reseller accounts found.
de_DE: Keine Resellerkonten gefunden.

en: No reseller available to add the permissions.
de_DE: Kein Reseller verfügbar um die Rechte hinzuzufügen.

en: No reseller with activated software installer found!
de_DE: Kein Reseller mit aktiviertem Software-Installer gefunden!

en: No reseller with permissions for this software found.
de_DE: Kein Reseller mit Berechtigungen für diese Software gefunden.

en: No resellers found.
de_DE: Keine Reseller gefunden.

en: No software available
de_DE: Keine Software verfügbar

en: No software in Web repository found!
de_DE: Keine Software im Web Repository gefunden!

en: No software in software depot available!
de_DE: Keine Software im Software-Depot gefunden!

en: No software is waiting for activation
de_DE: Keine Software wartet auf Aktivierung

en: No statistics found for the given period. Try another period.
de_DE: Für den angegebenen Zeitraum wurde keine Statistiken gefunden. Versuchen Sie einen anderen Zeitraum.

en: No unassigned users were found in the database.
de_DE: Es wurden keine zugewiesenen Benutzer in der Datenbank gefunden.

en: No update available
de_DE: Kein Update verfügbar

en: No used yet
de_DE: Bisher nicht verwendet

en: No user found.
de_DE: Kein Benutzer gefunden.

en: No users found for this reseller.
de_DE: Keine Benutzer für diesen Reseller gefunden.

en: No.
de_DE: Nr.

en: None
de_DE: keine

en: Normal + Forward
de_DE: Normal + Weiterleitung

en: Normal connection
de_DE: Normale Verbindung

en: Normal users
de_DE: Benutzer

en: Not Found
de_DE: Nicht gefunden.

en: Not Set
de_DE: Nicht gesetzt

en: Not found.
de_DE: Nicht gefunden.

en: Not provided
de_DE: Nicht angegeben.

en: Not used
de_DE: Nicht benutzt

en: Note that in manual mode, the NIC and the subnet mask are only indicative.
de_DE: Beachten Sie, dass im manuellen Modus die NIC und die Subnet Maske nur indikativ sind.

en: Nothing found - sorry
de_DE: Leider nichts gefunden

en: Nothing has been changed.
de_DE: Es wurde nichts geändert.

en: Nothing has been deleted.
de_DE: Es wurde nichts gelöscht.

en: Notices, Warnings and Errors
de_DE: Informationen, Warnungen und Fehler

en: One or more database updates are now available. See the details below.
de_DE: Ein oder mehrere Datenbank Updates sind jetzt verfügbar. Siehe Details weiter unten.

en: Only 'tar.gz' archives are accepted.
de_DE: Es werden nur 'tar.gz'-Archive akzeptiert.

en: Only administrators can login when maintenance mode is activated.
de_DE: Nur Administratoren können sich während aktiviertem Wartungsmodus anmelden.

en: Only exec
de_DE: Nur Exec

en: Only gettext Machine Object files (MO files) are accepted.
de_DE: Nur gettext Maschine Object Dateien (MO-Dateien) werden akzeptiert.

en: Only numbers in range from 0 to 65535 are allowed.
de_DE: Es sind nur Zahlen im Bereich von 0 bis 65535 erlaubt.

en: Only positive numbers are allowed.
de_DE: Nur positive Zahlen sind erlaubt.

en: Only tar.gz and tar.bz2 archives are supported.
de_DE: Nur tar.gz und tar.bz2 Archive werden unterstützt.

en: Only tar.gz, tar.bz2 and zip archives are accepted.
de_DE: Es werden nur tar.gz, tar.bz2 und zip Archive akzeptiert.

en: Open ticket
de_DE: Offenes Ticket

en: Open tickets
de_DE: Offene Tickets

en: Operation cancelled: %s
de_DE: Operation abgebrochen: %s

en: Order
de_DE: Bestellung

en: Order successfully deleted.
de_DE: Bestellung erfolgreich gelöscht.

en: Order successfully processed.
de_DE: Die Bestellung wurde erfolgreich verarbeitet.

en: Other in
de_DE: Sonstiges (in)

en: Other out
de_DE: Sonstiges (out)

en: Other settings
de_DE: Sonstige Einstellungen

en: Overview
de_DE: Übersicht

en: Owner
de_DE: Besitzer

en: PHP
de_DE: PHP Unterstützung

en: PHP %s configuration option
de_DE: PHP Richtlinie %s

en: PHP Configuration options
de_DE: PHP Richtlinien

en: PHP Editor
de_DE: PHP-Editor

en: PHP GD extension not loaded.
de_DE: PHP GD Erweiterung ist nicht geladen

en: PHP Permissions
de_DE: PHP Berechtigungen

en: PHP Settings
de_DE: PHP-Einstellungen

en: PHP configuration scheduled for update.
de_DE: PHP Konfiguration ist zum Update vorgemerkt.

en: PHP directives values
de_DE: PHP-Richtlinien Werte

en: PHP exec() function
de_DE: PHP exec()-Funktion

en: PHP settings
de_DE: PHP Einstellungen

en: POP3/IMAP
de_DE: POP3/IMAP-Traffic

en: POP3/IMAP in
de_DE: POP3/IMAP (in)

en: POP3/IMAP out
de_DE: POP3/IMAP (out)

en: POP3/IMAP traffic
de_DE: POP3/IMAP-Traffic

en: Package actions
de_DE: Aktionen des Pakets

en: Package already exists in the reseller depot!
de_DE: Paket existiert bereits im Reseller Depot!

en: Package already exists in the software depot!
de_DE: Paket existiert bereits im Software Depot!

en: Package already exists in the software repository!
de_DE: Paket existiert bereits im Software Repository!

en: Package already exists in your software repository!
de_DE: Paket existiert bereits in ihrem Software Repository!

en: Package install type
de_DE: Installationstyp des Pakets

en: Package installed successfully!
de_DE: Paket erfolgreich installiert!

en: Package installed successfully... Awaiting release from admin!
de_DE: Paket erfolgreich installiert... Freigabe vom Admin abwarten.

en: Package language
de_DE: Sprache des Pakets

en: Package name
de_DE: Paketname

en: Package title
de_DE: Paket Titel

en: Package type
de_DE: Typ des Pakets

en: Package vendor HP
de_DE: Herstellerseite des Pakets

en: Package version
de_DE: Version des Pakets

en: Panel default language
de_DE: Standardsprache des Panels

en: Parent directory
de_DE: Übergeordnetes Verzeichnis

en: Password
de_DE: Passwort

en: Password cannot be empty.
de_DE: Kennwort darf nicht leer sein.

en: Password cannot be longer than 30 characters.
de_DE: Das Passwort darf nicht länger als 30 Zeichen sein.

en: Password confirmation
de_DE: Passwort-Bestätigung

en: Password contains unallowed characters.
de_DE: Das Passwort enthält unerlaubte Zeichen.

en: Password data
de_DE: Passwortdaten

en: Password email
de_DE: Passwort E-Mail

en: Password is missing.
de_DE: Passwort fehlt.

en: Password is shorter than %s characters.
de_DE: Passwort ist kürzer als %s Zeichen.

en: Password minimum length
de_DE: Minimale Passwortlänge

en: Password must be at least %s characters long and contain letters and numbers to be valid.
de_DE: Das Passwort muss mindestens %s Zeichen lang sein und Buchstaben und Zahlen enthalten, um gültig zu sein.

en: Password settings
de_DE: Passworteinstellungen

en: Password successfully updated.
de_DE: Passwort erfolgreich aktualisiert.

en: Passwords do not match
de_DE: Passwörter stimmen nicht überein

en: Passwords do not match.
de_DE: Passwörter stimmen nicht überein.

en: Path
de_DE: Pfad

en: Pending tasks
de_DE: Ausstehende Aufgaben

en: Percent
de_DE: Prozent

en: Permissions
de_DE: Berechtigungen

en: Personal data
de_DE: Persönliche Daten

en: Personal data successfully updated.
de_DE: Persönliche Daten erfolgreich aktualisiert.

en: Personalise template
de_DE: Vorlage personalisieren

en: Phone
de_DE: Telefon

en: PhpMyAdmin
de_DE: phpMyAdmin

en: Please activate your new i-MSCP password
de_DE: Bitte aktivieren Sie Ihr neues i-MSCP Passwort

en: Please choose at least one htaccess user.
de_DE: Bitte wählen Sie mindestens einen Benutzer.

en: Please choose at least one htaccess user/group.
de_DE: Bitte wählen Sie einen htaccess-Benutzer oder eine -Gruppe aus.

en: Please confirm the password.
de_DE: Sie müssen Ihr Passwort bestätigen.

en: Please contact the administrator!<br>Ask him for the permissions to use this package.<br>It is not allowed to upload this packet two times.<br>Refresh your site to see the new status!
de_DE: Bitte kontaktieren Sie den Administrator!<br>Fragen Sie ihn nach Rechten für die Nutzung dieses Pakets<br>Es ist nicht erlaubt dieses Paket zweimal hochzuladen.<br>Bitte aktualisieren Sie ihre Seite um den neuen Status zu sehen!

en: Please enter a name for the protected area.
de_DE: Bitte geben Sie für den geschützen Bereich einen Namen ein.

en: Please enter a password.
de_DE: Bitte geben Sie ein Passwort ein.

en: Please enter an SQL user host.
de_DE: Bitte SQL-Benutzer Host eingeben.

en: Please enter an username.
de_DE: Bitte geben Sie einen Benutzernamen ein.

en: Please enter protected area path.
de_DE: Bitte geben Sie den geschütztes Verzeichnispfad ein.

en: Please enter your auto-responder message below
de_DE: Bitte geben Sie Ihre Nachricht für die Automatische E-Mail Antwort ein.

en: Please fill up both data fields for password.
de_DE: Bitte füllen Sie beide Passwortfelder aus.

en: Please select another directory. %s (%s) is installed there.
de_DE: Bitte wählen Sie ein anderes Verzeichnis aus. %s (%s) ist dort installiert.

en: Please select at least one user.
de_DE: Bitte wählen Sie mindestens einen Benutzer.

en: Please set now the username and password for the later login in the software. (Required fiels)
de_DE: Bitte wählen Sie einen Benutzernamen, sowie ein Passwort für die Software für ein späteres Login. (Pflichtfelder!)

en: Please specify a message content.
de_DE: Bitte geben Sie einen Mitteilungstext ein.

en: Please specify a message subject.
de_DE: Bitte geben Sie einen Betreff für die Nachricht an.

en: Please type database name.
de_DE: Bitte geben Sie einen Namen für die Datenbank ein.

en: Please type your message.
de_DE: Bitte geben Sie ihre Nachricht ein.

en: Plugin %s activated.
de_DE: Plugin %s aktiviert.

en: Plugin %s cannot be activated.
de_DE: Plugin %s kann nicht aktiviert werden.

en: Plugin %s cannot be deactivated.
de_DE: Plugin %s kann nicht deaktiviert werden.

en: Plugin %s cannot be deleted.
de_DE: Plugin %s kann nicht gelöscht werden.

en: Plugin %s cannot be installed.
de_DE: Plugin %s kann nicht installiert werden.

en: Plugin %s cannot be protected.
de_DE: Plugin %s kann nicht geschützt werden.

en: Plugin %s cannot be reconfigured.
de_DE: Plugin %s kann nicht neu konfiguriert werden.

en: Plugin %s cannot be uninstalled.
de_DE: Plugin %s kann nicht deinstalliert werden.

en: Plugin %s cannot be updated.
de_DE: Plugin %s kann nicht aktualisiert werden.

en: Plugin %s deactivated.
de_DE: Plugin %s deaktiviert.

en: Plugin %s deleted.
de_DE: Plugin %s gelöscht.

en: Plugin %s installed.
de_DE: Plugin %s installiert.

en: Plugin %s is protected.
de_DE: Plugin %s ist geschützt.

en: Plugin %s protected.
de_DE: Plugin %s ist geschützt.

en: Plugin %s reconfigured.
de_DE: Plugin %s neu konfiguriert

en: Plugin %s scheduled for activation.
de_DE: Plugin %s zur Aktivierung vorgemerkt.

en: Plugin %s scheduled for change.
de_DE: Plugin %s zur Änderung vorgemerkt.

en: Plugin %s scheduled for deactivation.
de_DE: Plugin %s zur Deaktivierung vorgemerkt.

en: Plugin %s scheduled for installation.
de_DE: Plugin %s zur Installation vorgemerkt.

en: Plugin %s scheduled for uninstallation.
de_DE: Plugin %s zur Deinstallation vorgemerkt.

en: Plugin %s scheduled for update.
de_DE: Plugin %s zur Aktualisierung vorgemerkt.

en: Plugin %s uninstalled.
de_DE: Plugin %s deinstalliert.

en: Plugin %s updated.
de_DE: Plugin %s aktualisiert.

en: Plugin Manager: Could not change the %s plugin: %s
de_DE: Konnte das Plugin %s nicht verändern: %s

en: Plugin Manager: Could not delete %s plugin files. You should run the set-gui-permissions.pl script and try again.
de_DE: Plugin Manager: Das Plugin %s kann nicht gelöscht werden. Führen Sie das set-gui-permissions.pl Skript aus und versuchen Sie es erneut.

en: Plugin Manager: Could not load plugin %s
de_DE: Plugin Manager: Konnte das Plugin %s nicht laden

en: Plugin Manager: Could not uninstall the %s plugin. Plugin has been locked by another plugin.
de_DE: Plugin Manager: Das Plugin %s konnte nicht gelöscht werden, da es von einem anderen Plugin verwendet wird.

en: Plugin Manager: Could not update the %s plugin: %s
de_DE: Plugin Manager: Konnte das Plugin %s nicht aktualisieren: %s

en: Plugin Manager: Could not write the %s file for protected plugins.
de_DE: Plugin Manager: Schreiben der Datei %s für geschützte Plugins nicht möglich.

en: Plugin Manager: Directory %s doesn't exist or is not writable
de_DE: Plugin Manager: Plugin Ordner %s existiert nicht oder ist nicht beschreibbar

en: Plugin Manager: Downgrade of %s plugin is not allowed.
de_DE: Plugin Manager: Downgrade von %s Plugin ist nicht erlaubt.

en: Plugin Manager: Plugin %s is not loaded
de_DE: Plugin Manager: Plugin %s ist nicht geladen

en: Plugin Manager: Unknown plugin %s
de_DE: Plugin Manager: Unbekanntes Plugin %s

en: Plugin activation has failed: %s
de_DE: Plugin-Aktivierung fehlgeschlagen: %s

en: Plugin archive
de_DE: Plugin-Archiv

en: Plugin archive exceeds the maximum upload size
de_DE: Plugin-Archiv überschreitet die maximale Hochlade-Größe.

en: Plugin change has failed: %s
de_DE: Plugin-Änderung fehlgeschlagen: %s

en: Plugin deactivation has failed: %s
de_DE: Plugin-Deaktivierung fehlgeschlagen: %s

en: Plugin deletion has failed: %s
de_DE: Löschen des Plugins fehlgeschlagen: %s

en: Plugin errors
de_DE: Plugin Fehler

en: Plugin has been successfully uploaded.
de_DE: Plugin wurde erfolgreich hochgeladen.

en: Plugin installation has failed: %s
de_DE: Plugin-Installation fehlgeschlagen: %s

en: Plugin item errors
de_DE: Plugin Fehler

en: Plugin list is empty.
de_DE: Plugin-Liste ist leer.

en: Plugin management
de_DE: Plugin Verwaltung

en: Plugin uninstallation has failed: %s
de_DE: Plugin-Deinstallation fehlgeschlagen: %s

en: Plugin update has failed: %s
de_DE: Plugin-Aktualisierung fehlgeschlagen: %s

en: Plugins Upload
de_DE: Plugin Hochladen

en: Plugins hook into i-MSCP to extend its functionality with custom features. Plugins are developed independently from the core i-MSCP application by thousands of developers all over the world. You can find new plugins to install by browsing the %s.
de_DE: Plugins haken sich in i-MSCP ein, um die Funktionalität mit benutzerdefinierten Features zu erweitern. Plugins werden unabhängig vom Kern der i-MSCP Anwendung von Tausenden von Entwicklern auf der ganzen Welt entwickelt. Sie können neue Plugins zum Installieren finden, wenn sie auf der folgenden Seite suchen: %s

en: Plugins list has been updated: %s new plugin(s) found, %s plugin(s) updated, %s plugin(s) reconfigured, and %s plugin(s) deleted.
de_DE: Die Plugin-Liste ist auf dem neusten Stand: %s neue Plugin(s) wurden gefunden,%s Plugin(s) aktualisiert, %s Plugin(s) neu konfiguriert und %s Plugin(s) gelöscht.

en: Preserve Host
de_DE: Host erhalten

en: Prevent external login for admins
de_DE: Anmeldung aus externer Quelle für Admins verhindern

en: Prevent external login for clients
de_DE: Anmeldung aus externer Quelle für Kunden verhindern

en: Prevent external login for resellers
de_DE: Anmeldung aus externer Quelle für Reseller verhindern

en: Previous
de_DE: Vorherige

en: Prior to removing this administrator, please move his resellers to another administrator.
de_DE: Vor dem Löschen dieses Administrators müssen alle Reseller zu einem anderen Administrator verschoben werden.

en: Priority
de_DE: Priorität

en: Private key
de_DE: Privater Schlüssel

en: Private key passphrase if any
de_DE: Privater Schlüssel Passphrase sofern vorhanden

en: Process update
de_DE: Update ausführen

en: Processing...
de_DE: Verarbeitung...

en: Processor data
de_DE: Prozessor Daten

en: Profile
de_DE: Profil

en: Properties
de_DE: Eigenschaften

en: Properties for reseller with ID %d were not found in database.
de_DE: Es wurden keine Rechte für den Reseller mit der ID %d in der Datenbank gefunden.

en: Protect
de_DE: Schützen

en: Protect this plugin
de_DE: Dieses Plugin schützen

en: Protected
de_DE: Geschützt

en: Protected area data
de_DE: Geschützte Verzeichnisdaten

en: Protected area name
de_DE: Geschützter Verzeichnisname

en: Protected area path
de_DE: Geschützter Verzeichnispfad

en: Protected area successfully scheduled for addition.
de_DE: Geschützter Bereich erfolgreich zum Hinzufügen vorgemerkt.

en: Protected area successfully scheduled for deletion.
de_DE: Geschützter Bereich erfolgreich zum Löschen vorgemerkt.

en: Protected area successfully scheduled for update.
de_DE: Geschützter Bereich erfolgreich zur Aktualisierung vorgemerkt.

en: Protected areas
de_DE: Verzeichnisschutz

en: Protocol
de_DE: Protokoll

en: Quota assignment
de_DE: Quota zuordnen

en: Quota in MiB (0 for unlimited)
de_DE: Quota in MiB (0 für unbegrenzt)

en: Read ticket
de_DE: Ticket lesen

en: Rebuild languages index
de_DE: Sprachen-Index neu aubauen

en: Reconfiguration in progress...
de_DE: Rekonfiguration läuft...

en: Record data
de_DE: Datensatz

en: Redirect
de_DE: Weiterleiten

en: Redistribute unused quota across existing mailboxes
de_DE: Unbenutzes Quota über existierende Mailboxen verteilen.

en: Registration date
de_DE: Registrierungsdatum

en: Relative weight
de_DE: relative Gewichtung

en: Release date
de_DE: Veröffentlichungsdatum

en: Release description
de_DE: Veröffentlichungsbeschreibung

en: Release version
de_DE: Veröffentlichungsversion

en: Remote Web software repository
de_DE: Remote Web-Software Repository

en: Remote file not found.
de_DE: Remote-Datei nicht gefunden.

en: Remove
de_DE: Entfernen

en: Remove IP
de_DE: IP löschen

en: Remove permissions
de_DE: Entferne Berechtigungen

en: Reopen
de_DE: Wiedereröffnen

en: Reopen ticket
de_DE: Ticket erneut öffnen

en: Repeat password
de_DE: Passwort wiederholen

en: Reply
de_DE: Antwort

en: Request Timeout: The server took too long to send the data.
de_DE: Anfrage-Timeout: Der Server brauchte zu lange um die Daten zu  senden.

en: Requires Database?
de_DE: Datenbank benötigt?

en: Reseller / Customers / Add Customer
de_DE: Reseller / Kunden / Kunde hinzufügen

en: Reseller / Customers / Add Customer - Next Step
de_DE: Reseller / Kunden / Kunde hinzufügen - Nächster Schritt

en: Reseller / Customers / Circular
de_DE: Reseller / Kunden / Rundschreiben

en: Reseller / Customers / Domain Aliases
de_DE: Reseller / Kunden / Domain-Aliase

en: Reseller / Customers / Lost Password Email
de_DE: Reseller / Kunden / "Passwort-vergessen"-E-Mail

en: Reseller / Customers / Overview
de_DE: Reseller / Kunden / Übersicht

en: Reseller / Customers / Overview / Domain Details
de_DE: Reseller / Kunden / Übersicht / Domain Details

en: Reseller / Customers / Overview / Edit Customer
de_DE: Reseller / Kunden / Übersicht / Kunde bearbeiten

en: Reseller / Customers / Overview / Edit Domain
de_DE: Reseller / Kunden / Übersicht / Domain bearbeiten

en: Reseller / Customers / Welcome Email
de_DE: Reseller / Kunden / Willkommens E-Mail

en: Reseller / Domains / Add Domain Alias
de_DE: Reseller / Domains / Domain-Alias hinzufügen

en: Reseller / Domains / Edit Domain Alias
de_DE: Reseller / Domains / Domain-Alias bearbeiten

en: Reseller / General / Overview
de_DE: Reseller / Allgemein / Übersicht

en: Reseller / General / Software Upload
de_DE: Reseller / Allgemein / Software-Upload

en: Reseller / Hosting Plans / Add Hosting Plan
de_DE: Reseller / Tarife / Tarif hinzufügen

en: Reseller / Hosting Plans / Overview
de_DE: Reseller / Tarife / Übersicht

en: Reseller / Profile / Account Summary
de_DE: Reseller / Profil / Account Zusammenfassung

en: Reseller / Profile / Language
de_DE: Reseller / Profil / Sprache

en: Reseller / Profile / Layout
de_DE: Reseller / Profil / Layout

en: Reseller / Profile / Password
de_DE: Reseller / Profil / Passwort

en: Reseller / Profile / Personal Data
de_DE: Reseller / Profil / Persönliche Daten

en: Reseller / Statistics / IP Usage
de_DE: Reseller / Statistiken / IP-Nutzung

en: Reseller / Statistics / Overview
de_DE: Reseller / Statistiken / Übersicht

en: Reseller / Statistics / Overview / {USERNAME} USER Statistics
de_DE: Reseller / Statistiken / Übersicht / Domain Statistiken - {DOMAIN_NAME}

en: Reseller / Support / Closed Tickets
de_DE: Reseller / Support / Geschlossene Tickets

en: Reseller / Support / New Ticket
de_DE: Reseller / Support / Neues Ticket

en: Reseller / Support / Open Tickets
de_DE: Reseller / Support / Offene Tickets

en: Reseller / Support / View Ticket
de_DE: Reseller / Support / Ticket anzeigen

en: Reseller /Hosting Plans / Edit Hosting Plan
de_DE: Reseller / Tarife / Tarif bearbeiten

en: Reseller Name
de_DE: Resellername

en: Reseller account successfully created.
de_DE: Reseller-Konto erfolgreich erstellt.

en: Reseller account successfully updated.
de_DE: Resellerkonto erfolgreich aktualisiert.

en: Reseller and customer
de_DE: Reseller und Kunde

en: Reseller and customer levels
de_DE: Reseller und Kunden Levels

en: Reseller assignment
de_DE: Reseller Zuordnung

en: Reseller assignments
de_DE: Reseller Zuordnung

en: Reseller consumption
de_DE: Reseller Verbrauch

en: Reseller data
de_DE: Reseller Daten

en: Reseller level
de_DE: Reseller Ebene

en: Reseller list
de_DE: Reseller Liste

en: Reseller list is empty.
de_DE: Resellerliste ist leer.

en: Reseller name
de_DE: Resellername

en: Reseller software list
de_DE: Reseller Softwareliste

en: Reseller statistics
de_DE: Reseller Statistiken

en: Reseller successfully added.
de_DE: Reseller erfolgreich hinzugefügt.

en: Reseller total
de_DE: Reseller Gesamt

en: Reseller users
de_DE: Reseller Benutzer

en: Reseller with permissions total
de_DE: Reseller mit Berechtigungen insgesamt

en: Reseller's layout color successfully updated.
de_DE: Reseller Layout-Farbe erfolgreich aktualisiert.

en: Reseller/IP usage statistics
de_DE: Reseller/IP Nutzungsstatistiken

en: Resellers
de_DE: Reseller

en: Resellers and customers
de_DE: Reseller und Benutzer

en: Reset
de_DE: Zurücksetzen

en: Restore
de_DE: Wiederherstellen

en: Restore backup
de_DE: Backup wiederherstellen

en: Revision date
de_DE: Revisionsdatum

en: Rights
de_DE: Rechte

en: Rights successfully added.
de_DE: Rechte erfolgreich hinzugefügt.

en: Rights successfully removed.
de_DE: Rechte erfolgreich entfernt.

en: SMTP in
de_DE: SMTP (in)

en: SMTP out
de_DE: SMTP (out)

en: SMTP traffic
de_DE: SMTP-Traffic

en: SQL database
de_DE: SQL Datenbank

en: SQL database limit
de_DE: SQL Datenbank Limit

en: SQL database limit is disabled but SQL user limit is not.
de_DE: Das SQL Datenbanklimit ist deaktiviert, aber das SQL Benutzerlimit ist es nicht.

en: SQL database limit is disabled.
de_DE: SQL Datenbanken Limit ist deaktiviert.

en: SQL database limit is not <i>disabled</i>.
de_DE: SQL Datenbank Limit ist nicht <i>deaktiviert</i>.

en: SQL database limit reached.
de_DE: SQL-Datenbank Limit erreicht.

en: SQL database successfully created.
de_DE: SQL-Datenbank erfolgreich erstellt.

en: SQL database successfully deleted.
de_DE: SQL-Datenbank erfolgreich gelöscht.

en: SQL databases
de_DE: SQL Datenbanken

en: SQL databases only
de_DE: Nur SQL-Datenbanken

en: SQL user
de_DE: SQL Benutzer

en: SQL user host
de_DE: SQL-Benutzer Host

en: SQL user limit
de_DE: SQL Benutzer Limit

en: SQL user limit is <i>disabled</i>.
de_DE: SQL Benutzer Limit ist <i>deaktiviert</i>.

en: SQL user limit is disabled but SQL database limit is not.
de_DE: Das SQL Benutzerlimit ist deaktiviert, aber das SQL Datenbanklimit ist es nicht.

en: SQL user limit is disabled.
de_DE: SQL Benutzer Limit ist deaktiviert.

en: SQL user name
de_DE: SQL-Benutzername

en: SQL user password successfully updated.
de_DE: SQL-Benutzerpasswort erfolgreich aktualisiert.

en: SQL user prefix/suffix
de_DE: SQL Benutzer Prefix/Suffix

en: SQL user successfully added.
de_DE: SQL-Benutzer erfolgreich hinzugefügt.

en: SQL user successfully deleted.
de_DE: SQL-Benutzer erfolgreich gelöscht.

en: SQL username is too long.
de_DE: SQL Benutzername ist zu lang

en: SQL users
de_DE: SQL Benutzer

en: SSL certificate successfully scheduled for addition.
de_DE: SSL Zertifikat erfolgreich zum Hinzufügen vorgemerkt.

en: SSL certificate successfully scheduled for deletion.
de_DE: SSL Zertifikat wurde erfolgreich für die Löschung vorgemerkt.

en: SSL certificate successfully scheduled for update.
de_DE: SSL Zertifikat erfolgreich zum Aktualisieren vorgemerkt.

en: SSL feature is not available. You can only view your certificate.
de_DE: SSL ist nicht verfügbar. Sie können nur Ihr Zertifikat ansehen.

en: SSL status
de_DE: SSL Status

en: Save
de_DE: Speichern

en: Search
de_DE: Suchen

en: Sec.
de_DE: Sek.

en: Secure connection
de_DE: Sichere Verbindung

en: Security code
de_DE: Sicherheitscode

en: Security code has expired
de_DE: Sicherheitscode ist abgelaufen

en: Select group
de_DE: Gruppe auswählen

en: Select your own document root
de_DE: Wählen Sie ihr eigenes Document-Root aus

en: Send
de_DE: Absenden

en: Send circular
de_DE: Rundschreiben senden.

en: Send message
de_DE: Nachricht senden

en: Send message to
de_DE: Nachricht senden an

en: Send new login data
de_DE: Neue Zugangsdaten versenden

en: Send reply
de_DE: Antwort senden

en: Send to
de_DE: Senden an

en: Sender email
de_DE: Absenderadresse

en: Sender email is missing.
de_DE: Absenderadresse fehlt.

en: Sender name
de_DE: Absender Name

en: Sender name is missing.
de_DE: Absendername fehlt.

en: Separate multiple email addresses by comma or a line-break.
de_DE: Mehrere E-Mail Adressen sind durch Kommata oder Zeilenumbruch voneinander zu trennen.

en: Separate multiple email addresses with a line-break.
de_DE: Trennen Sie mehrere E-Mail-Adressen mit einem Zeilenumbruch.

en: Server ports
de_DE: Serverports

en: Server statistics
de_DE: Server Statistiken

en: Server status
de_DE: Serverstatus

en: Server traffic
de_DE: Servertraffic

en: Server traffic settings
de_DE: Server Traffic Einstellungen

en: Server traffic settings successfully updated.
de_DE: Einstellungen für Server-Datenverkehr erfolgreich aktualisiert.

en: Service Name
de_DE: Dienstname

en: Service Unavailable
de_DE: Dienst nicht verfügbar

en: Service name
de_DE: Name des Dienstes

en: Service name already exists.
de_DE: Dienstname existiert bereits.

en: Service port successfully added
de_DE: Dienst-Port erfolgreich hinzugefügt

en: Service port successfully removed.
de_DE: Dienst-Port erfolgreich gelöscht.

en: Service ports
de_DE: Dienst-Ports

en: Service protocol
de_DE: Dienst-Protokoll

en: Services status
de_DE: Status der Dienste

en: Sessions
de_DE: Sitzungen

en: Settings
de_DE: Einstellungen

en: Settings saved.
de_DE: Einstellungen gespeichert.

en: Shared mount point
de_DE: Geteilter Einhängepunkt

en: Show
de_DE: Anzeigen

en: Show %s records per page
de_DE: Zeige %s Datensätze pro Seite

en: Show HTML output compression size comment
de_DE: HTML-Ausgabe Kompressionsgröße Kommentar anzeigen

en: Show SSL certificate
de_DE: Zeige SSL Zertifikat

en: Show detailed statistics for this reseller
de_DE: Zeige detaillierte Statistiken für diesen Reseller

en: Show detailed statistics for this user
de_DE: Detaillierte Statistiken für diesen Benutzer anzeigen

en: Show in
de_DE: Anzeigen in

en: Show labels for main menu links
de_DE: Beschriftung im Hauptmenü anzeigen.

en: Showing %s to %s of %s records
de_DE: Zeige %s bis %s von %s Datensätzen

en: Showing 0 to 0 of 0 records
de_DE: Zeige 0 bis 0 von 0 Datensätzen

en: Size
de_DE: Größe

en: Software Description
de_DE: Softwarebeschreibung

en: Software available
de_DE: Software verfügbar

en: Software deleted.
de_DE: Software gelöscht.

en: Software depot upload
de_DE: Software-Depot hochladen

en: Software details
de_DE: Softwaredetails

en: Software has been deleted.
de_DE: Software wurde gelöscht.

en: Software has been successfully imported.
de_DE: Die Software wurde erfolgreich importiert.

en: Software in repository
de_DE: Software im Repository

en: Software installation
de_DE: Softwareinstallation

en: Software installer
de_DE: Software-Installer

en: Software installer options
de_DE: Software-Installer Optionen

en: Software installer options successfully updated.
de_DE: Softwareinstaller-Optionen erfolgreich aktualisiert.

en: Software instance has been scheduled for installation
de_DE: Software-Instanz wurde zur Installation vorgemerkt

en: Software management
de_DE: Software Verwaltung

en: Software name
de_DE: Softwarename

en: Software not found!
de_DE: Software nicht gefunden!

en: Software options
de_DE: Softwareoptionen

en: Software permissions
de_DE: Software Berechtigungen

en: Software repository
de_DE: Software-Repository

en: Software status
de_DE: Software-Status

en: Software successfully scheduled for deletion.
de_DE: Software erfolgreich zum Löschen vorgemerkt.

en: Software total
de_DE: Software Gesamt

en: Software upload
de_DE: Software hochladen

en: Software was activated.
de_DE: Software wurde aktiviert.

en: Software was deleted.
de_DE: Software wurde gelöscht.

en: Start installation
de_DE: Installation starten

en: State
de_DE: Bundesland

en: State/Province
de_DE: Bundesland

en: Statistics
de_DE: Statistiken

en: Stats
de_DE: Statistiken

en: Street 1
de_DE: Anschrift

en: Street 2
de_DE: Adresse (Zusatz)

en: Strong passwords
de_DE: Starke Passwörter

en: Subdomain %s already exist.
de_DE: Subdomain %s existiert bereits.

en: Subdomain %s cannot be forwarded on itself.
de_DE: Subdomain %s darf nicht zu sich selbst weiterleiten.

en: Subdomain %s is unavailable.
de_DE: Subdomain %s nicht verfügbar.

en: Subdomain alias
de_DE: Subdomain Alias

en: Subdomain alias errors
de_DE: Subdomain Alias Fehler

en: Subdomain alias scheduled for deletion.
de_DE: Subdomain Alias wurde zur Löschung vorgemerkt.

en: Subdomain alias you are trying to remove has Ftp accounts. Please remove them first.
de_DE: Der Subdomain-Alias, den Sie entfernen möchten hat noch FTP-Konten. Bitte entfernen Sie diese zuerst.

en: Subdomain errors
de_DE: Subdomain Fehler

en: Subdomain forward
de_DE: Subdomain Weiterleitung

en: Subdomain limit
de_DE: Subdomain Limit

en: Subdomain mail
de_DE: Subdomain E-Mail

en: Subdomain name
de_DE: Subdomainname

en: Subdomain name is not valid.
de_DE: Subdomainname ist nicht gültig.

en: Subdomain scheduled for deletion.
de_DE: Subdomain zum Löschen vorgemerkt.

en: Subdomain successfully scheduled for addition.
de_DE: Subdomain erfolgreich zum Hinzufügen vorgemerkt.

en: Subdomain successfully scheduled for update
de_DE: Subdomain erfolgreich zur Aktualisierung vorgemerkt

en: Subdomain you are trying to remove has Ftp accounts. Remove them first.
de_DE: Die Subdomain, die ​​Sie zu entfernen versuchen, hat FTP-Konten. Entfernen Sie diese zuerst.

en: Subdomain you are trying to remove has email accounts. Please remove them first.
de_DE: Die Subdomain, die Sie entfernen möchten hat noch E-Mail Konten. Bitte entfernen Sie diese zuerst.

en: Subdomain you are trying to remove has email accounts. Remove them first.
de_DE: Die Subdomain, die ​​Sie zu entfernen versuchen, hat E-Mail-Konten. Entfernen Sie diese zuerst.

en: Subject
de_DE: Betreff

en: Subject is missing.
de_DE: Betreff fehlt.

en: Submit changes
de_DE: Änderungen übernehmen

en: Support system
de_DE: Support System

en: Suspended
de_DE: Gesperrt

en: Swap
de_DE: Auslagerungsdatei (Swap)

en: Switch
de_DE: Wechseln

en: Switch to the backups directory
de_DE: Wechseln Sie in das Verzeichnis "backups/"

en: Switch to user interface
de_DE: Zum Benutzer wechseln

en: Syntax error found in mail forward list.
de_DE: Es wurde ein Fehler in der Weiterleitungsliste gefunden.

en: System data
de_DE: System Daten

en: System error - custom error page was not updated.
de_DE: Systemfehler - eigene Fehlerseite konnte nicht aktualisiert werden.

en: System information
de_DE: Systeminformationen

en: System tools
de_DE: Systemwerkzeuge

en: System under maintenance
de_DE: System wird gewartet...

en: Target
de_DE: Ziel

en: Target domain
de_DE: Ziel-Domain

en: Target port
de_DE: Zielport

en: Target port must be a number.
de_DE: Ziel-Port muss eine Zahl sein.

en: Temporary folder not found.
de_DE: Temporärer Ordner nicht gefunden.

en: The %s limit for this customer cannot be greater than %d, your calculated limit.
de_DE: Das %s Limit für diesen Kunden kann nicht größer sein als <strong>%d</strong> (Ihr berechnetes Limit).

en: The %s limit for this customer cannot be lower than %d, the total of %s already used by him.
de_DE: Das %s Limit für diesen Kunden kann nicht niedriger sein als <strong>%d</strong>,  er verwendet bereits %s.

en: The %s limit for this customer cannot be set to 'disabled' because he has already %d %s.
de_DE: Das %s Limit für diesen Kunden kann nicht "deaktiviert" werden, er hat bereits <strong>%d</strong> %s.

en: The %s limit for this customer cannot be unlimited because your are limited for this service.
de_DE: Das %s Limit für diesen Kunden kann nicht "unbegrenzt" sein, denn Sie haben diesen Dienst begrenzt.

en: The %s plugin version %s is not compatible with your i-MSCP version.
de_DE: Die %s Pluginversion %s ist nicht kompatibel mit der i-MSCP Version.

en: The %s translation file has been ignored: Translation table is empty.
de_DE: Die Übersetzungsdatei %s wurde ignoriert: Übersetzungstabelle ist leer.

en: The `%s' SQL user is not available or not permitted.
de_DE: Der SQL Benutzername '%s' ist nicht verfügbar oder nicht erlaubt.

en: The directory %s doesn't exists. Please create that directory using your file manager.
de_DE: Das Verzeichnis %s existiert nicht. Bitte erstellen Sie dieses mit Ihrem Dateimanager.

en: The domain is currently deactivated. The modification of some of its properties will result by a complete or partial reactivation of it.
de_DE: Die Domain ist momentan deaktiviert. Die Änderungen einiger Eigenschaften resultiert in der vollständigen oder teilweisen Reaktivierung der Domain.

en: The domain or at least one of its entities has a different status than 'ok'.
de_DE: Die Domain oder mindestens eine ihrer Teile hat einen anderen Status als 'ok'.

en: The domain you are trying to edit doesn't exist.
de_DE: Die Domain, die Sie versuchen zu bearbeiten, existiert nicht.

en: The menu you are trying to edit doesn't exist.
de_DE: Das zu bearbeitende Menü existiert nicht.

en: The new document root must pre-exists inside the /htdocs directory.
de_DE: Das neue Document-Root muss bereits im /htdocs-Verzeichnis vorhanden sein.

en: The package is corrupt. Please correct it.
de_DE: Das Paket ist defekt. Bitte korrigieren Sie es.

en: The package will be installed automatically to your system after upload.<br>Refresh your site to see the new status!
de_DE: Das Paket wird automatisch nach dem Upload auf ihrem System installiert.<br>Bitte aktualisieren Sie ihre Seite, um den neuen Status zu sehen.

en: The password field is empty.
de_DE: Das Passwortfeld ist leer.

en: The private key doesn't belong to the provided SSL certificate.
de_DE: Der private Schlüssel gehört nicht zu dem angegebenen Zertifikat.

en: The remote filesize (%s) is lower than 1 byte. Please check the URL.
de_DE: Die Remote Dateigröße (%s) ist kleiner als 1 Byte. Bitte prüfen Sie die URL.

en: The reseller you want to remove has one or more customers accounts. Please remove them first.
de_DE: Der Reseller, den ​​Sie zu löschen versuchen, hat ein oder mehrere Kundenkonten.<br />Entfernen Sie diese zuerst.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
de_DE: Die Datei wurde nur teilweise hochgeladen.

en: The username %s is not available.
de_DE: Der Benutzername %s ist nicht verfügbar.

en: The username field is empty.
de_DE: Das Feld Benutzername ist leer.

en: The value has been found in the stack
de_DE: Der Wert wurde im Stapel gefunden

en: The value has not been found in the stack
de_DE: Der Wert wurde nicht im Stapel gefunden

en: The values must not be equal
de_DE: Die Werte dürfen nicht übereinstimmen

en: There is an Error inside your package. Please check it!<br>Refresh your site to see the new status!
de_DE: Es gibt einen Fehler In ihrem Paket. Bitte überprüfen Sie es!<br>Aktualisieren Sie ihre Seite um den neuen Status zu sehen.

en: There is no pending task. Operation canceled.
de_DE: Es gibt keine ausstehenden Aufgaben. Vorgang abgebrochen.

en: This Package (%s, V%s) was deleted by your reseller. You can only uninstall this package!<br>Please delete the files and database for this package manually!
de_DE: Dieses Paket (%s, V%s) wurde von ihrem Reseller gelöscht. Sie können das Paket nur deinstallieren!<br>Bitte löschen Sie die Dateien und die Datenbank dieses Packets manuell!

en: This database will be permanently deleted. This process cannot be recovered. All users linked to this database will also be deleted if not linked to another database. Are you sure you want to delete the '%s' database?
de_DE: Diese Datenbank wird unwiderruflich gelöscht werden. Dieser Prozess kann nicht rückgängig gemacht werden. Alle Benutzer, die mit dieser Datenbank verknüpft sind werden ebenfalls gelöscht, wenn diese mit keiner weiteren Datenbank verknüpft sind. Sind Sie sicher, dass Sie die '%s' Datenbank löschen wollen?

en: This htaccess group already exists.
de_DE: Diese htaccess Gruppe existiert bereits.

en: This htaccess user already exist.
de_DE: Dieser htaccess Benutzer existiert bereits.

en: This interface allow to add or remove IP addresses.
de_DE: Dieses Interface erlaubt es Ihnen IP-Adressen hinzuzufügen oder zu entfernen.

en: This is the host from which this SQL user must be allowed to connect to the SQL server. Enter the %s wildcard character to allow this SQL user to connect from any host.
de_DE: Das ist der Host von dem es dem SQL-Benutzer erlaubt sein muss, sich zu dem SQL-Server zu verbinden. Geben Sie %s Platzhalter-Zeichen ein, um Verbindungen von jedem Host zu erlauben.

en: This package already exists in the administrator software repository.
de_DE: Das Paket existiert berreits im Administrator Software-Repository.

en: This package already exists in the depot of the reseller "%1$s"!
de_DE: Das Paket existiert bereits im Depot des Resellers "%1$s"!

en: This package already exists in the software depot!
de_DE: Das Paket existiert bereits im Software Depot!

en: This package already exists in your software repository.
de_DE: Das Paket existiert bereits in Ihrem Software Repository.

en: This package is installed on following domain(s):
de_DE: Diese Paket ist auf folgenden Domains installiert:

en: This package is not installed
de_DE: Dieses Paket ist nicht installiert

en: This package is not installed yet
de_DE: Dieses Paket ist noch nicht installiert

en: This software is installed on following domain(s):
de_DE: Diese Software ist auf folgenden Domains installiert:

en: This user has domain record. First remove the domain from the system.
de_DE: Dieser Benutzer hat einen Domaineintrag. Entfernen Sie zuerst die Domain aus dem System.

en: This user name already exist.
de_DE: Dieser Benutzername existiert bereits.

en: Ticket information
de_DE: Ticketinformationen

en: Ticket successfully closed.
de_DE: Ticket erfolgreich geschlossen.

en: Ticket successfully deleted.
de_DE: Ticket erfolgreich gelöscht.

en: Ticket successfully reopened.
de_DE: Ticket erfolgreich erneut geöffnet

en: Ticket with Id '%d' was not found.
de_DE: Ticket mit der ID '%d' wurde nicht gefunden.

en: To Admin
de_DE: zu Administrator

en: To reseller
de_DE: An Reseller

en: To unprotect this plugin, you must edit the %s file
de_DE: Um die Plugin-Sperre aufzuheben, müssen Sie die Datei %s bearbeiten

en: Total
de_DE: Gesamt

en: Total Domains
de_DE: Domains insgesamt

en: Total Software
de_DE: Software Insgesamt

en: Total Web software repositories
de_DE: Total Web Software-Repositories

en: Total installations
de_DE: Gesamte Installationen

en: Total mails: %s / %s %s
de_DE: E-Mails Gesamt: %s / %s %s

en: Total packages in Web software repository
de_DE: Paketsumme im Web Software-Repository

en: Total reseller
de_DE: Reseller gesamt

en: Total software
de_DE: Software Insgesamt

en: Traffic
de_DE: Transfervolumen (Traffic)

en: Traffic statistics
de_DE: Transfervolumen

en: Traffic usage
de_DE: Transfervolumen (Traffic)

en: Translated strings
de_DE: Übersetzte Strings

en: Type
de_DE: Typ

en: UP
de_DE: LÄUFT

en: URL forwarding
de_DE: URL Weiterleitung

en: URL port
de_DE: URL Port

en: URL protocol
de_DE: URL Protokoll

en: URL to this admin panel
de_DE: URL zu dieser Administrationsoberfläche

en: Unable to close the ticket with Id '%s'.
de_DE: Schließen des Tickets mit der ID '%s' nicht möglich.

en: Unable to create '%s' directory for language file.
de_DE: Kann '%s' Verzeichnis für Sprachdatei nicht erstellen.

en: Unable to create 'LC_MESSAGES' directory for language file.
de_DE: Kann 'LC_MESSAGES' Verzeichnis für Sprachdatei nicht erstellen.

en: Unable to delete i-MSCP info file.
de_DE: Fehler beim Löschen der i-MSCP Info Datei

en: Unable to get the IP address list. Please fix this problem.
de_DE: Die Liste der IP-Adressen kann nicht abgerufen werden. Bitte beheben Sie dieses Problem.

en: Unable to get update info from Github
de_DE: Es konnten keine Information von GitHub geladen werden

en: Unable to load i-MSCP info file.
de_DE: Fehler beim Laden der i-MSCP Info Datei

en: Unable to move file.
de_DE: Datei konnte nicht verschoben werden.

en: Unable to read Web software repository index file.
de_DE: Lesen der Web Software Repository Index Datei ist nicht möglich.

en: Unable to read the %s file.
de_DE: Fehler beim Lesen der Datei %s.

en: Unable to read the plugin %s file. Please check file permissions
de_DE: Fehler beim Lesen des Plugins %s. Bitte überprüfe die Dateiberechtigungen.

en: Unable to read xml file for web software.
de_DE: Kann xml Datei für Web Software nicht lesen.

en: Unable to reopen ticket with Id '%s'.
de_DE: Erneutes Öffnen des Tickets mit der ID '%s' nicht möglich.

en: Unable to schedule deletion of the customer account. A message has been sent to the administrator.
de_DE: Es war nicht möglich das Kundenkonto zum Löschen vorzumerken. Eine Nachricht wurde an den Administrator versendet.

en: Unable to schedule deletion of the customer account. Please consult admin logs or your mail for more information.
de_DE: Es war nicht möglich das Löschen des Kundenkontos zu planen. Bitte überprüfen Sie die Admin-Logs oder Ihre E-Mail für mehr Informationen.

en: Unable to set sslallowselfsigned option
de_DE: Die sslallowselfsigned-Option konnte nicht gesetzt werden

en: Unable to set sslverifypeer option
de_DE: Die sslverifypeer-Option konnte nicht gesetzt werden

en: Unable to upload file. Max. upload filesize (%1$d MB) reached?
de_DE: Kann Datei nicht hochladen. Max. upload Dateigrösse (%1$d MB) erreicht?

en: Unallowed port in forward URL. Only ports above 1024 are allowed.
de_DE: Nicht erlaubte Ports in der Weiterleitungs-URL. Es sind nur Ports größer als 1024 erlaubt.

en: Unauthorized
de_DE: unbefugt

en: Unavailable
de_DE: Nicht verfügbar

en: Unexpected error
de_DE: Unerwarteter Fehler

en: Uninstall
de_DE: Deinstallieren

en: Uninstall this plugin
de_DE: Deinstalliere dieses Plugin

en: Uninstallation in progress...
de_DE: Deinstallation in Bearbeitung...

en: Uninstalled
de_DE: Deinstalliert

en: Unknown
de_DE: Unbekannt

en: Unknown Error
de_DE: Unbekannter Fehler

en: Unknown `%s' database. Database must exists.
de_DE: Datenbank '%s' ist unbekannte. Die Datenbank muss angelegt sein.

en: Unknown action requested.
de_DE: Unbekannte Aktion angefordert.

en: Unknown action: %s
de_DE: Unbekannte Aktion: %s

en: Unknown bruteforce detection type: %s
de_DE: Unbekannter bruteforce-Typ entdeckt: %s

en: Unknown language name.
de_DE: Unbekannter Sprachname.

en: Unknown layout color.
de_DE: Unbekannte Layout-Farbe.

en: Unknown reason.
de_DE: Unbekannter Grund.

en: Unknown service name '%s'.
de_DE: Unbekannter Service-Name '%s'.

en: Unknown status
de_DE: Unbekannter Status

en: Unknown type.
de_DE: Unbekannter Typ.

en: Unknown username.
de_DE: Unbekannter Benutzername.

en: Unlimited
de_DE: Unbegrenzt

en: Update
de_DE: Aktualisieren

en: Update Plugins
de_DE: Plugins aktualisieren

en: Update SQL user password
de_DE: SQL-Benutzerpasswort aktualisieren

en: Update data
de_DE: Daten aktualisieren

en: Update from Web software repository
de_DE: Update von Web-Software-Repository

en: Update from web depot
de_DE: Vom Web-Depot aktualisieren

en: Update in progress...
de_DE: Aktualisierung läuft...

en: Update info
de_DE: Aktualisierungsinformationen

en: Update of Web software repository index has been aborted. Missing or empty fields.
de_DE: Das Update des Websoftware Repository Index wurde abgebrochen. Fehlende oder leere Felder.

en: Update password
de_DE: Passwort aktualisieren

en: Upload
de_DE: Hochladen

en: Upload logo
de_DE: Logo hochladen

en: Upload now
de_DE: Jetzt hochladen

en: Usage of dot in domain name labels is prohibited.
de_DE: Benutzung von Punkten in der Domain-Namen Beschriftung ist verboten.

en: Usage status
de_DE: Verbrauchsstatus

en: Use normal connection (No SSL)
de_DE: Normale Verbindung verwenden (Kein SSL)

en: Use secure connection (SSL)
de_DE: Sichere Verbindung verwenden (SSL)

en: Used
de_DE: Belegt

en: Used database
de_DE: Benutzte Datenbank

en: User
de_DE: Benutzer

en: User (first and last) name
de_DE: Benutzer (Vor- und Nachname)

en: User assignment
de_DE: Benutzer Zuordnung

en: User data successfully updated
de_DE: Benutzerdaten erfolgreich aktualisiert

en: User data successfully updated.
de_DE: Benutzerdaten erfolgreich aktualisiert.

en: User data were not updated.
de_DE:  Benutzerdaten wurden nicht aktualisiert.

en: User data were successfully updated.
de_DE: Die Benutzerdaten wurden erfolgreich aktualisiert.

en: User do not exist or you do not have permission to access this interface
de_DE: Der Benutzer existiert nicht oder hat kein Recht das Interface aufzurufen.

en: User errors
de_DE: Benutzerfehler

en: User has not been deleted.
de_DE: Benutzer wurde nicht gelöscht.

en: User login (system) name
de_DE: (System-) Benutzername

en: User password
de_DE: Benutzerpasswort

en: User real (first and last) name
de_DE: Richtiger (Vor- und Nachname) des Benutzer

en: User scheduled for deletion.
de_DE: Benutzer zum Löschen vorgemerkt.

en: User session successfully destroyed.
de_DE: Benutzersitzung erfolgreich zerstört.

en: User statistics
de_DE: Kundenstatistiken

en: User successfully disconnected.
de_DE: Benutzer erfolgreich getrennt.

en: User type
de_DE: Benutzertyp

en: User type (admin, reseller, user)
de_DE: Benutzertyp (Admin, Reseller, Benutzer)

en: Username
de_DE: Benutzername

en: Username and password for application login
de_DE: Benutzername und Passwort für Anwendungsanmeldung

en: Users
de_DE: Benutzer

en: Value for the PHP %%s directive must be in range %%d to %%d.
de_DE: Wert für die PHP-<strong>%%s</strong>-Richtlinie muss zwischen %%d und %%d sein.

en: Values
de_DE: Werte

en: Vendor hompage
de_DE: Entwickler-Homepage

en: Very high
de_DE: Sehr hoch

en: View
de_DE: Anzeigen

en: View SSL certificate
de_DE: SSL-Zertifikat anzeigen

en: View aliases
de_DE: Aliase anzeigen

en: View ticket
de_DE: Ticket anzeigen

en: Visit plugin site
de_DE: Besuche Plugin-Webseite

en: Warning traffic
de_DE: Traffic-Warnung

en: Warning!
de_DE: Warnung!

en: Warnings and Errors
de_DE: Warnungen und Fehler

en: We are sorry, but the system is currently under maintenance.
    Please try again later.
de_DE: Es tut uns leid, aber das System befindet sich derzeit im Wartungsmodus.
    Bitte versuchen Sie es später noch einmal.

en: Web Statistics
de_DE: Webstatistiken

en: Web files only
de_DE: nur Webdateien

en: Web folder protection
de_DE: Webverzeichnisschutz

en: Web in
de_DE: Web (in)

en: Web out
de_DE: Web (out)

en: Web software depot packages total
de_DE: Web-Software-Depot Pakete insgesamt

en: Web software repository
de_DE: Projektarchiv der Websoftware

en: Web software repository index been successfully updated.
de_DE: Web-Software Archivliste ist erfolgreich aktualisiert wurden.

en: Web software repository index is already up to date.
de_DE: Web-Software Achivliste ist bereits auf dem aktuellsten Stand.

en: Web statistics
de_DE: Webstatistiken

en: Web traffic
de_DE: Web-Traffic

en: Webtools
de_DE: Webwerkzeuge

en: Welcome email
de_DE: Willkommens E-Mail

en: Welcome email template has been updated.
de_DE: Willkommens-E-Mail-Vorlage wurde aktualisiert.

en: Welcome {USERNAME} to i-MSCP
de_DE: Willkommen {USERNAME} bei i-MSCP

en: When set to 'yes', your PHP scripts can call the PHP exec() function.
de_DE: Wenn auf 'ja' gesetzt, kann die PHP exec() Funktion in Ihren Scripten benutzt werden.

en: When set to `Auto', the IP address is automatically configured.
de_DE: IP-Adressen werden automatisch konfiguriert, wenn `Auto' ausgewählt wurde.

en: When set to `Manual', the configuration is left to the administrator.
de_DE: Die Konfiguration liegt beim Administrator, wenn `Manuell' ausgewählt wurde.

en: Wrong mail syntax in forward list.
de_DE: Falsche Mail-Syntax in der Weiterleitungsliste.

en: Wrong or unallowed IP address.
de_DE: Falsche oder nicht erlaubte IP Adresse.

en: Wrong or unallowed IP netmask.
de_DE: Falsche oder nicht erlaubte IP Netzmaske.

en: Wrong request.
de_DE: Falsche Anfrage.

en: Wrong reseller id.
de_DE: Falsche Reseller ID.

en: Wrong security code
de_DE: Falscher Sicherheitscode.

en: Wrong software id.
de_DE: Falsche Software-ID.

en: Wrong syntax for new expire date.
de_DE: Falsche Syntax für neues Ablaufdatum.

en: Wrong syntax for the %s limit.
de_DE: Falsche Syntax für das %s Limit.

en: Wrong syntax for the mail quota value.
de_DE: Falsche Syntax für den Mail Quota Wert.

en: Wrong user level provided.
de_DE: Falsche Benutzerebene bereitgestellt.

en: Wrong username.
de_DE: Falscher Benutzername.

en: XML file URL for the Web software repository
de_DE: URL der XML-Datei für die Websoftware

en: Year
de_DE: Jahr

en: Yes
de_DE: Ja

en: You are exceeding the monthly server traffic limit.
de_DE: Sie überschreiten das monatliche Transfervolumen des Servers.

en: You are exceeding you domain alias limit.
de_DE: Sie überschreiten Ihr Domain Alias Limit.

en: You are exceeding your FTP account limit.
de_DE: Sie überschreiten Ihr FTP Konto Limit.

en: You are exceeding your SQL database limit.
de_DE: Sie überschreiten Ihr SQL Datenbank Limit.

en: You are exceeding your SQL user limit.
de_DE: Sie überschreiten Ihr SQL Benutzer Limit.

en: You are exceeding your disk space limit.
de_DE: Sie überschreiten Ihre maximale Speicherkapazität.

en: You are exceeding your email account limit.
de_DE: Sie überschreiten Ihr E-Mail Konto Limit.

en: You are exceeding your monthly traffic limit.
de_DE: Sie überschreiten ihr monatliches Transfervolumen.

en: You are exceeding your subdomain limit.
de_DE: Sie überschreiten Ihr Subdomain Limit.

en: You are not allowed to act on your own session.
de_DE: Es ist Ihnen nicht erlaubt auf Ihre eigene Sitzung Einfluss zu nehmen.

en: You can only upload images.
de_DE: Sie können nur Bilder hochladen.

en: You can set an alternative document root. This is mostly needed when using a PHP framework such as Symfony. Note that the new document root will live inside the default  `/htdocs' document root. Be aware that the directory for the new document root must pre-exist.
de_DE: Sie können einen alternativen Document-Root setzen. Dies ist meist beim Einsatz eines PHP Frameworks wie Symfony nötig. Beachten Sie, dass das neue Document-Root innerhalb des Standard `/htdocs' Document-Root ist. Beachten Sie, dass das Verzeichnis für das neue Document-Root bereits vorhanden sein muss.

en: You cannot add new email account. You have already assigned all your email quota to other mailboxes. Please first, review your quota assignments.
de_DE: Sie können kein E-Mail Konto hinzufügen. Sie haben bereits Ihr gesamtes E-Mail-Kontigent für andere Mailboxen verbraucht. Bitte beachten Sie zuvor Ihr zugewiesenes Kontigent.

en: You cannot delete a reseller that has customer accounts.
de_DE: Sie können keinen Reseller löschen, der noch Kundenkonten hat.

en: You cannot delete the default administrator.
de_DE: Sie können den Default-Administrator nicht löschen.

en: You cannot delete the last active IP address.
de_DE: Sie können die letzte aktive IP-Adresse nicht löschen.

en: You cannot forward %s on itself.
de_DE: Sie können nicht %s auf sich selbst weiterleiten.

en: You cannot move <b>%1$s</b> in a destination reseller,<br>which has limits for the <b>%2$s</b> service.
de_DE: Sie können <b>%1$s</b> nicht in einen Reseller verschieben,<br>der Limits für den <b>%2$s</b> Dienst hat.

en: You cannot remove an IP that is assigned to a reseller.
de_DE: Sie können keine IP-Adresse entfernen, welche einem Reseller zugeordnet ist.

en: You cannot set expire date in past.
de_DE: Sie können kein Ablaufdatum in der Vergangenheit verwenden.

en: You cannot unassign an IP address already in use.
de_DE: Sie können die Zuweisung einer bereits verwendeten IP-Adresse nicht aufheben.

en: You cannot update a protected plugin.
de_DE: Es kann kein geschütztes Plugin aktualisiert werden.

en: You do not have DNS resource records.
de_DE: Sie haben keine DNS Ressourceneinträge.

en: You do not have FTP accounts.
de_DE: Sie haben keine FTP Konten.

en: You do not have any software uploaded yet
de_DE: Sie haben noch keine Software hochgeladen

en: You do not have databases.
de_DE: Sie haben keine Datenbanken.

en: You do not have domain aliases.
de_DE: Sie haben keine Domain-Aliase.

en: You do not have permission to install software yet
de_DE: Sie haben noch keine Berechtigungen Software zu installieren.

en: You do not have permissions to upload software
de_DE: Sie haben keine Berechtigungen Software hochzuladen

en: You do not have protected areas.
de_DE: Sie haben keine geschützten Bereiche.

en: You do not have subdomains.
de_DE: Sie haben keine Subdomains.

en: You have a FTP account limit. You cannot add a user with unlimited FTP accounts.
de_DE: Sie haben ein FTP Konto Limit.<br/>Sie können keinen Benutzer mit unbegrenzten FTP Konten erstellen.

en: You have a SQL database limit. You cannot add a user with unlimited SQL databases.
de_DE: Sie haben ein SQL Datenbank Limit.<br />Sie können keinen Benutzer mit mit unbegrenzten Datenbanken erstellen.

en: You have a SQL user limit. You cannot add a user with unlimited SQL users.
de_DE: Sie haben ein SQL Benuter Limit.<br />Sie können keinen Benutzer mit unbegrenzten SQL Benutzern hinzufügen.

en: You have a disk space limit. You cannot add a user with unlimited disk space.
de_DE: Sie haben ein Speicherplatz Limit.<br />Sie können keine Benutzer mit unbegrenztem Speicherplatz erstellen.

en: You have a domain alias limit. You cannot add a user with unlimited domain aliases.
de_DE: SIe haben ein Domain Alias Limit.<br />Sie können keinen Benutzer mit unbegrenzten Domain Aliasen hinzufügen.

en: You have a mail account limit. You cannot add a user with unlimited email accounts.
de_DE: Sie haben ein E-Mail-Account-Limit.<br />Sie können keinen Benutzer mit unbegrenzten E-Mail-Konten erstellen.

en: You have a monthly traffic limit. You cannot add a user with unlimited monthly traffic.
de_DE: SIe haben ein monatliches Trafficlimit.<br />Sie können keinen Benutzer mit unbegrenztem monatlichen Trafficlimit hinzufügen.

en: You have a new answer to your support ticket. | You have %d new answers to your support tickets.
de_DE[0]: Sie haben eine neue Antwort auf Ihre Supportanfrage.
de_DE[1]: Sie haben für Ihre Supportanfragen %d neue Antworten erhalten.

en: You have a new domain alias order. | You have %d new domain alias orders
de_DE[0]: Sie haben eine neue Domain-Alias Bestellung.
de_DE[1]: Sie haben %d neue Domain-Alias Bestellungen.

en: You have a new support ticket. | You have %d new support tickets.
de_DE[0]: Sie haben eine neue Supportanfrage erhalten.
de_DE[1]: Sie haben %d neue Supportanfragen erhalten.

en: You have a subdomain limit. You cannot add a user with unlimited subdomains.
de_DE: Sie haben ein Subdomain Limit.<br />Sie können keinen Benutzer mit unbegrenzten Subdomains hinzufügen.

en: You have been blocked for %s minutes.
de_DE: Sie werden %s Minuten blockiert.

en: You have been successfully logged out.
de_DE: Sie wurden erfolgreich abgemeldet.

en: You have disabled SQL databases for this user. You cannot have SQL users here.
de_DE: Sie haben SQL-Datenbanken für diesen Account deaktiviert.<br />Sie können keine SQL-Benutzer haben.

en: You have no closed tickets.
de_DE: Sie haben keine geschlossenen Tickets.

en: You have no groups.
de_DE: Sie haben keine Gruppen.

en: You have no open tickets.
de_DE: Sie haben keine offenen Tickets.

en: You have not service ports defined.
de_DE: Sie haben keine Dienst-Ports definiert.

en: You have reached the maximum number of domain aliases allowed by your subscription.
de_DE: Sie haben die maximale Anzahl an Domain-Aliase für Ihren Tarif erreicht.

en: You have reached the maximum number of email accounts allowed by your subscription.
de_DE: Sie haben die maximale Anzahl an E-Mail Konten für Ihren Tarif erreicht.

en: You have reached the maximum number of subdomains allowed by your subscription.
de_DE: Sie haben die maximale Anzahl an Subdomains für Ihren Tarif erreicht.

en: You have reached your domain limit. You cannot add more domains.
de_DE: Sie haben ihr Domainlimit erreicht.<br />Sie können keine weiteren Domains hinzufügen.

en: You have to choose between file-upload and wget-function.
de_DE: Sie müssen zwischen Datei-Upload und wget-Funktion wählen.

en: You must assign at least one IP to this reseller.
de_DE: Sie müssen dem Reseller mindestens eine IP zuordnen.

en: You must choose between local and remote upload.
de_DE: Sie müssen zwischen Lokal- oder Remote-Upload wählen.

en: You must confirm your password.
de_DE: Sie müssen Ihr Passwort bestätigen.

en: You must enter a domain alias name.
de_DE: Sie müssen einen Domain-Alias Namen eingeben

en: You must enter a subdomain name.
de_DE: Sie müssen einen Subdomain Namen eingeben.

en: You must first create a user.
de_DE: Sie müssen zuerst einen Benutzer anlegen.

en: You must first generate a password by clicking on the generate button.
de_DE: Es muß erst ein Passwort generiert werden. Klicken Sie auf die Schaltfläche "Generieren".

en: You must provide a password.
de_DE: Sie müssen ein Passwort angeben.

en: You must select a file to upload.
de_DE: Sie müssen eine Datei zum hochladen auswählen.

en: You must select a file to upload/download.
de_DE: Sie müssen eine Datei zum Hoch- oder Herunterladen wählen.

en: You must select a least one mail account to delete
de_DE: Es muss mindestens ein E-Mail Konto für die Löschung ausgewählt sein.

en: You must select a least one mail account to delete.
de_DE: Es muss mindestens ein E-Mail Konto für die Löschung ausgewählt sein.

en: You must select at least one plugin.
de_DE: Sie müssen mindestens ein Plugin auswählen.

en: You must specify a message.
de_DE: Sie müssen eine Nachricht eingeben.

en: You must specify a subject.
de_DE: Sie müssen ein Betreff angeben.

en: You must wait %s minutes before the next attempt.
de_DE: Sie müssen %s Minuten vor dem nächsten Versuch warten.

en: You should enable this directive only if all subdomains of this domain are served through SSL. Note that even if you add this directive, this will not automatically activate the HSTS feature for the subdomains of this domain.
de_DE: Sie sollten diese Richtlinie nur aktivieren, wenn alle Subdomains dieser Domain SSL unterstützen. Beachten Sie, dass diese Direktive das HSTS-Merkmal nicht automatisch für alle Subdomains dieser Domain aktiviert.

en: Your account has expired.
de_DE: Ihr Konto ist abgelaufen.

en: Your account has expired. Please renew your subscription.
de_DE: Ihr Konto ist abgelaufen. Bitte erneuern Sie Ihr Abonnement.

en: Your account is currently under maintenance or disabled. Please, contact your reseller.
de_DE: Ihr Konto ist zur Zeit in Wartung oder deaktiviert.
    Bitte nehmen Sie mit Ihrem Reseller Kontakt auf.

en: Your consumption
de_DE: Ihr Verbrauch

en: Your i-MSCP version is not compatible with this plugin. Try with a newer version.
de_DE: Ihre i-MSCP Version nicht nicht kompatibel mit diesem Plugin. Versuchen Sie es mit einer neueren Version.

en: Your message
de_DE: Ihre Nachricht

en: Your message has been successfully sent.
de_DE: Ihre Nachicht wurde erfolgreich gesendet.

en: Your new i-MSCP login
de_DE: Ihr neuer i-MSCP Login

en: Your new password
de_DE: Ihr neues Passwort

en: Your package is corrupt. Please correct it!
de_DE: Ihr Paket ist defekt. Bitte korrigieren Sie es!

en: Your password has been successfully scheduled for renewal. Check your emails.
de_DE: Ihr Passwort Änderung wurde erfolgreich vorgemerkt. Bitte prüfen Sie Ihr E-Mail Postfach.

en: Your remote filesize (%s) is lower than 1 byte. Please check your URL.
de_DE: Ihre Remote Dateigröße (%s) ist kleiner als 1 Byte. Bitte prüfen sie die URL.

en: Your request for password renewal cannot be honored. Please retry in few minutes.
de_DE: Ihre Anfrage für eine Passwort Änderung kann im Moment nicht umgesetzt werden. Bitte versuchen Sie es in ein paar Minuten erneut.

en: Your request for password renewal has been registered. You will receive an email with instructions to complete the process.
de_DE: Ihre Anfrage für eine Passworterneuerung wurde vermerkt. Sie erhalten eine E-Mail mit einer Anleitung um den Prozess abzuschließen.

en: Your request for password renewal is either invalid or has expired.
de_DE: Ihre Anfrage für eine Passworterneuerung ist entweder fehlerhaft oder abgelaufen.

en: Your software package has been activated
de_DE: Ihr Software Paket wurde aktiviert

en: Your software package has been deleted
de_DE: Ihr Software Paket wurde gelöscht

en: Zip code
de_DE: PLZ

en: Zip/Postal code
de_DE: Postleitzahl

en: [New]
de_DE: [Neu]

en: _: Localised language
de_DE: Deutsch (Deutschland) - German (Germany)

en: `%s` field cannot be empty.
de_DE: Feld `%s` darf nicht leer sein.

en: activated
de_DE: aktiviert

en: activated (Softwaredepot)
de_DE: aktiviert (Softwaredepot)

en: addition
de_DE: Zusätzlich

en: administrator
de_DE: Administrator

en: and
de_DE: und

en: day
de_DE: Tag

en: days
de_DE: Tage

en: deleting
de_DE: löscht

en: disabled
de_DE: deaktiviert

en: disk space
de_DE: Speicherplatz

en: domain
de_DE: Domain

en: domain alias
de_DE: Domain Alias

en: domain aliases
de_DE: Domain Aliase

en: domain data
de_DE: Domain Daten

en: domains
de_DE: Domains

en: email account
de_DE: E-Mail Konto

en: email accounts
de_DE: E-Mail Konten

en: enabled
de_DE: aktiviert

en: everything
de_DE: Alles

en: from other browser
de_DE: von anderem Browser

en: i-MSCP - Application Management (Permissions)
de_DE: i-MSCP - Anwendungsverwaltung (Berechtigungen)

en: i-MSCP - Client/Create CatchAll Mail Account
de_DE: i-MSCP - Kunde/Catch-All-Konto anlegen

en: i-MSCP - Multi Server Control Panel / Login
de_DE: i-MSCP - Multi Server Control Panel / Anmeldung

en: i-MSCP - Multi Server Control Panel / Lost Password
de_DE: i-MSCP - Multi Server Control Panel / Passwort vergessen

en: i-MSCP - Multi Server Control Panel / Maintenance
de_DE: i-MSCP - Multi Server Control Panel / Wartung

en: i-MSCP - Software Installer / Management
de_DE: i-MSCP - Software-Installer / Verwaltung

en: i-MSCP - Software Management
de_DE: i-MSCP - Software Verwaltung

en: i-MSCP - Software Management (Permissions)
de_DE: i-MSCP - Softwareverwaltung (Rechte)

en: i-MSCP - Sofware Management
de_DE: i-MSCP - Softwareverwaltung

en: i-MSCP / Software Installer / Management
de_DE: i-MSCP / Software Installer / Verwaltung

en: i-MSCP Software installer / Web software repository
de_DE: i-MSCP Software Installer / Web Software Repository

en: i-MSCP Web software repository
de_DE: i-MSCP Web Software Repository

en: i-MSCP plugin store
de_DE: i-MSCP Plugin Store

en: i-MSCP updates
de_DE: i-MSCP Updates

en: i-MSCP version update checking is disabled
de_DE: i-MSCP Versionsaktualisierungsüberprüfung ist deaktiviert

en: installed
de_DE: installiert

en: installing
de_DE: installiert

en: mail
de_DE: E-Mail

en: mail accounts
de_DE: E-Mail Konten

en: missing alias
de_DE: Fehlender Alias

en: missing domain
de_DE: Fehlende Domain

en: n\a
de_DE: n/a

en: no
de_DE: Nein

en: not available
de_DE: nicht verfügbar

en: not required
de_DE: nicht erforderlich

en: older than 1 month
de_DE: älter als 1 Monat

en: older than 12 months
de_DE: älter als 12 Monate

en: older than 2 weeks
de_DE: älter als 2 Wochen

en: older than 3 months
de_DE: älter als 3 Monate

en: older than 6 months
de_DE: älter als 6 Monate

en: or remote file (Max: %s)
de_DE: oder entfernte Datei (Max: %s)

en: orphan entry
de_DE: verwaister Eintrag

en: required
de_DE: erforderlich

en: subdomain
de_DE: Subdomain

en: subdomains
de_DE: Subdomains

en: tcp
de_DE: TCP

en: traffic
de_DE: Traffic

en: udp
de_DE: UDP

en: unlimited
de_DE: unbegrenzt

en: update
de_DE: aktualisieren

en: view aliases
de_DE: Aliase anzeigen

en: waiting for activation
de_DE: Wartet auf Aktivierung

en: yes
de_DE: Ja

en: {USERNAME} user statistics
de_DE: {USERNAME} User-Statistik

en: © 2010-2017 i-MSCP Team<br>All Rights Reserved
de_DE: © 2010-2017 i-MSCP Team<br>Alle Rechte vorbehalten
