i-MSCP 1.3.x - en to fr_FR translation catalogue (1739 entries)

en:  Admin / Support / Open Tickets
fr_FR: Admininistrateur / Support / Tickets ouverts

en:  Client / Webtools / Custom Error Pages / Edit Custom Error Page
fr_FR: Client / Outils Internet / Pages d'erreur personnalisées / Éditer une page d'erreur personnalisée

en:  Wrong IP address.
fr_FR: Adresse IP incorrecte.

en: $ORIGIN is automatically appended to unqualified names, hosts and canonical names
fr_FR: $ORIGIN est automatiquement ajouté aux noms qui ne sont pas pleinement qualifiés.

en: $ORIGIN value is currently set to: %s
fr_FR: La valeur pour $ORIGIN est actuellement: %s

en: %%s must be lower than %%s.
fr_FR: %%s doit être inférieur à %%s.

en: %1$d / %2$d of %3$d
fr_FR: %1$d / %2$d de %3$d

en: %1$d / %2$d of %3$d</b>
fr_FR: %1$d / %2$d de %3$d</b>

en: %1$d / %2$d of unlimited
fr_FR: %1$d / %2$d de illimité

en: %1$d of %2$d
fr_FR: %1$d de %2$d

en: %1$d%% [%2$s of %3$s]
fr_FR: %1$d%% [%2$s de %3$s]

en: %1$d%% [%2$s of unlimited]
fr_FR: %1$d%% [%2$s de illimité]

en: %1$s - (Softwaredepot)
fr_FR: %1$s - (Dépôt de logiciels)

en: %1$s - (Version: %2$s, Language: %3$s)
fr_FR: %1$s - (Version : %2$s, Langue : %3$s)

en: %1$s / %2$s of %3$s
fr_FR: %1$s / %2$s de %3$s

en: %1$s / %2$s of unlimited
fr_FR: %1$s / %2$s de illimité

en: %1$s of %2$s
fr_FR: %1$s de %2$s

en: %1$s of <b>unlimited</b>
fr_FR: %1$s de <b>illimité</b>

en: %1$s you are now logged as %2$s
fr_FR: %1$s vous êtes connecté en tant que %2$s

en: %1$s%% [%2$s of %3$s]
fr_FR: %1$s%% [%2$s de %3$s]

en: %1$s%% [%2$s of unlimited]
fr_FR: %1$s%% [ %2$s de illimité ]

en: %1$ss - Software
fr_FR: %1$ss - Logiciel

en: %d %s remaining until account expiration
fr_FR: %d %s restant avant l'expiration de votre compte

en: %d / unlimited
fr_FR: %d / illimité

en: %d Service(s) port successfully updateds
fr_FR: %d port(s) de service ont été mis à jour.

en: %d configuration parameter(s) have/has been created.
fr_FR: %d paramètre(s) de configuration créé(s).

en: %d configuration parameter(s) have/has been updated.
fr_FR: %d paramètre(s) de configuration modifié(s).

en: %d of %s
fr_FR: %d de %s

en: %d strings translated
fr_FR: %d chaines traduites

en: %s / unlimited
fr_FR: %s / illimité

en: %s account successfully deleted.
fr_FR: Le compte %s a été supprimé.

en: %s doens't look like an i-MSCP plugin archive.
fr_FR: %s ne ressemble pas à une archive d'extension pour i-MSCP.

en: %s doesn't exist or is empty.
fr_FR: %s n'existe pas ou est vide.

en: %s is not a valid i-MSCP language file.
fr_FR: %s n'est pas un fichier de langue valide.

en: %s is not allowed as subdomain label.
fr_FR: %s n'est pas autorisé en tant que label de sous-domaine.

en: %s of %s
fr_FR: %s de %s

en: %s of unlimited
fr_FR: %s de illimité

en: %s record
fr_FR: %s enregistrement

en: %s total available
fr_FR: %s total disponible

en: %s webmail
fr_FR: Webmail %s

en: %s: The clients consumption (%s) for this reseller is greater than the new limit.
fr_FR: %s : La consommation client (%s) pour ce revendeur est plus grande que la nouvelle limite.

en: %s: The total of items (%s) already assigned by the reseller is greater than the new limit.
fr_FR: %s : Le nombre d'objets (%s) déjà assigné à ce revendeur est plus grand que la nouvelle limite.

en: %s: This reseller has customer(s) with unlimited items.
fr_FR: %s : Ce revendeur a des clients avec des objets illimités.

en: %s: You cannot disable a service already consumed by reseller's customers.
fr_FR: %s: Vous ne pouvez pas désactiver un service déjà utilisé par les clients du revendeur.

en: %s: You cannot disable a service already sold to reseller's customers.
fr_FR: %s : Vous ne pouvez pas désactiver un service déjà vendu aux clients du revendeur.

en: %s::getInfo() not implemented and %s not found. This is a bug in the %s plugin which must be reported to the author(s).
fr_FR: La méthode %s::getInfo() n'est pas implémentée et %s n'a pas été trouvé. Il s'agit d'un bogue dans l'extension %s qui doit être reporté aux l'auteur(s).

en: '%%hostname%%' does not appear to have a valid MX record for the email address '%%value%%'
fr_FR: '%%hostname%%' ne semble pas avoir un enregistrement MX valide pour l'adresse e-mail '%%value%%'

en: '%%hostname%%' is no valid hostname for email address '%%value%%'
fr_FR: '%%hostname%%' n'est pas un nom d'hôte valide pour l'adresse e-mail '%%value%%'

en: '%%hostname%%' is not in a routable network segment. The email address '%%value%%' should not be resolved from public network
fr_FR: '%%hostname%%' n'est pas dans un segment de réseau routable. L'adresse email '%%value%%' ne devrait pas être résolvable  à partir du réseau public

en: '%%localPart%%' can not be matched against dot-atom format
fr_FR: '%%localPart%%' est introuvable vis à vis du format dot-atom

en: '%%localPart%%' can not be matched against quoted-string format
fr_FR: '%%localPart%%' est introuvable vis à vis du format quoted-string

en: '%%localPart%%' is no valid local part for email address '%%value%%'
fr_FR: '%%localPart%%' n'est pas une partie valide pour l'adresse e-mail '%%value%%'

en: '%%value%%' appears to be a DNS hostname but cannot extract TLD part
fr_FR: '%%value%%' semble être un nom d'hôte DNS mais ne contient pas de TLD valide

en: '%%value%%' appears to be a DNS hostname but cannot match TLD against known list
fr_FR: '%%value%%' semble être un nom d'hôte DNS, mais ne correspond pas à un TLD connu

en: '%%value%%' appears to be a DNS hostname but cannot match against hostname schema for TLD '%%tld%%'
fr_FR: '%%value%%' semble être un nom d'hôte DNS, mais ne correspond pas au schéma TLD '%%tld%%'

en: '%%value%%' appears to be a DNS hostname but contains a dash in an invalid position
fr_FR: '%%value%%' semble être un nom d'hôte DNS, mais contient un tiret à une position invalide

en: '%%value%%' appears to be a DNS hostname but the given punycode notation cannot be decoded
fr_FR: '%%value%%' semble être un nom d'hôte DNS, mais la notation punycode donnée ne peut être décodé

en: '%%value%%' appears to be a domain name but cannot extract TLD part
fr_FR: '%%value%%' semble être un nom de domaine mais ne contient pas de TLD valide

en: '%%value%%' appears to be a domain name but cannot match TLD against known list
fr_FR: '%%value%%' semble être un nom de domaine, mais ne correspond pas à un TLD connu

en: '%%value%%' appears to be a domain name but cannot match against domain name schema for TLD '%%tld%%'
fr_FR: '%%value%%' semble être un nom de domaine, mais ne correspond pas au schéma TLD '%%tld%%'

en: '%%value%%' appears to be a domain name but contains a dash in an invalid position
fr_FR: '%%value%%' semble être un nom de domaine, mais contient un tiret à une position invalide

en: '%%value%%' appears to be a domain name but the given punycode notation cannot be decoded
fr_FR: '%%value%%' semble être un nom de domaine, mais la notation punycode donnée ne peut être décodé

en: '%%value%%' appears to be a local network name but local network names are not allowed
fr_FR: '%%value%%' semble être un nom de réseau local, mais les noms des réseaux locaux ne sont pas autorisés

en: '%%value%%' appears to be a subdomain name but cannot extract TLD part
fr_FR: '%%value%%' semble être un sous-domaine mais ne contient pas de TLD valide

en: '%%value%%' appears to be a subdomain name but cannot match TLD against known list
fr_FR: '%%value%%' semble être un sous-domaine, mais ne correspond pas à un TLD connu

en: '%%value%%' appears to be a subdomain name but cannot match against subdomain schema for TLD '%%tld%%'
fr_FR: '%%value%%' semble être un sous-domaine, mais ne correspond pas au schéma TLD '%%tld%%'

en: '%%value%%' appears to be a subdomain name but contains a dash in an invalid position
fr_FR: '%%value%%' semble être un sous-domaine, mais contient un tiret à une position invalide

en: '%%value%%' appears to be a subdomain name but the given punycode notation cannot be decoded
fr_FR: '%%value%%' semble être un sous-domaine, mais la notation punycode donnée ne peut être décodé

en: '%%value%%' appears to be an IP address, but IP addresses are not allowed
fr_FR: '%%value%%' semble être une adresse IP, mais les adresses IP ne sont pas autorisées

en: '%%value%%' does not appear to be a valid IP address
fr_FR: '%%value%%' ne semble pas être une adresse IP valide

en: '%%value%%' does not appear to be a valid URI hostname
fr_FR: '%%value%%' ne semble pas être un nom d'hôte URI valide

en: '%%value%%' does not appear to be a valid local network name
fr_FR: '%%value%%' ne semble pas être un nom de réseau local valide

en: '%%value%%' does not match the expected structure for a DNS hostname
fr_FR: '%%value%%' ne correspond pas à la structure attendue pour un nom d'hôte DNS

en: '%%value%%' does not match the expected structure for a domain name
fr_FR: '%%value%%' ne correspond pas à la structure attendue pour un nom de domaine

en: '%%value%%' does not match the expected structure for a subdomain name
fr_FR: '%%value%%' ne correspond pas à la structure attendue pour un sous-domaine

en: '%%value%%' exceeds the allowed length
fr_FR: '%%value%%' dépasse la longueur autorisée

en: '%%value%' is no valid email address in the basic format local-part@hostname
fr_FR: '%%value%%' n'est pas une adresse email valide dans le format de base local-part@hostname

en: (filtered from %s total records)
fr_FR: (filtré à partir de %s enregistrements)

en: (usually named
fr_FR: (habituellement nommé

en: <b>%1$s</b> has unlimited rights for a <b>%2$s</b> Service.<br>
fr_FR: <b>%1$s</b> dispose de droits illimités sur le service <b>%2$s</b>.<br>

en: <b>%1$s</b> is exceeding limits for a <b>%2$s</b><br>service in destination reseller.<br>
fr_FR: <b>%1$s</b> dépasse les limites pour le services <b>%2$s</b><br>chez le revendeur.<br>

en: <b>%s</b> has IP address that cannot be managed from the destination reseller!<br>This user cannot be moved!
fr_FR: <b>%s</b> a un adresse IP qui ne peut pas être gérée par ce revendeur !<br>Cet utilisateur ne peut pas être déplacé !

en: A PHP extension stopped the file upload.
fr_FR: Une extension PHP a stoppé le téléversement du fichier.

en: A database update is available
fr_FR: Une mise à jour pour la base de données est disponible

en: A hosting plan with same name already exists.
fr_FR: Un plan d'hébergement avec le même nom existe déjà.

en: A new i-MSCP version is available
fr_FR: Une mise à jour pour i-MSCP est disponible

en: A new software package has been uploaded
fr_FR: Un nouveau logiciel a été téléversé.

en: A task is in progress for this htuser.
fr_FR: Une tâche est en cours pour cet utilisateur htaccess.

en: Access your domain statistics through the Web interface.
fr_FR: Accédez aux statistiques de votre domaine via l'interface Web.

en: Access your files through the web interface.
fr_FR: Accédez à vos fichiers via l'interface Web.

en: Access your mail through the web interface.
fr_FR: Accédez à votre courrier via l'interface Web.

en: Account data
fr_FR: Information du compte

en: Account limits
fr_FR: Limites du compte

en: Account name
fr_FR: Nom du compte

en: Account overview
fr_FR: Vue général du compte

en: Account summary
fr_FR: Résumé du compte

en: Account type
fr_FR: Type de compte

en: Action has been stopped.
fr_FR: L'action a été arrêtée.

en: Action has failed.
fr_FR: L'action a échoué.

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Activate this plugin
fr_FR: Activer cette extension

en: Activated
fr_FR: Activé

en: Activated software
fr_FR: Logiciels activés

en: Activation email
fr_FR: E-mail d'activation

en: Activation in progress...
fr_FR: Activation en cours....

en: Activation link expire time <small>(In minutes)</small>
fr_FR: Durée de validité du lien d'activation <small>(en minutes)</small>

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add DNS resource record
fr_FR: Ajouter un enregistrement DNS personnalisé

en: Add FTP account
fr_FR: Ajouter un compte FTP

en: Add Htaccess group
fr_FR: Ajouter un groupe Htaccess

en: Add Htaccess user
fr_FR: Ajouter un utilisateur Htaccess

en: Add SQL database
fr_FR: Ajouter une base de données SQL

en: Add SQL user
fr_FR: Ajouter un utilisateur SQL

en: Add SSL certificate
fr_FR: Ajouter un certificat SSL

en: Add admin
fr_FR: Ajouter un administrateur

en: Add catchall
fr_FR: Ajouter un catch-all

en: Add custom menu
fr_FR: Ajouter un menu personnalisé

en: Add customer
fr_FR: Ajouter un client

en: Add customer - Next step
fr_FR: Ajouter un client - Étape suivante

en: Add domain alias
fr_FR: Ajouter un alias de domaine

en: Add email account
fr_FR: Ajouter un compte e-mail

en: Add group
fr_FR: Ajouter un groupe

en: Add hosting plan
fr_FR: Ajouter un plan d'hébergement

en: Add new IP address
fr_FR: Ajouter une nouvelle adresse IP

en: Add new protected area
fr_FR: Ajouter une nouvelle zone protégée

en: Add new service port
fr_FR: Ajouter un nouveau port de service

en: Add permissions
fr_FR: Ajouter des permissions

en: Add permissions for reseller to software:
fr_FR: Ajouter des permissions au revendeur pour le logiciel :

en: Add protected area
fr_FR: Ajouter une zone protégée

en: Add reseller
fr_FR: Ajouter un revendeur

en: Add subdomain
fr_FR: Ajouter un sous-domaine

en: Add user
fr_FR: Ajouter un utilisateur

en: Added by
fr_FR: Ajouté par

en: Addition in progress...
fr_FR: L'ajout est en cours...

en: Additional data
fr_FR: Données additionnelles

en: Admin
fr_FR: Administrateur

en: Admin / General / Admin Log
fr_FR: Administrateur / Général / Journal de l'administrateur

en: Admin / General / Overview
fr_FR: Admininistrateur / Général / Vue générale

en: Admin / General / Services Status
fr_FR: Administrateur / Général / Statut des services

en: Admin / Profile / Account Summary
fr_FR: Administrateur / Profil / Résumé du compte

en: Admin / Profile / Language
fr_FR: Administrateur / Profil / Langue

en: Admin / Profile / Layout
fr_FR: Administrateur / Profil / Personnalisation de l'interface

en: Admin / Profile / Password
fr_FR: Administrateur / Profil / Mot de passe

en: Admin / Profile / Personal Data
fr_FR: Administrateur / Profil / Données personnelles

en: Admin / Settings
fr_FR: Administrateur / Paramètres

en: Admin / Settings / IP Management
fr_FR: Administrateur / Paramètres / Gestion des adresses IP

en: Admin / Settings / Languages
fr_FR: Administrateur / Paramètres / Langues

en: Admin / Settings / Lost Password Email
fr_FR: Administrateur / Paramètres / E-mail de mot de passe oublié

en: Admin / Settings / Plugin Management
fr_FR: Administrateur / Paramètres / Gestion des extensions

en: Admin / Settings / Server Traffic
fr_FR: Administrateur / Paramètres / Trafic du serveur

en: Admin / Settings / Service Ports
fr_FR: Administrateur / Paramètres / Ports des services

en: Admin / Settings / Software Management
fr_FR: Administrateur / Paramètres / Gestion des logiciels

en: Admin / Settings / Software Options
fr_FR: Administrateur / Paramètres / Options des logiciels

en: Admin / Settings / Welcome Email
fr_FR: Administrateur / Paramètres / E-mail de bienvenue

en: Admin / Settings / {TR_DYNAMIC_TITLE}
fr_FR: Administrateur / Paramètres / {TR_DYNAMIC_TITLE}

en: Admin / Software Management / Reseller Software
fr_FR: Administrateur / Gestion des logiciels / Logiciels du revendeur

en: Admin / Statistics / IP Usage
fr_FR: Administrateur / Statistiques / Utilisation des IPs

en: Admin / Statistics / Reseller Statistics
fr_FR: Administrateur / Statistiques / Statistiques des revendeurs

en: Admin / Statistics / Reseller Statistics / User Statistics
fr_FR: Administrateur / Statistiques / Statisques Des Revendeurs / Statistiques Des Utilisateurs

en: Admin / Statistics / Reseller Statistics / User Statistics / {USERNAME} user statistics
fr_FR: Administrateur / Statistiques / Statistiques Des Revendeurs / Statistiques Des Utilisateurs / Statistiques De L'Utilisateur {USERNAME}

en: Admin / Statistics / Server Statistics
fr_FR: Administrateur / Statistiques / Statistiques du serveur

en: Admin / Statistics / Server Statistics / Day Statistics
fr_FR: Administrateur / Statistiques / Statistiques du serveur / Statistiques journalières

en: Admin / Support / Closed Tickets
fr_FR: Administrateur / Support / Tickets fermés

en: Admin / Support / View Ticket
fr_FR: Administrateur / Support / Ticket

en: Admin / System Tools / Anti-Rootkits Logs
fr_FR: Administrateur / Outils système / Journaux anti-Rootkits

en: Admin / System Tools / Database Update
fr_FR: Administrateur / Outils système / Mise à jour pour la base de données

en: Admin / System Tools / Debugger
fr_FR: Administrateur / Outils système / Débogueur

en: Admin / System Tools / Maintenance Settings
fr_FR: Administrateur / Outils système / Paramètres de maintenance

en: Admin / System Tools / System Information
fr_FR: Administrateur / Outils système / Information sur le système

en: Admin / System Tools / i-MSCP Updates
fr_FR: Administrateur / Outils système / Mises à jour

en: Admin / Users / Add Admin
fr_FR: Administrateur / Utilisateurs / Ajouter un administrateur

en: Admin / Users / Add Reseller
fr_FR: Administrateur / Utilisateurs / Ajouter un revendeur

en: Admin / Users / Circular
fr_FR: Administrateur / Utilisateurs / E-mail de masse

en: Admin / Users / Customers Assignment
fr_FR: Administrateur / Utilisateurs / Assignation des clients

en: Admin / Users / Edit Reseller
fr_FR: Administrateur / Utilisateurs / Éditer un revendeur

en: Admin / Users / Overview
fr_FR: Administrateur / Utilisateurs / Vue générale

en: Admin / Users / Overview / Domain Details
fr_FR: Administrateur / Utilisateurs / Détails du domaine

en: Admin / Users / Overview / Edit Admin
fr_FR: Administrateur / Utilisateurs / Éditer un administrateur

en: Admin / Users / Resellers Assignment
fr_FR: Administrateur / Utilisateurs / Assignation des revendeurs

en: Admin / Users / Sessions
fr_FR: Administrateur / Utilisateurs / Sessions

en: Admin account successfully created.
fr_FR: Le compte administrateur a été créé.

en: Admin log
fr_FR: Journal de l'administrateur

en: Admin not available
fr_FR: Administration non disponible

en: Admin users
fr_FR: Administrateurs

en: Admin/IP usage statistics
fr_FR: Administrateur / Statistiques d'utilisation des IP

en: Administrator
fr_FR: Administrateur

en: Administrator and Reseller levels
fr_FR: Niveau des administrateurs et revendeurs

en: Administrator and customer
fr_FR: Administrateurs et clients

en: Administrator and customer levels
fr_FR: Niveaux des administrateurs et des clients

en: Administrator and reseller
fr_FR: Administrateurs et revendeurs

en: Administrator level
fr_FR: Niveau administrateur

en: Administrator login
fr_FR: Identification Administrateur

en: Administrators
fr_FR: Administrateurs

en: Administrators and customers
fr_FR: Administrateurs et clients

en: Administrators and resellers
fr_FR: Administrateurs et revendeurs

en: After your upload the package it will be installed on your systems.<br>Refresh your site to see the new status!
fr_FR: Après avoir téléversé le paquet, il sera installé sur le système.<br>Rafraichissez la page pour voir le nouveau statut .

en: Alias forward
fr_FR: Transfert d'alias

en: Alias mail
fr_FR: Alias e-mail

en: Alias subdomain forward
fr_FR: Alias de transfert de sous-domaine

en: Alias subdomain mail
fr_FR: Alias d'e-mail de sous-domaine

en: Aliases
fr_FR: Alias

en: All
fr_FR: Tous

en: All closed tickets were successfully deleted.
fr_FR: Tous les tickets fermés ont été supprimés.

en: All errors (Development)
fr_FR: Toutes les erreurs (Développement)

en: All errors, except E_DEPRECATED and E_STRICT (Production)
fr_FR: Toutes les erreurs, excepté E_DEPRECATED et E_STRICT (Production)

en: All errors, except E_NOTICES, E_STRICT AND E_DEPRECATED (Default)
fr_FR: Toutes les erreurs, excepté E_NOTICES, E_STRICT et E_DEPRECATED (Défaut)

en: All fields are required.
fr_FR: Tous les champs sont requis.

en: All fields are valid.
fr_FR: Tous les champs sont valides.

en: All in
fr_FR: Tous entrants

en: All levels
fr_FR: Tous les niveaux

en: All open tickets were successfully deleted.
fr_FR: Tous les tickets ouverts ont été supprimés.

en: All out
fr_FR: Tous sortants

en: All reseller
fr_FR: Tous les revendeurs

en: All traffic
fr_FR: Tout le trafic

en: All users
fr_FR: Tous les utilisateurs

en: Allow URL fopen
fr_FR: Autoriser URL fopen

en: Allows to forward any request made to this domain to a specific URL.
fr_FR: Permet de rediriger toutes les requêtes de ce domaine vers l'URL spécifiée.

en: Allows to share the mount point of another domain.
fr_FR: Permettre de partage le point de montage avec un autre domaine.

en: Already in use
fr_FR: Déjà utilisé

en: Alternate URL to reach your website.
fr_FR: URL alternative pour accéder à votre site Web.

en: Alternative URL to reach your website
fr_FR: URL alternative pour accéder à votre site web

en: An email addresse is not valid in mail forward list.
fr_FR: Une adresse email n'est pas valide dans la liste de transfert d'email.

en: An unexpected error occurred
fr_FR: Une erreur inattendue s'est produite

en: An unexpected error occurred.
fr_FR: Une erreur inattendue s'est produite.

en: An unexpected error occurred. Go to the debugger interface for more details.
fr_FR: Une erreur inattendue s'est produite. Veuillez vous rendre sur l'interface de débogage pour plus de détails.

en: An unexpected error occurred. Please contact your administrator.
fr_FR: Une erreur inattendue s'est produite. Veuillez contacter votre administrateur.

en: An unexpected error occurred. Please contact your reseller.
fr_FR: Une erreur inattendue s'est produite. Veuillez contacter votre revendeur.

en: An unexpected error occurred: %s
fr_FR: Une erreur inattendue est survenue : %s

en: An unknown error occurred during file upload: %s
fr_FR: Une erreur inconnue est survenue durant le téléversement du fichier : %s

en: Anti-Rootkits Logs
fr_FR: Journaux anti-Rootkits

en: Any
fr_FR: Toute

en: Application installer
fr_FR: Installateur d'applications

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Apply changes
fr_FR: Appliquer les changements

en: Are you sure to install this package from the webdepot?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir installer ce paquet à partir du dépôt Web ?

en: Are you sure to install this package?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir installer ce paquet ?

en: Are you sure to remove the permissions ?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir supprimer les permissions ?

en: Are you sure you want delete the %s SQL user?
fr_FR: Etes-vous certains de vouloir supprimer l'utilisateur SQL %s?

en: Are you sure you want to activate this package?
fr_FR: Êtes-vous certains de vouloir activer ce paquet ?

en: Are you sure you want to delete %s service port ?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir supprimer le port de service %s ?

en: Are you sure you want to delete %s?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir supprimer %s ?

en: Are you sure you want to delete all closed tickets?
fr_FR: Êtes-vous certains de vouloir supprimer tous les tickets fermés ?

en: Are you sure you want to delete all selected mail accounts?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer tous les comptes mail sélectionnés ?

en: Are you sure you want to delete all tickets?
fr_FR: Etes-vous certain de supprimer tous les tickets ?

en: Are you sure you want to delete the %s FTP user?
fr_FR: Êtes vous sur de vouloir supprimer l'utilisateur FTP : %s ?

en: Are you sure you want to delete the %s catch all?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir supprimer l'e-mail collecteur %s ?

en: Are you sure you want to delete the %s domain alias order?
fr_FR: Etes-vous certain de vouloir supprimer la commande pour l'alias de domain %s?

en: Are you sure you want to delete the %s domain alias?
fr_FR: Etes-vous certain de vouloir supprimer l'alias de domain %s?

en: Are you sure you want to delete the %s menu?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir supprimer le menu %s ?

en: Are you sure you want to delete the %s user?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir supprimer l'utilisateur %s?

en: Are you sure you want to delete the '%s' ticket?
fr_FR: Etes-vous certain de vouloir supprimer le ticket '%s' ?

en: Are you sure you want to delete the `%%s' IP address?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir supprimer l'adresse IP `%%s' ?

en: Are you sure you want to delete the `%%s` FTP user?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir supprimer l'utilisateur FTP `%%s`?

en: Are you sure you want to delete the `%%s` protected area?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir supprimer la zone protégée `%%s`?

en: Are you sure you want to delete this DNS record?
fr_FR: Etes-vous certain de vouloir supprimer cet enregistrement DNS?

en: Are you sure you want to delete this domain alias?
fr_FR: Etes-vous certain de vouloir supprimer cet alias de domaine?

en: Are you sure you want to delete this hosting plan?
fr_FR: Etes-vous certain de vouloir suppirmer ce plan d'hébergement?

en: Are you sure you want to delete this package?
fr_FR: Êtes-vous certains de vouloir supprimer ce paquet ?

en: Are you sure you want to delete this subdomain?
fr_FR: Etes-vous certain de vouloir supprimer ce sous-domaine?

en: Are you sure you want to import this package into the local software repository?
fr_FR: Etes-vous certains de vouloir importer le paquet dans le dépôt local de logiciels.

en: Are you sure you want to import this package into the software depot?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir importer ce paquet dans le dépôt de logiciels ?

en: Are you sure you want to install this package from the Web software repository?
fr_FR: Etes-vous certains de vouloir installer le paquet à partir du dépôt de logiciels Web ?

en: Are you sure you want to restore the backup?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir restaurer cette sauvegarde ?

en: Assign
fr_FR: Assigner

en: Assign existing SQL user
fr_FR: Utiliser un utilisateur SQL existant

en: Assign group
fr_FR: Assigner le group

en: Assigned to at least one reseller
fr_FR: Assignée à un ou plusieurs revendeurs

en: At least one intermediate certificate is invalid or missing.
fr_FR: Au moins un certificat intérmédaire est invalide our absent.

en: Authentication by group
fr_FR: Authentification par groupe

en: Authentication by user
fr_FR: Authentification par utilisateur

en: Authentication users
fr_FR: Utilisateurs htaccess

en: Authentication users/groups
fr_FR: Utilisateurs et groupes htaccess

en: Auto
fr_FR: Automatique

en: Auto (Browser language)
fr_FR: Auto (Langage du navigateur)

en: Auto responder
fr_FR: Réponse automatique

en: Auto-responder message cannot be empty.
fr_FR: Le message de réponse automatique ne peut pas être vide.

en: Auto-responder successfully scheduled for activation.
fr_FR: La réponse automatique va être activée.

en: Auto-responder successfully scheduled for deactivation.
fr_FR: Le répondeur va être désactivé.

en: Auto-responder successfully scheduled for update.
fr_FR: Le répondeur va être mis à jour.

en: Available
fr_FR: Disponible

en: Available software
fr_FR: Logiciels disponibles

en: Awaiting activation
fr_FR: En attente d'activation

en: Awaiting for approval
fr_FR: En attente d'approbation

en: B
fr_FR: o

en: Back
fr_FR: Retour

en: Backup
fr_FR: Sauvegarde

en: Backup and restore settings.
fr_FR: Paramètre de sauvegarde et restauration.

en: Backup has been successfully scheduled for restoration.
fr_FR: La sauvegarde va être restaurée.

en: Bad password.
fr_FR: Mot de passe erroné.

en: Bad request.
fr_FR: Mauvaise requête.

en: Behind
fr_FR: Derrière

en: Below, you can activate the external mail feature for one or many of your domains. Note that activating the external mail feature configures our server to relay your mail through your own mail server, but that no DNS record is created for it.
fr_FR: Ci-dessous, vous pouvez activer un serveur de messagerie externe pour un ou plusieurs de vos domaines. Notez que l'activation d'un serveur de messagerie externe configure nos serveurs pour relayer votre courier via votre propre serveur de messagerie mais qu'aucun enregistrement DNS n'est créé pour lui.

en: Blocking time between login/captcha attempts <small>(In seconds)</small>
fr_FR: Temps de blocage entre les tentatives de connexion/captcha <small>(en secondes)</small>

en: Blocking time between logins and captcha attempts
fr_FR: Blocage entre les tentatives de connexion/captcha

en: Blocktime <small>(in minutes)</small>
fr_FR: Temps de blocage <small>(en minutes)</small>

en: Body
fr_FR: Corps du message

en: Body is missing.
fr_FR: Le corps due message est manquant.

en: Bogomips
fr_FR: BogoMips

en: Both source and destination are identical.
fr_FR: La source et la destination sont identiques.

en: Bruteforce detection
fr_FR: Détection des attaques par force brute

en: Bulk Actions
fr_FR: Actions groupées

en: By
fr_FR: Par

en: CPU Information
fr_FR: Informations sur le CPU

en: Can edit the PHP %s configuration option
fr_FR: Peut éditer l'option de configuration PHP %s

en: Can use the PHP %s function
fr_FR: Peut utiliser la fonction PHP %s

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Canonical name
fr_FR: Nom canonique

en: Catch all
fr_FR: catch-all

en: Catch all successfully scheduled for addition.
fr_FR: Le catch-all va être créé.

en: Catch all successfully scheduled for deletion.
fr_FR: Le catch-all va être supprimé.

en: Catchall
fr_FR: Catch-all

en: Certificate
fr_FR: Certificat SSL

en: Certificate data
fr_FR: Donnée du certificat SSL

en: Change
fr_FR: Changer

en: Change personal data
fr_FR: Modifier les informations personnelles

en: Change status of this item for a new attempt
fr_FR: Changer le status pour une nouvelle tentative

en: Check for update
fr_FR: Vérification des mises à jour

en: Check the reseller uploads!<br>It is not allowed to upload this package two times.<br>Refresh your site to see the new status!
fr_FR: Veuillez vérifier les téléversements du revendeur.<br>Il n'est pas autorisé de téléverser ce paquet deux fois.<br>Rafraichissez la pagee pour voir le nouveau statut.

en: Check your own uploads!<br>Ask the administrator if you don't find the package.<br>It is not allowed to upload this packages two times.<br>Refresh your site to see the new status!
fr_FR: Veuillez vérifier vos propres téléversements.<br>Contactez l'administrateur si vous ne trouvez pas le paquet.<br>Il n'est pas autorisé de téléverser ce paquet deux fois.<br>Rafraichissez la pagee pour voir le nouveau statut.

en: Check your package. There is an error inside!<br>Refresh your site to see the new status!
fr_FR: Veuillez vérifier votre paquet. Il y a une erreur d'empactage.<br>Rafraichissez la page pour voir le nouveau statut.

en: Check your software depot uploads!<br>It is not allowed to upload this package two times.<br>Refresh your site to see the new status!
fr_FR: Veuillez vérifier les téléversements du dépôt des logiciels.<br>Il n'est pas autorisé de téléverser ce paquet deux fois.<br>Rafraichissez la page pour voir le nouveau statut.

en: Choose
fr_FR: Choisir

en: Choose dir
fr_FR: Choisir le dossier

en: Choose file (Max: %1$d MiB)
fr_FR: Choisissez un fichier (Taille max : %1$d MiB)

en: Choose hosting plan
fr_FR: Veuillez choisir un plan d'hébergement

en: Choose layout color
fr_FR: Veuillez choisir la couleur de l'interface

en: Choose your language
fr_FR: Veuillez choisir la langue de l'interface

en: Circular
fr_FR: E-mail de masse

en: Circular successfully sent.
fr_FR: E-mail de masse envoyé avec succès.

en: City
fr_FR: Ville

en: Class
fr_FR: Classe

en: Clear log
fr_FR: Vider le journal

en: Click here for more details
fr_FR: Cliquez ici pour plus de détails

en: Click the Restore button and the system will restore the last daily backup
fr_FR: Cliquez sur le bouton de restauration pour restaurer la dernière sauvegarde journalière

en: Click to activate
fr_FR: Cliquez pour activer

en: Click to deactivate
fr_FR: Cliquez pour désactiver

en: Click to edit
fr_FR: Cliquez pour éditer

en: Client / Databases / Add SQL Database
fr_FR: Client / Bases de données / Ajouter une base de données SQL

en: Client / Databases / Overview
fr_FR: Client / Bases de données / Vue générale

en: Client / Databases / Overview / Add SQL User
fr_FR: Client / Bases de données / Ajouter un utilisateur SQL

en: Client / Databases / Overview / Update SQL User Password
fr_FR: Client / Bases de données / Mise à jour du mot de passe d'un utilisateur SQL

en: Client / Domain / Edit DNS resource record
fr_FR: Client / Domaines / Éditer un enregistrement DNS personnalisé

en: Client / Domains
fr_FR: Client / Domaines

en: Client / Domains / Add DNS resource record
fr_FR: Client / Domaines / Éditer un enregistrement DNS personnalisé

en: Client / Domains / Add Domain Alias
fr_FR: Client / Domaines / Ajouter un alias de domaine

en: Client / Domains / Add Subdomain
fr_FR: Client / Domaines / Ajouter un sous-domaine

en: Client / Domains / Edit Domain
fr_FR: Client / Domaines / Édition du domaine

en: Client / Domains / Edit Domain Alias
fr_FR: Client / Domaines / Éditer un alias de domaine

en: Client / Domains / Edit Subdomain
fr_FR: Client / Domaines / Éditer un sous-domaine

en: Client / Domains / PHP Settings
fr_FR: Client / Domaines / Paramètres PHP

en: Client / Domains / SSL Certificate
fr_FR: Client / Domaines / Certificats SSL

en: Client / Email / Add Email Account
fr_FR: Client / E-mail / Ajouter un comte e-mail

en: Client / Email / Catchall
fr_FR: Client / E-mail / Collecteur

en: Client / Email / Catchall / Add Catchall
fr_FR: Client / E-mail / Collecteur / Ajouter un collecteur

en: Client / Email / Edit Email Account
fr_FR: Client / E-mail / Éditer le compte e-mail

en: Client / Email / External Mail Feature
fr_FR: Client / Email / Serveur Mail Externe

en: Client / Email / Overview
fr_FR: Client / E-mail / Vue générale

en: Client / Email / Overview / Edit Auto Responder
fr_FR: Client / E-mail / Éditer la réponse automatique

en: Client / Email / Overview / Enable Auto Responder
fr_FR: Client / E-mail / Activer la réponse automatique

en: Client / FTP / Add FTP Account
fr_FR: Client / FTP / Ajouter un compte FTP

en: Client / FTP / Overview
fr_FR: Client / FTP / Vue générale

en: Client / FTP / Overview / Edit FTP Account
fr_FR: Client / FTP / Éditer un compte FTP

en: Client / General / Overview
fr_FR: Client / Général / Vue générale

en: Client / Profile / Account Summary
fr_FR: Client / Profil / Résumé du compte

en: Client / Profile / Language
fr_FR: Client / Profil / Langue

en: Client / Profile / Layout
fr_FR: Client / Profil / Personnalisation de l'interface

en: Client / Profile / Password
fr_FR: Client / Profil / Mot de passe

en: Client / Profile / Personal Data
fr_FR: Client / Profil / Données personnelles

en: Client / Statistics
fr_FR: Client / Statistiques

en: Client / Support / Closed Tickets
fr_FR: Client / Support / Tickets fermés

en: Client / Support / New Ticket
fr_FR: Client / Support / Nouveau ticket

en: Client / Support / Open Tickets
fr_FR: Client / Support / Tickets ouverts

en: Client / Support / View Ticket
fr_FR: Client / Support / Ticket

en: Client / Webtools / Custom Error Pages
fr_FR: Client / Outils Internet / Pages d'erreur personnalisées

en: Client / Webtools / Daily Backup
fr_FR: Client / Outils Internet / Sauvegarde journalière

en: Client / Webtools / Overview
fr_FR: Client / Outils Internet / Vue générale

en: Client / Webtools / Protected Areas
fr_FR: Client / Outils Internet / Zones protégées

en: Client / Webtools / Protected Areas / Manage Users and Groups
fr_FR: Client / Outils Internet / Zones protégées / Gestion des utilisateurs et des groupes

en: Client / Webtools / Protected Areas / Manage Users and Groups / Add Group
fr_FR: Client / Outils Internet / Zones protégées / Gestion des utilisateurs et des groupes / Ajouter un groupe

en: Client / Webtools / Protected Areas / Manage Users and Groups / Add User
fr_FR: Client / Outils Internet / Zones protégées / Gestion des utilisateurs et des groupes / Ajouter un utilisateur

en: Client / Webtools / Protected Areas / Manage Users and Groups / Edit User
fr_FR: Client / Outils Internet / Zones protégées / Gestion des utilisateurs et des groupes / Éditer un utilisateur

en: Client / Webtools / Protected Areas / {TR_DYNAMIC_TITLE}
fr_FR: Client / Outils Internet / Zones protégées / {TR_DYNAMIC_TITLE}

en: Client / Webtools / Software
fr_FR: Client / Outils Internet / Logiciels

en: Client / Webtools / Software / Software Installation
fr_FR: Client / Outils Web / Logiciels / Installlation

en: Client / Webtools / Software / View
fr_FR: Client / Outils Internet / Logiciels / Vue

en: Clock speed (MHz)
fr_FR: Fréquence d'horloge (MHz)

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Close the ticket
fr_FR: Fermer le ticket

en: Close ticket
fr_FR: Fermer le ticket

en: Closed tickets
fr_FR: Tickets fermés

en: Common name
fr_FR: Nom commun

en: Company
fr_FR: Société

en: Compress HTML output
fr_FR: Activer la compression HTML

en: Configuration mode
fr_FR: Mode de configuration

en: Confirmation required
fr_FR: Confirmation requise

en: Conflict with the `%s' DNS resource record.
fr_FR: Conflit avec l'enregistrement DNS `%s'.

en: Core data
fr_FR: Données principales

en: Cores
fr_FR: Cœurs

en: Could not add/update SSL certificate. An unexpected error occurred.
fr_FR: Impossible d'ajouter ou mettre à jour le certificat SSL. Une erreur inattendue s'est produite.

en: Could not backup current `%s' plugin directory.
fr_FR: Impossible de sauvegarder le répertoire courant du plugin `%s'.

en: Could not change the %s plugin: %s
fr_FR: Impossible de modifier l'extension %s: %s

en: Could not connect to the `%s' database. Please check the password.
fr_FR: Impossible de se connecter à la base de donnée `%s' . Veuillez vérifier les identifiants.

en: Could not create `%s` database name.
fr_FR: Impossible de créer la base de données `%s`.

en: Could not create domain alias. An unexpected error occurred.
fr_FR: Impossible de créer l'alias de domaine. Une erreur inattendue s'est produite.

en: Could not delete SQL database. An unexpected error occurred.
fr_FR: Impossible de supprimer la base de données SQL. Une erreur inattendue s'est produite.

en: Could not delete SQL user. An unexpected error occurred.
fr_FR: Impossible de supprimer l'utilisateur SQL. Une erreur inattendue s'est produite.

en: Could not delete SSL certificate. An unexpected error occurred.
fr_FR: Impossible de supprimer le certificat SSL. Une erreur inattendue s'est produite.

en: Could not delete the %s plugin: %s
fr_FR: Impossible de supprimer l'extension %s: %s

en: Could not disable the %s plugin: %s
fr_FR: Impossible de désactiver l'extension %s: %s

en: Could not enable the %s plugin: %s
fr_FR: Impossible d'activer l'extension %s: %s

en: Could not find any network interface. You cannot add new IP addresses.
fr_FR: Impossible de trouver une interface réseau. Vous ne pouvez pas ajouter de nouvelles adresses IP.

en: Could not generate SSL certificate. An unexpected error occurred.
fr_FR: Impossible de générer le certificat SSL. Une erreur inattendue s'est produite.

en: Could not install the %s plugin: %s
fr_FR: Impossible d'installer l'extension %s: %s

en: Could not protect the %s plugin: %s
fr_FR: Impossible de protéger l'extension %s: %s

en: Could not restore %s plugin directory
fr_FR: Impossible de restaurer le répertoire de l'extension %s

en: Could not retrieve directories.
fr_FR: Impossible d'obtenir la liste des répertoires.

en: Could not uninstall the %s plugin: %s
fr_FR: Impossible de désinstaller l'extension %s: %s

en: Could not update the %s plugin: %s
fr_FR: Impossible de mettre à jour l'extension %s: %s

en: Could not upload file.
fr_FR: Ne peut pas téléverser le fichier.

en: Could not upload file. File not found.
fr_FR: Impossible de téléverser le fichier. Fichier non trouvé.

en: Could not upload the file. Max. upload filesize (%1$d MB) has been reached.
fr_FR: Impossible de téléverser le fichier. La taille maximale de fichier (%1$d MB) a était atteinte.

en: Could not validate DNS resource record: %s
fr_FR: L'enregistrement DNS n'est pas valide: %s

en: Count default email addresses
fr_FR: Inclure les adresses e-mail par défaut dans les limites d'e-mail

en: Country
fr_FR: Pays

en: Create
fr_FR: Créer

en: Create catch all
fr_FR: Créer un e-mail collecteur (CatchAll)

en: Create default email addresses
fr_FR: Créer les adresses e-mail par défaut

en: Created by
fr_FR: Créé par

en: Creation date
fr_FR: Date de création

en: Custom DNS errors
fr_FR: Errors liées aux enregistrements DNS

en: Custom DNS record successfully scheduled for deletion.
fr_FR: L'enregistrement DNS va être supprimé.

en: Custom DNS records
fr_FR: Enregistrements DNS personnalisés

en: Custom error page updated.
fr_FR: La page d'erreur personnalisée à été mise à jour.

en: Custom error pages
fr_FR: Pages d'erreur personnalisées

en: Custom menu name and link
fr_FR: Nom et lien de menu personnalisé

en: Custom menu properties
fr_FR: Propriétés du menu personnalisé

en: Custom menu successfully added.
fr_FR: Le menu a été ajouté.

en: Custom menu successfully deleted.
fr_FR: Le menu a été supprimé.

en: Custom menu successfully updated.
fr_FR: Le menu a été mise à jour.

en: Custom menus
fr_FR: Menus personnalisés

en: Customer
fr_FR: Client

en: Customer ID
fr_FR: ID de l'utilisateur

en: Customer ID cannot have more than 200 characters
fr_FR: L'ID du client ne peut pas avoir plus de 200 caractères

en: Customer account
fr_FR: Compte client

en: Customer account successfully scheduled for activation.
fr_FR: Le compte client va être activé.

en: Customer account successfully scheduled for creation.
fr_FR: Le compte client va être créé.

en: Customer account successfully scheduled for deactivation.
fr_FR: Le compte client va être désactivé.

en: Customer account successfully scheduled for deletion.
fr_FR: Le compte client va être supprimé.

en: Customer account successfully updated.
fr_FR: Le compte du client a été mis à jour.

en: Customer assignments
fr_FR: Assignation des clients

en: Customer consumption
fr_FR: Consommation du client

en: Customer level
fr_FR: Niveau du client

en: Customer successfully scheduled for addition.
fr_FR: Le client va être ajouté.

en: Customer successfully scheduled for deletion.
fr_FR: Le client va être supprimé.

en: Customer's layout color successfully updated.
fr_FR: La couleur de l'interface a été mise à jour.

en: Customer(s) successfully moved.
fr_FR: Le ou les clients ont bien été déplacés.

en: Customers
fr_FR: Clients

en: Customize error pages for your domain.
fr_FR: Personnalisez les pages d'erreurs pour votre domaine.

en: DNS record already exist.
fr_FR: L'enrengistrement DNS existe déja.

en: DNS resource record
fr_FR: Enregistrements de resource DNS

en: DNS resource record scheduled for addition.
fr_FR: L'enregistrement DNS va être ajouté.

en: DNS resource record scheduled for update.
fr_FR: L'enregistrement DNS va être mis à jour.

en: DNS resource records
fr_FR: Enregistrements de resource DNS

en: DNS zone in which you want add this DNS resource record.
fr_FR: Zone DNS dans laquelle vous voulez ajouter cet enregistrement DNS.

en: DOWN
fr_FR: Arrêté

en: Daemon request failed.
fr_FR: Requête du démon échouée.

en: Daemon request successful.
fr_FR: Requête du démon réussie.

en: Daily backup
fr_FR: Sauvegardes journalières

en: Data
fr_FR: Données

en: Data were altered. Please try again.
fr_FR: Les données ont été altérées. Veuillez ré-essayer.

en: Database
fr_FR: Base de données

en: Database Name and Users
fr_FR: Base de données et utilisateurs

en: Database Update Revision
fr_FR: Mise à jour pour la base de données

en: Database Update details
fr_FR: Détails de la mise à jour pour la base de données

en: Database data
fr_FR: Base de données

en: Database name
fr_FR: Nom de la base de données

en: Database name is too long.
fr_FR: Le nom de la base de données est trop long.

en: Database name is unavailable or unallowed.
fr_FR: Le nom pour la base de données est indisponible ou non-autorisé.

en: Database password
fr_FR: Mot de passe de l'utilisateur SQL

en: Database prefix
fr_FR: Préfixe de base de données

en: Database prefix/suffix
fr_FR: Préfixe/Suffixe de base de données

en: Database required
fr_FR: Base de données requise

en: Database update
fr_FR: Mise à jour pour la base de données

en: Database usage
fr_FR: Utilisation des bases de données

en: Database user
fr_FR: Utilisateur SQL

en: Database users
fr_FR: Utilisateurs de la base de données

en: Databases
fr_FR: Base de données

en: Day
fr_FR: Jour

en: Day statistics
fr_FR: Statistiques journalières

en: Days
fr_FR: Jours

en: Deactivate
fr_FR: Désactiver

en: Deactivate this plugin
fr_FR: Désactiver cette extension

en: Deactivated
fr_FR: Désactivé

en: Deactivation in progress...
fr_FR: Désactivation en cours...

en: Dear {NAME},
    
    A new account has been created for you.
    
    Your account information:
    
    Account type: {USERTYPE}
    User name: {USERNAME}
    Password: {PASSWORD}
    
    Remember to change your password often and the first time you login.
    
    You can login at {BASE_SERVER_VHOST_PREFIX}{BASE_SERVER_VHOST}{BASE_SERVER_VHOST_PORT}
    
    Please do not reply to this email.
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer
fr_FR: Cher {NAME},
    
    Un nouveau compte a été créé pour vous.
    
    Les informations de votre compte:
    
    Type de compte: {USERTYPE}
    Nom d'utilisateur: {USERNAME}
    Mot de passe: {PASSWORD}
    
    Pensez à modifier votre mot de passe assez souvent, et surtout la première fois que vous vous connectez.
    
    Vous pouvez vous connecter à {BASE_SERVER_VHOST_PREFIX}{BASE_SERVER_VHOST}{BASE_SERVER_VHOST_PORT}
    
    Veuillez ne pas répondre à cet email.
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer

en: Dear {NAME},
    
    A new software package has been uploaded by a reseller.
    
    Reseller ID: {RESELLER_ID}
    Software package: {SOFTWARE_PACKAGE}
    Software ID: {SOFTWARE_ID}
    
    Please do not reply to this email.
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer
fr_FR: Cher {NAME},
    
    Un nouveau logiciel a été téléversé par un de vos revendeurs..
    
    Revendeur ID: {RESELLER_ID}
    Archive du logiciel: {SOFTWARE_PACKAGE}
    Identifiant du logiciel ID: {SOFTWARE_ID}
    
    Veuillez ne pas répondre à cet email.
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer

en: Dear {NAME},
    
    Please click on the link below to renew your password:
    
    {LINK}
    
    Note: If you do not have requested the renewal of your password, you can ignore this email.
    
    Please do not reply to this email.
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer
fr_FR: Chez {NAME},
    
    Veuillez cliquer sur le lien ci-dessous pour renouveler votre mot de passe:
    
    {LINK}
    
    Note: Si vous n'avez pas demandé le renouvèlement de votre mot de passe, vous pouvez ignorer cet email.
    
    Veuillez ne pas répondre à cet email.
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer

en: Dear {NAME},
    
    This is an automatic email sent by your i-MSCP control panel:
    
    Server name: {HOSTNAME}
    Server IP:   {SERVER_IP}
    Client IP:   {CLIENT_IP}
    Version:     {VERSION}
    Build:       {BUILDDATE}
    Severity:    {MESSAGE_SEVERITY}
    
    ==========================================================================
    {MESSAGE}
    ==========================================================================
    
    Please do not reply to this email.
    
    ________________
    i-MSCP Mailer
fr_FR: Cher {NAME},
    
    Ceci est un message automatique envoyé par le panneau de contrôle i-MSCP:
    
    Nom du serveur: {HOSTNAME}
    IP du serveur:      {SERVER_IP}
    IP du client:          {CLIENT_IP}
    Version:               {VERSION}
    Build:                   {BUILDDATE}
    Séverité:              {MESSAGE_SEVERITY}
    
    ==========================================================================
    {MESSAGE}
    ==========================================================================
    
    Veuillez ne pas répondre à ce message.
    
    ________________
    i-MSCP Mailer

en: Dear {NAME},
    
    You have a new answer to a support ticket:
    
    ==========================================================================
    Priority: {PRIORITY}
    
    {MESSAGE}
    ==========================================================================
    
    You can login at {BASE_SERVER_VHOST_PREFIX}{BASE_SERVER_VHOST}{BASE_SERVER_VHOST_PORT} to answer.
    
    Please do not reply to this email.
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer
fr_FR: Cher {NAME},
    
    Vous avez une nouvelle réponse pour un de vos tickets:
    
    ==========================================================================
    Priorité: {PRIORITY}
    
    {MESSAGE}
    ==========================================================================
    
    Vous pouvez vous connecter à {BASE_SERVER_VHOST_PREFIX}{BASE_SERVER_VHOST}{BASE_SERVER_VHOST_PORT} pour répondre.
    
    Veuillez ne pas répondre à cet email.
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer

en: Dear {NAME},
    
    You have a new support ticket:
    
    ==========================================================================
    Priority: {PRIORITY}
    
    {MESSAGE}
    ==========================================================================
    
    You can login at {BASE_SERVER_VHOST_PREFIX}{BASE_SERVER_VHOST}{BASE_SERVER_VHOST_PORT} to answer.
    
    Please do not reply to this email.
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer
fr_FR: Cher {NAME},
    
    Vous avez une nouvelle réponse pour un de vos tickets:
    
    ==========================================================================
    Priorité: {PRIORITY}
    
    {MESSAGE}
    ==========================================================================
    
    Vous pouvez vous connecter à {BASE_SERVER_VHOST_PREFIX}{BASE_SERVER_VHOST}{BASE_SERVER_VHOST_PORT} pour répondre.
    
    Veuillez ne pas répondre à cet email.
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer

en: Dear {NAME},
    
    Your customer {CUSTOMER} is awaiting for approval of a new domain alias:
    
    {ALIAS}
    
    Login at {BASE_SERVER_VHOST_PREFIX}{BASE_SERVER_VHOST}{BASE_SERVER_VHOST_PORT}/reseller/alias.php to activate
    this domain alias.
    
    Please do not reply to this email.
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer
fr_FR: Cher {NAME},
    
    Votre client, {CUSTOMER}, attend l'approbation de son nouvel alias de domaine:
    
    {ALIAS}
    
    Connectez vous à {BASE_SERVER_VHOST_PREFIX}{BASE_SERVER_VHOST}{BASE_SERVER_VHOST_PORT}/reseller/alias.php pour l'activer.
    
    Veuillez ne pas répondre à cet email.
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer

en: Dear {NAME},
    
    Your password has been successfully renewed.
    
    Your new password is: {PASSWORD}
    
    You can login at {BASE_SERVER_VHOST_PREFIX}{BASE_SERVER_VHOST}{BASE_SERVER_VHOST_PORT}
    
    Please do not reply to this email.
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer
fr_FR: Cher {NAME},
    
    Votre mot de passe à été renouvelé avec succès.
    
    Votre nouveau mot de passe: {PASSWORD}
    
    Vous pouvez vous connecter à {BASE_SERVER_VHOST_PREFIX}{BASE_SERVER_VHOST}{BASE_SERVER_VHOST_PORT}
    
    Veuillez ne pas répondre à cet email.
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer

en: Dear {NAME},
    
    Your software package has been deleted.
    
    Software package: {SOFTWARE_PACKAGE}
    Software ID: {SOFTWARE_ID}
    
    Message from your administrator:
    
    ==========================================================================
    {ADMIN_MESSAGE}
    ==========================================================================
    
    Please do not reply to this email.
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer
fr_FR: Cher {NAME},
    
    Votre logiciel a été supprimé.
    
    Archive du logiciel: {SOFTWARE_PACKAGE}
    Identifiant du logiciel: {SOFTWARE_ID}
    
    Message de votre administrateur :
    
    ==========================================================================
    {ADMIN_MESSAGE}
    ==========================================================================
    
    Veuillez ne pas répondre à cet email.
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer

en: Dear {NAME},
    
    Your software package has been successfully activated.
    
    Software package: {SOFTWARE_PACKAGE}
    Software ID: {SOFTWARE_ID}
    
    Please do not reply to this email.
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer.
fr_FR: Cher {NAME},
    
    Votre logiciel a été activé.
    
    Archive du logiciel: {SOFTWARE_PACKAGE}
    Identifiant du logiciel: {SOFTWARE_ID}
    
    Veuillez ne pas répondre à cet email..
    
    ___________________________
    i-MSCP Mailer.

en: Debugger
fr_FR: Debogueur

en: Default
fr_FR: Défaut

en: Default language
fr_FR: Langue par défaut

en: Default language successfully updated.
fr_FR: La langue par défaut a été mise à jour.

en: Defines whether or not customers can add/change SSL certificates for their domains.
fr_FR: Définit si les clients peuvent modifier les données SSL.

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete CatchAll
fr_FR: Supprimer le catch-all

en: Delete all tickets
fr_FR: Supprimer tous les tickets

en: Delete from log:
fr_FR: Effacer les entrées de:

en: Delete order
fr_FR: Supprimer la commande

en: Delete reseller software
fr_FR: Supprimer le logiciel du revendeur

en: Delete selected mail accounts
fr_FR: Supprimer les comptes emails sélectionnés

en: Delete this plugin
fr_FR: Supprimer cette extension

en: Delete ticket
fr_FR: Supprimer le ticket

en: Deletion in progress
fr_FR: Suppression en cours

en: Deletion in progress...
fr_FR: Suppression en cours...

en: Depot import
fr_FR: Import du dépôt

en: Description cannot be empty.
fr_FR: La description est requise

en: Details
fr_FR: Détails

en: Directory %s doesn't exists.
fr_FR: Le répertoire %s n'existe pas.

en: Directory '%s' doesn't exists.
fr_FR: Le répertoire '%s' n'éxiste pas.

en: Directory '%s' is not allowed or invalid.
fr_FR: Le répertoire '%s' est soit pas autorisé soit invalide.

en: Disable
fr_FR: Désactiver

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Disabled functions
fr_FR: Fonctions désactivées

en: Disconnect
fr_FR: Déconnecter

en: Disk
fr_FR: Espace de stockage

en: Disk space
fr_FR: Espace disque

en: Disk space limit [MiB]
fr_FR: Limite d'espace de stockage [MiB]

en: Disk usage
fr_FR: Utilisation du disque

en: Disk usage detail
fr_FR: Utilisation de l'espace disque

en: Display errors
fr_FR: Afficher les erreurs

en: Document root
fr_FR: Racine des documents

en: Domain
fr_FR: Domaine

en: Domain %s cannot be forwarded on itself.
fr_FR: Le domaine %s ne peut pas être transféré vers lui-même.

en: Domain %s is unavailable.
fr_FR: Le domaine %s n'est pas disponible.

en: Domain IP
fr_FR: IP du domaine

en: Domain Limit
fr_FR: Limite de domaines

en: Domain Name
fr_FR: Nom de domaine

en: Domain account
fr_FR: Compte de domaine

en: Domain account expired.
fr_FR: Compte de domaine expiré.

en: Domain accounts
fr_FR: Domaine du compte

en: Domain alias
fr_FR: Alias de domaine

en: Domain alias %s cannot be forwarded on itself.
fr_FR: L'alias de domaine %s ne peut pas être transféré vers lui-même.

en: Domain alias errors
fr_FR: Erreurs liées aux aliases de domaine

en: Domain alias limit
fr_FR: Limite d'alias de domaine

en: Domain alias name
fr_FR: Nom de l'alias du domaine

en: Domain alias successfully created.
fr_FR: L'alias de domaine a été créé.

en: Domain alias successfully ordered.
fr_FR: L'alias de domaine a été commandé.

en: Domain alias successfully scheduled for addition.
fr_FR: L'alias de domaine va être ajouté.

en: Domain alias successfully scheduled for deletion.
fr_FR: L'alias de domaine va être supprimé.

en: Domain alias successfully scheduled for update.
fr_FR: L'alias de domaine va être mis à jour.

en: Domain aliases
fr_FR: Alias de domaines

en: Domain and SQL databases
fr_FR: Domaine et bases de données SQL

en: Domain data
fr_FR: Donnée du domaine

en: Domain data were altered. Please try again.
fr_FR: Les données du domaine ont été altérées. Veuillez ré-essayer.

en: Domain details
fr_FR: Détails du domaine

en: Domain errors
fr_FR: Erreurs liées aux domaines

en: Domain expiration date
fr_FR: Date d'expiration du compte

en: Domain expiration date must be filled.
fr_FR: La date d'expiration du domaine doit être fournit.

en: Domain for which PHP Editor must act.
fr_FR: Domaine pour lequel l'éditeur PHP doit agir.

en: Domain limit
fr_FR: Limite du domaine

en: Domain mail
fr_FR: E-mail du domaine

en: Domain name
fr_FR: Nom de domaine

en: Domain name (ASCII form) cannot be greater than 255 characters.
fr_FR: Un nom de domaine (sous forme ASCII) ne peut pas faire plus de 255 caractères.

en: Domain name cannot be empty.
fr_FR: Le nom du domaine ne peut être vide.

en: Domain name cannot start nor end with dot.
fr_FR: Un nom de domaine ne peut pas commencer ou finir par un point.

en: Domain name contains an invalid character: %s
fr_FR: Le nom de domaine contient des caractères invalides : %s

en: Domain name label '%s' contain an invalid character: %s
fr_FR: Le label du nom de domaine '%s' contient des caractères invalides : %s

en: Domain name labels cannot be greater than 63 characters.
fr_FR: Les labels d'un nom de domaine ne peuvent pas faire plus de 63 caractères.

en: Domain name labels cannot start nor end with hyphen.
fr_FR: Les labels d'un nom de domaine ne peuvent pas commencer ou finir par un trait d'union.

en: Domain new expiration date
fr_FR: Nouvelle date d'expiration du compte

en: Domain overview
fr_FR: Vue général du domaine

en: Domain scheduled for update.
fr_FR: Le domaine va être mis à jour.

en: Domain statistics
fr_FR: Statistiques du domaine

en: Domain status is not ok.
fr_FR: L'état du domaine n'est pas correct.

en: Domain successfully scheduled for update.
fr_FR: Le domaine va être mis à jour.

en: Domain successfully updated.
fr_FR: Les propriétés du  domaine ont été mis à jour.

en: Domain type
fr_FR: Type de domaine

en: Domains
fr_FR: Domaines

en: Domains per page
fr_FR: Nombre de domaines affichés par page

en: Done
fr_FR: Fait

en: Download
fr_FR: Télécharger

en: Download TAR
fr_FR: Télécharger

en: Download ZIP
fr_FR: Télécharger

en: Download links
fr_FR: Liens de téléchargement

en: Download the archives stored in this directory
fr_FR: Télécharger les archives stockées dans ce répertoire

en: Edit
fr_FR: Editer

en: Edit DNS resource record
fr_FR: Editer l'enregistrement DNS personnalisé

en: Edit FTP account
fr_FR: Éditer le compte FTP

en: Edit SSL certificate
fr_FR: Edition du certificat SSL

en: Edit admin
fr_FR: Editer l'administrateur

en: Edit auto responder
fr_FR: Éditer la réponse automatique

en: Edit custom error page
fr_FR: Personalisation de la page d'erreur

en: Edit custom menu
fr_FR: Personalisation du menu

en: Edit customer
fr_FR: Éditer le client

en: Edit domain
fr_FR: Éditer le domaine

en: Edit domain alias
fr_FR: Éditer l'alias de domaine

en: Edit error page
fr_FR: Édition page d'erreur

en: Edit hosting plan
fr_FR: Édition plan d'hébergement

en: Edit htaccess user
fr_FR: Éditer l'utilisateur htaccess

en: Edit mail account
fr_FR: Editer le compte e-mail

en: Edit mail quota
fr_FR: Editer les quotas

en: Edit protected area
fr_FR: Modifier la zone protégée

en: Edit reseller
fr_FR: Édition du revendeur

en: Edit subdomain
fr_FR: Editer le sous-domaine

en: Edit user
fr_FR: Éditer l'utilisateur

en: Email
fr_FR: E-mail

en: Email account already exists.
fr_FR: Le compte e-mail existe déjà.

en: Email account data
fr_FR: Données du compte e-mail

en: Email account errors
fr_FR: Erreurs liées aux comptes e-mail

en: Email account limit
fr_FR: Limite de compte e-mail

en: Email account list
fr_FR: Liste des comptes e-mail

en: Email account successfully scheduled for addition.
fr_FR: Le compte e-mail va être ajouté.

en: Email account successfully scheduled for update.
fr_FR: Le compte e-mail va être mis à jour.

en: Email accounts
fr_FR: Comptes e-mail

en: Email accounts are hard suspended
fr_FR: Les comptes e-mail sont suspendus

en: Email address
fr_FR: Adresse courriel

en: Email forward
fr_FR: Transfert d'e-mail

en: Email quota
fr_FR: Quota e-mail

en: Email quota [MiB]
fr_FR: Quota e-mail [MiB]

en: Email quota cannot be bigger than %s
fr_FR: Le quota e-mail ne peut pas être supérieur à %s

en: Email quota cannot be bigger than disk space limit.
fr_FR: Le quota e-mail ne peut pas être supérieur à la limite d'espace de stockage.

en: Email quota cannot be lower than %d. Each mailbox should have a least 1 MiB quota.
fr_FR: Le quota e-mail ne peut être inférieur à %d. Toutes les boîtes e-mail doivent avoir au moins 1 MiB de quota.

en: Email quota cannot be unlimited. Max value is %d MiB.
fr_FR: Le quota e-mail ne peut pas être illimité. La valeur maximale est de %d MiB.

en: Email settings
fr_FR: Paramètres e-mail

en: Email setup
fr_FR: Configuration des e-mails

en: Email successfully updated.
fr_FR: Le compte de messagerie a été mis à jour.

en: Empty data or wrong field.
fr_FR: Champ vide ou incorrect.

en: Enable
fr_FR: Activer

en: Enable SSL
fr_FR: Activer SSL

en: Enable auto responder
fr_FR: Activer la réponse automatique

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: Enabled for: %s
fr_FR: Activé pour: %s

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Error details
fr_FR: Détails de l'erreur

en: Error pages
fr_FR: Pages d'erreurs

en: Error reporting
fr_FR: Signaler une erreur

en: Error: Remote File not found!
fr_FR: Erreur : Le fichier distant n'a pas été trouvé !

en: Errors
fr_FR: Erreurs

en: Excl. default mails
fr_FR: Exclure les e-mails par défaut

en: Execute tasks
fr_FR: Exécution des tâches

en: Expire date
fr_FR: Date d'expiration

en: Ext. mail server
fr_FR: Serveur e-mail ext.

en: External mail server
fr_FR: Serveur e-mail externe

en: External mail server feature scheduled for activation.
fr_FR: Le serveur de messagerie externe va être activé.

en: External mail server feature scheduled for deactivation.
fr_FR: Le serveur de messagerie externe va être désactivé.

en: External mail servers
fr_FR: Serveurs e-mail externes

en: FTP account
fr_FR: Compte FTP

en: FTP account already exists.
fr_FR: L'utilisateur FTP existe déja.

en: FTP account limit
fr_FR: Limite de compte FTP

en: FTP account limit reached.
fr_FR: Limite de compte FTP atteinte.

en: FTP account successfully added.
fr_FR: Le compte  FTP a été ajouté.

en: FTP account successfully deleted.
fr_FR: Le compte FTP a été supprimé.

en: FTP account successfully updated.
fr_FR: Le compte FTP a été mis à jour.

en: FTP accounts
fr_FR: Comptes FTP

en: FTP home directory
fr_FR: Répertoire d'accueil FTP

en: FTP home directory cannot be empty.
fr_FR: Le répertoire d'accueil FTP est obligatoire.

en: FTP traffic
fr_FR: Trafic FTP

en: FTP user errors
fr_FR: Erreurs liées aux comptes FTP

en: Failed to write file to disk.
fr_FR: Échec de l'écriture du fichier sur le disque.

en: Failure in the package. Deleting!
fr_FR: Erreur dans le paquet. Suppression !

en: Feature
fr_FR: Fonctionnalité

en: Features
fr_FR: Fonctionnalitées

en: Female
fr_FR: Féminin

en: File %s doesn't exist or cannot be reached!
fr_FR: Le fichier %s n'existe pas ou n'est pas accessible !

en: File %s doesn't look like a migration file.
fr_FR: Le fichier %s n'est pas un fichier de migration.

en: File does not exist. %1$s.tar.gz
fr_FR: Le fichier n'existe pas: %1$s.tar.gz

en: File exceeds the size limit.
fr_FR: Le fichier dépasse la taille limite.

en: File has been successfully uploaded.
fr_FR: Le fichier a été téléversé.

en: File is not readable.
fr_FR: Fichier innaccessible en lecture.

en: File needs to be a 'tar.gz' archive.
fr_FR: Le fichier doit être une archive 'tar.gz'.

en: File successfully uploaded.
fr_FR: Le fichier a été téléversé.

en: File usage
fr_FR: Utilisation des fichiers

en: FileManager
fr_FR: Gestionnaire de fichiers

en: Filemanager
fr_FR: Gestionnaire de fichiers

en: Filesystem system Info
fr_FR: Informations sur le système de fichiers

en: Fill out a message text.
fr_FR: Veuillez fournir un message.

en: First name
fr_FR: Prénom

en: First name cannot have more than 200 characters.
fr_FR: Le prénom ne peut pas avoir plus de 200 caractères.

en: Forbidden
fr_FR: Interdit

en: Force retry
fr_FR: Forcer réessayer

en: Forward
fr_FR: Transfert

en: Forward URL
fr_FR: Transfert URL

en: Forward URL %s is not valid.
fr_FR: L'URL %s n'est pas  valide.

en: Forward list is empty.
fr_FR: La liste des transferts est vide.

en: Forward mail
fr_FR: Transférer l'e-mail

en: Forward to
fr_FR: Transférer vers

en: Forward to URL
fr_FR: Transférer vers l'URL

en: Forward type
fr_FR: Type de redirection

en: Free
fr_FR: Libre

en: From
fr_FR: De

en: From reseller
fr_FR: Du revendeur

en: Ftp
fr_FR: FTP

en: Ftp account
fr_FR: Compte Ftp

en: Ftp account data
fr_FR: Données du compte FTP

en: Ftp accounts
fr_FR: comptes FTP

en: Ftp directories
fr_FR: Répertoires FTP

en: GB
fr_FR: Go

en: Gender
fr_FR: Genre

en: General
fr_FR: Général

en: General information
fr_FR: Informations générales

en: General settings
fr_FR: Paramètres généraux

en: Generate
fr_FR: Génerer

en: Generate a self-signed certificate
fr_FR: Générer un certificat SSL auto-signé

en: Get a new security code
fr_FR: Obtenir un nouveau code de sécurité

en: Group
fr_FR: Groupe

en: Group members
fr_FR: Membres du groupe

en: Group name
fr_FR: Nom du groupe

en: Groups
fr_FR: Groupes

en: HSTS max-age directive value
fr_FR: HSTS: Valeur de la directuve  max-age

en: HTTP traffic
fr_FR: Trafic HTTP

en: Hide aliases
fr_FR: Cacher les alias

en: High
fr_FR: Haute

en: Home directory
fr_FR: Répertoire d’accueil

en: Homepage
fr_FR: Page d'acceuille

en: Host
fr_FR: Hôte

en: Host from which SQL user is allowed to connect to SQL server
fr_FR: Nom de l'hôte à partir duquel l'utilisateur SQL est autorisé à se connecter au serveur SQL

en: Hosting plan
fr_FR: Plan d'hébergement

en: Hosting plan availability
fr_FR: Plan d'hébergement disponible

en: Hosting plan limits exceed reseller limits.
fr_FR: La limite de plan d'hébergement dépasse la limite du revendeur.

en: Hosting plan limits exceed your limits.
fr_FR: Les limites définies pour ce plan d'hébergement excèdent vos propres limites.

en: Hosting plan successfully created.
fr_FR: Le plan d'hébergement a été ajouté.

en: Hosting plan successfully deleted.
fr_FR: Plan d'hébergement supprimé.

en: Hosting plan successfully updated.
fr_FR: Plan d'hébergement mis à jour avec succès.

en: Hosting plans
fr_FR: Plans d'hébergement

en: Hour
fr_FR: Heure

en: Hours
fr_FR: Heures

en: Htaccess errors
fr_FR: Erreurs liées aux htaccess

en: Htaccess group
fr_FR: Groupe Htaccess

en: Htaccess group successfully scheduled for addition.
fr_FR: Le groupe htaccess va être ajouté.

en: Htaccess group successfully scheduled for deletion.
fr_FR: Le groupe htaccess va être supprimé.

en: Htaccess user
fr_FR: Utilisateur Htaccess

en: Htaccess user successfully assigned to the %s htaccess group
fr_FR: L'utilisateur htaccess a été assigné au groupe %s

en: Htaccess user successfully deleted from the %s htaccess group
fr_FR: Utilisateur htaccess supprimé du groupe %s

en: Htaccess user successfully scheduled for addition.
fr_FR: L'utilisateur htaccess va être ajouté.

en: Http traffic
fr_FR: Trafic HTTP

en: IP Address
fr_FR: Adresse IP

en: IP address
fr_FR: Adresse IP

en: IP address already under the control of i-MSCP.
fr_FR: Adresses IP déjà contrôlées par i-MSCP.

en: IP address successfully scheduled for addition.
fr_FR: L'adresse IP va être ajoutée.

en: IP address successfully scheduled for deletion.
fr_FR: L'adresse IP va être supprimée.

en: IP address successfully scheduled for modification.
fr_FR: L'adresse IP va être modifiée.

en: IP addresses under control of i-MSCP
fr_FR: Adresses IP contrôlées par i-MSCP

en: IP assignments
fr_FR: Assignation des adresses IP

en: IP errors
fr_FR: Erreurs liées aux adresses IP

en: IP management
fr_FR: Gestion des adresses IP

en: IP netmask
fr_FR: Masque de sous-réseau

en: IP usage
fr_FR: Utilisation des adresses IP

en: IPv6 address
fr_FR: Adresse IPv6

en: If set to `yes`, Web folders will be protected against deletion.
fr_FR: Si oui, les dossiers Web seront protégés contre la suppression.

en: If set to `yes`, the reseller can allows his customers to edit this PHP configuration option.
fr_FR: Si oui, le revendeur peut permettre à ses clients d'éditer cette option de configuration PHP.

en: If set to `yes`, the reseller can enable/disable the PHP mail function for his customers, else, the PHP mail function is disabled.
fr_FR: Si oui, le revendeur peut activer/désactiver la function mail() pour ses clients. Sinon, la function mail() sera indisponible.

en: If the name field is filled with the @ sign or left blank, it will be automatically substituted by $ORIGIN value.
fr_FR: Si le champ `nom' contient le signe @, ou si il est laissé blanc, il sera automatiquement remplacé par la valeur de $ORIGIN.

en: If you want to limit the reseller, you must first limit its customers.
fr_FR: Si vous désirez limiter le revendeur, vous devez commencer par limiter ses clients.

en: Images have to be smaller than 500 x 90 pixels.
fr_FR: Les images doivent être de taille égale ou inférieur à 500x90 pixels.

en: Import
fr_FR: Importer

en: Import in local repository
fr_FR: Importer dans le dépôt local

en: Import new language file
fr_FR: Importer un nouveau ficher de langue

en: In case domain expiration date is 'N/A', the expiration date will be set from today.
fr_FR: Dans le cas où la date d'expiration est 'N/D', la date d'expiration sera celle du jour.

en: In front
fr_FR: Devant

en: In maintenance mode, only administrators can login.
fr_FR: En maintenance, uniquement les administrateurs peuvent se connecter.

en: Incl. default mails
fr_FR: Inclure les e-mails par défaut

en: Incorrect Email quota
fr_FR: Quota e-mail incorrect

en: Incorrect Email quota.
fr_FR: Quota e-mail incorrect.

en: Incorrect FTP account limit.
fr_FR: Limite de compte FTP incorrecte.

en: Incorrect SQL database limit.
fr_FR: Limite de base de données incorrecte.

en: Incorrect SQL user limit.
fr_FR: Limite d'utilisateur SQL incorrecte.

en: Incorrect alias limit.
fr_FR: Limite d'alias incorrecte.

en: Incorrect disk space limit.
fr_FR: Limite d'espace de stockage incorrecte.

en: Incorrect domain alias limit.
fr_FR: Limite de domaine incorrecte.

en: Incorrect email account limit.
fr_FR: Limite de compte e-mail incorrecte.

en: Incorrect email length or syntax.
fr_FR: Longueur ou syntaxe de l'e-mail incorrecte.

en: Incorrect email quota.
fr_FR: Quota d'emails incorrecte.

en: Incorrect limit for %s.
fr_FR: Seuil incorrect pour %s.

en: Incorrect monthly traffic limit.
fr_FR: Limite de trafic mensuel incorrecte.

en: Incorrect post code length or syntax!
fr_FR: Longueur ou syntaxe du code postal incorrecte !

en: Incorrect subdomain limit.
fr_FR: Limite de sous-domaine incorrecte.

en: Incorrect syntax for email address.
fr_FR: Syntaxe de l'adresse e-mail incorrect.

en: Incorrect username length or syntax.
fr_FR: Longueur ou syntaxe du nom d'utilisateur incorrecte

en: Install
fr_FR: Installer

en: Install in progress
fr_FR: Installation en cours

en: Install this plugin
fr_FR: Installer cette extension

en: Install various Web applications with a few clicks.
fr_FR: Installation de  logiciel diverses en quelques cliques de souris.

en: Installation details
fr_FR: Détails de l'installation

en: Installation in progress...
fr_FR: Installation en cours...

en: Installation path
fr_FR: Chemin d'installation

en: Installed Package which was deleted by your reseller.
fr_FR: Paquet installé qui a été supprimé par votre revendeur.

en: Installed in reseller repository
fr_FR: Installés par le dépôt du revendeur

en: Installed in software repository
fr_FR: Installés dans le dépôt de logiciels

en: Installed on
fr_FR: Installé sur

en: Installing your uploaded package. Please refresh this page.
fr_FR: Paquet téléversé installé. Veuillez rafraichir la page.

en: Instructions to download today's backup
fr_FR: Instructions pour récupérer les sauvegardes journalières

en: Intermediate certificate(s)
fr_FR: Certificat(s) intermédiaire(s)

en: Internal Server Error
fr_FR: Erreur interne au serveur

en: Internationalization
fr_FR: Internationalisation

en: Invalid FTP username.
fr_FR: Nom d'utilisateur FTP invalide.

en: Invalid SQL user host: %s
fr_FR: Le nom d'hôte %s n'est pas valide.

en: Invalid SQL user. SQL user must exists and belong to the provided database.
fr_FR: L'utilisateur SQL n'est pas valide. L'utilisateur SQL doit exister et appartenir à la base de données.

en: Invalid SSL certificate
fr_FR: Certificat SSL invalide

en: Invalid SSL certificate.
fr_FR: Le certificate SSL n'est pas valide.

en: Invalid URL.
fr_FR: URL invalide.

en: Invalid `%s` field.
fr_FR: Le champ `%s` n'est pas valide.

en: Invalid domain name.
fr_FR: Nom de domaine invalide.

en: Invalid email address.
fr_FR: L'adresse e-mail n'est pas valide.

en: Invalid email username.
fr_FR: Nom de compte de messagerie invalide.

en: Invalid group name!
fr_FR: Nom du groupe invalide !

en: Invalid menu order.
fr_FR: Ordre du menu invalide.

en: Invalid name.
fr_FR: Nom incorrecte.

en: Invalid payload received from GitHub
fr_FR: Les données reçue de GitHub ne sont pas valides.

en: Invalid plugin directory: %s
fr_FR: Répertoire d'extension invalide: %s

en: Invalid private key or passphrase.
fr_FR: Clé ou mot de passe invalide.

en: Invalid target.
fr_FR: Cible invalide

en: Invalid type given. String expected
fr_FR: Type donné invalide. Chaîne attendue

en: Invalid username.
fr_FR: Le nom d'utilisateur n'est pas valide.

en: Kernel Version
fr_FR: Version du noyau

en: Kill session
fr_FR: Tuer la session

en: Language
fr_FR: Langue

en: Language file
fr_FR: Fichier de langue

en: Language file successfully installed.
fr_FR: Langue installée avec succès.

en: Language successfully updated.
fr_FR: Langue mise à jour.

en: Languages
fr_FR: Langues

en: Languages index was successfully re-built.
fr_FR: L'index des langues a été reconstruit.

en: Last Web software repository update
fr_FR: Dernière mise à jour du dépôt de logiciels Web

en: Last access
fr_FR: Dernier accès

en: Last name
fr_FR: Nom

en: Last name cannot have more than 200 characters.
fr_FR: Le nom ne peut pas avoir plus de 200 caractères.

en: Last reply date
fr_FR: Date de la dernière réponse

en: Last translator
fr_FR: Dernier traducteur

en: Layout
fr_FR: Theme

en: Layout color
fr_FR: Couleur du thème

en: Layout color successfully updated.
fr_FR: La couleur a été mise à jour.

en: Level
fr_FR: Niveau

en: Limit
fr_FR: Limite

en: Limit value
fr_FR: Valeur de la limite

en: Limits
fr_FR: Limites

en: Link
fr_FR: Lien

en: Link to authors homepage
fr_FR: Lien sur la page de l'auteur.

en: Load (1 Min, 5 Min, 15 Min)
fr_FR: Charge (1 min, 5 min, 15 min)

en: Loading data...
fr_FR: Chargement des données...

en: Log entries successfully deleted.
fr_FR: Les entrées du journal ont été supprimées.

en: Login
fr_FR: Connexion

en: Login password
fr_FR: Mot de passe

en: Login username
fr_FR: Identifiant

en: Login with your FTP account
fr_FR: Se connecter avec votre compte FTP

en: Logo file
fr_FR: Fichier logo

en: Logo successfully removed.
fr_FR: Le logo a été supprimé.

en: Logo successfully updated.
fr_FR: Logo mis à jour avec succès.

en: Logout
fr_FR: Déconnexion

en: Lost password
fr_FR: Mot de passe perdu

en: Lost password email
fr_FR: E-mail de mot de passe oublié

en: Lost password email templates were updated.
fr_FR: Les modèles pour les mot de passes perdu ont été mise à jour.

en: Lost password link
fr_FR: Lien pour les mots de passe oubliés

en: Lostpw link
fr_FR: Lien pour les mots de passe oubliés

en: Low
fr_FR: Basse

en: MB
fr_FR: Mo

en: Mail
fr_FR: E-mail

en: Mail Log Level
fr_FR: Niveau de journalisation (e-mail)

en: Mail account %s successfully scheduled for deletion.
fr_FR: Le compte e-mail %s va être supprimé.

en: Mail account type
fr_FR: Type de compte e-mail

en: Mail accounts list is empty.
fr_FR: La liste de compte e-mail est vide.

en: Mail feature is disabled.
fr_FR: La fonctionnalité e-mail est désactivée.

en: Mail usage
fr_FR: Utilisation des e-mails

en: Main menu labels visibility successfully updated.
fr_FR: La visibilité des labels du menu principal a été mise à jour.

en: Maintenance message
fr_FR: Message de maintenance

en: Maintenance mode
fr_FR: Mode maintenance

en: Maintenance mode is activated. In this mode, only administrators can login.
fr_FR: La maintenance est activée. Dans ce mode, seuls les administrateurs peuvent se connecter.

en: Maintenance settings
fr_FR: Paramètres de maintenance

en: Male
fr_FR: Masculin

en: Malformed resolver SQL query
fr_FR: Requête SQL mal formée

en: Manage SQL
fr_FR: Databases

en: Manage SSL certificate
fr_FR: Gestion SSL

en: Manage htaccess users and groups
fr_FR: Gestion des groupe et utilisateurs htaccess

en: Manage users
fr_FR: Utilisateurs

en: Manage users and groups
fr_FR: Gérer les utilisateurs et groupes

en: Manage your protected areas, users and groups.
fr_FR: Gérez vos zones protégées, vos utilisateurs et vos groupes.

en: Manual
fr_FR: Manuel

en: Mark
fr_FR: Marque

en: Max number of login attempts
fr_FR: Nombre maximum de tentatives de connexion

en: Max traffic
fr_FR: Bande passante maximale

en: Max. remote filesize (%s) has been reached. Your remote file is %s
fr_FR: La taille maximale du fichier distant (%s) a été atteinte. Votre fichier distant est %s

en: Max. remote filesize (%s) is reached. Your remote file is %s
fr_FR: La taille maximale du fichier distant (%s) est atteinte. Votre fichier distant est %s

en: Maximum number of captcha validation attempts
fr_FR: Nombre maximum de tentatives de validation du captcha

en: Maximum number of validation attempts before waiting restriction intervenes
fr_FR: Nombre maximum de tentatives avant que les restrictions interviennent

en: Medium
fr_FR: Moyenne

en: Member of group
fr_FR: Membre du groupe

en: Memory information
fr_FR: Informations sur la mémoire

en: Message template
fr_FR: Modèle de message

en: Message template info
fr_FR: Variables disponibles pour le modèle

en: Message to reseller before deleting the software
fr_FR: Message à envoyer au revendeur avant de supprimer le logiciel

en: Migration file %s is not readable.
fr_FR: Le fichier de migration %s n'est pas lisible.

en: Missing domain
fr_FR: Domaine absent

en: Model
fr_FR: Modèle

en: Modification in progress...
fr_FR: Modification en cours...

en: Month
fr_FR: Mois

en: Monthly traffic limit [MiB]
fr_FR: Limite de trafic mensuel [MiB]

en: Monthly traffic limit must be a number.
fr_FR: La limite du trafic mensuel doit être un nombre.

en: Monthly traffic warning cannot be bigger than monthly traffic limit.
fr_FR: L'avertissement du trafic mensuel ne doit pas être supérieur à la limite de trafic mensuel.

en: Monthly traffic warning must be a number.
fr_FR: L'avertissement du trafic mensuel doit être un nombre.

en: More Details
fr_FR: Plus de détails

en: Mount
fr_FR: Montage

en: Mount point
fr_FR: Point de montage

en: Move
fr_FR: Déplacer

en: Moving aborted.
fr_FR: Déplacement annulé.

en: N/A
fr_FR: N/D

en: NS DNS resource records are only allowed for subzone delegation.
fr_FR: Les enregistrements NS ne sont autorisés que pour la délégation des sous-zones.

en: Name
fr_FR: Nom

en: Name cannot be empty.
fr_FR: Le nom de peut pas être vide.

en: Network interface (NIC)
fr_FR: Interface réseau (NIC)

en: Never
fr_FR: Jamais

en: New SQL user data
fr_FR: Données de l'utilisateur SQL

en: New alias order for {CUSTOMER}
fr_FR: Nouvelle commande d'alias pour {CUSTOMER}

en: New ticket
fr_FR: Nouveau ticket

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Next step
fr_FR: Étape suivante

en: No
fr_FR: Non

en: No IP address found.
fr_FR: Aucun adresse IP trouvé.

en: No administrator accounts found.
fr_FR: Aucun comptes Administrateurs ont été trouvés.

en: No anti-rootkits logs
fr_FR: Aucun journal anti-Rootkits

en: No available
fr_FR: Non disponible

en: No custom menu found.
fr_FR: Aucun menu personalisé trouvé.

en: No customer accounts found.
fr_FR: Aucun comptes clients trouvés.

en: No database update available.
fr_FR: Aucun mise à jour pour la base de données disponible.

en: No domain available for new software instance.
fr_FR: Aucun domaine disponible pour l'installation du logiciel.

en: No error found
fr_FR: Aucune erreur trouvée

en: No file was uploaded.
fr_FR: Aucun fichier n'a été téléversé.

en: No group found.
fr_FR: Aucun groupe trouvé.

en: No hosting plan available.
fr_FR: Aucun plan d'hébergemet disponible.

en: No records found matching the search criteria.
fr_FR: Aucun enregistrement trouvé pour ces critères de recherche.

en: No reseller accounts found.
fr_FR: Aucun comptes revendeurs ont été trouvés.

en: No reseller available to add the permissions.
fr_FR: Aucun revendeur disponible pour ajouter des permissions.

en: No reseller with activated software installer found!
fr_FR: Aucun revendeur avec un installateur de logiciel trouvé.

en: No reseller with permissions for this software found.
fr_FR: Aucun revendeur avec des permissions pour ce logiciel trouvé.

en: No resellers found.
fr_FR: Aucun revendeur trouvé.

en: No software available
fr_FR: Aucun logiciel disponible

en: No software in Web repository found!
fr_FR: Aucun logiciel dans le dépôt Web trouvé !

en: No software in software depot available!
fr_FR: Aucun logiciel dans le dépot de logiciel n'est disponible !

en: No software is waiting for activation
fr_FR: Aucun logiciel est en attente d'activation

en: No statistics found for the given period. Try another period.
fr_FR: Aucune statistique trouvée pour la période donnée. Essayez une autre période.

en: No unassigned users were found in the database.
fr_FR: Aucun utilisateur assigné n'a été trouvé dans la base de données.

en: No update available
fr_FR: Pas de mise à jour disponible

en: No used yet
fr_FR: Pas encore utilisé

en: No user found.
fr_FR: Aucun utilisateur trouvé.

en: No users found for this reseller.
fr_FR: Aucun utilisateur trouvé pour ce revendeur.

en: No.
fr_FR: N°

en: None
fr_FR: Aucun

en: Normal + Forward
fr_FR: Normal + Transfert

en: Normal connection
fr_FR: Connexion normale

en: Normal users
fr_FR: Clients

en: Not Found
fr_FR: Non trouvé

en: Not Set
fr_FR: Aucune

en: Not found.
fr_FR: Non trouvé.

en: Not provided
fr_FR: Non fourni

en: Not used
fr_FR: Non utilisé

en: Note that in manual mode, the NIC and the subnet mask are only indicative.
fr_FR: Notez que dans le mode manuel, la carte réseau ainsi que le masque de sous-réseau ne sont qu'indicatifs.

en: Nothing found - sorry
fr_FR: Rien a été trouvé - Désolé

en: Nothing has been changed.
fr_FR: Rien n'a été modifié.

en: Nothing has been deleted.
fr_FR: Rien n'a été supprimé.

en: Notices, Warnings and Errors
fr_FR: Remarques, avertissements et erreurs

en: OK
fr_FR: En fonction

en: One or more database updates are now available. See the details below.
fr_FR: Une ou plusieurs mise à jour pour la base de données sont disponibles. Voir le détail ci-dessous.

en: Only 'tar.gz' archives are accepted.
fr_FR: Seuls les archives 'tar.gz' sont acceptées.

en: Only administrators can login when maintenance mode is activated.
fr_FR: Seuls les administrateurs peuvent se connecter quand la maintenance est activée.

en: Only exec
fr_FR: Seulement exec

en: Only gettext Machine Object files (MO files) are accepted.
fr_FR: Seuls les fichier gettext (*.mo) sont acceptés.

en: Only numbers in range from 0 to 65535 are allowed.
fr_FR: Seuls les nombres entre 0 et 65535 sont autorisés.

en: Only positive numbers are allowed.
fr_FR: Seuls les nombre positifs sont autorisés.

en: Only tar.gz and tar.bz2 archives are supported.
fr_FR: Seules les archives tar.gz et  tar.bz2 sont supportées.

en: Only tar.gz, tar.bz2 and zip archives are accepted.
fr_FR: Seules les archives tar.gz, tar.bz2 et zip sont acceptées.

en: Open ticket
fr_FR: Ouvrir un ticket

en: Open tickets
fr_FR: Tickets ouverts

en: Operation cancelled: %s
fr_FR: Opération annulée : %s

en: Optional
fr_FR: Optionel

en: Order
fr_FR: Commande

en: Order successfully deleted.
fr_FR: La command a été supprimée.

en: Order successfully processed.
fr_FR: La commande a été prise en compte.

en: Other in
fr_FR: Autres entrants

en: Other out
fr_FR: Autres sortants

en: Other settings
fr_FR: Autres paramètres

en: Overview
fr_FR: Vue d'ensemble

en: Owner
fr_FR: Propriétaire

en: PB
fr_FR: Po

en: PHP %s configuration option
fr_FR: Option de configuration PHP %s

en: PHP Configuration options
fr_FR: Options de configuration PHP

en: PHP Editor
fr_FR: Éditeur PHP

en: PHP GD extension not loaded.
fr_FR: L'extension PHP GD n'est pas chargée.

en: PHP Permissions
fr_FR: Permissions PHP

en: PHP Settings
fr_FR: Paramètres PHP

en: PHP configuration scheduled for update.
fr_FR: La configuration PHP va être mise à jour.

en: PHP directives values
fr_FR: Valeurs directives de PHP

en: PHP exec() function
fr_FR: Fonction PHP exec()

en: PHP settings
fr_FR: Paramètres PHP

en: POP3/IMAP in
fr_FR: POP3/IMAP entrant

en: POP3/IMAP out
fr_FR: POP3/IMAP sortant

en: POP3/IMAP traffic
fr_FR: Trafic POP3/IMAP

en: Package actions
fr_FR: Actions

en: Package already exists in the reseller depot!
fr_FR: Le paquet existe déjà dans le dépôt du revendeur !

en: Package already exists in the software depot!
fr_FR: Le paquet existe déjà dans le dépôt de logiciels !

en: Package already exists in the software repository!
fr_FR: Le paquet existe déjà dans le dépôt de logiciels !

en: Package already exists in your software repository!
fr_FR: Le paquet existe déjà dans votre dépôt de logiciels !

en: Package install type
fr_FR: Type d'installation

en: Package installed successfully!
fr_FR: Le paquet a été installé.

en: Package installed successfully... Awaiting release from admin!
fr_FR: Le paquet a été installé. Il est maintenant attente d'approbation par l'administrateur.

en: Package language
fr_FR: Langue du paquet

en: Package name
fr_FR: Nom du paquet

en: Package title
fr_FR: Nom du paquet

en: Package type
fr_FR: Type du paquet

en: Package vendor HP
fr_FR: Fournisseur du paquet

en: Package version
fr_FR: Version du paquet

en: Panel default language
fr_FR: Langue par défaut du panel

en: Parent directory
fr_FR: Répertoire parent

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Password cannot be empty.
fr_FR: Le mot de passe est obligatoire.

en: Password cannot be longer than 30 characters.
fr_FR: Le mot de passe ne peut pas être plus long que 30 caractères.

en: Password confirmation
fr_FR: Confirmation du mot de pass

en: Password contains unallowed characters.
fr_FR: Le mot de passe contient des caractères non autorisés.

en: Password data
fr_FR: Données du mot de passe

en: Password email
fr_FR: Mot de passe de l'e-mail

en: Password is missing.
fr_FR: Mot de passe manquant.

en: Password is shorter than %s characters.
fr_FR: Le mot de passe est plus court que %s caractères.

en: Password minimum length
fr_FR: Taille minimum des mots de passe

en: Password must be at least %s characters long and contain letters and numbers to be valid.
fr_FR: Le mot de passe doit faire au moins %s caractères et contenir des lettres ET des nombres pour être valide.

en: Password settings
fr_FR: Paramètres des mots de passe

en: Password successfully updated.
fr_FR: Le mot de pass a été mis à jour.

en: Passwords do not match
fr_FR: Les mots de passes ne correspondent pas

en: Passwords do not match.
fr_FR: Les mots de passes ne correspondent pas.

en: Path
fr_FR: Chemin d'accès

en: Pending tasks
fr_FR: Tâches en attente

en: Percent
fr_FR: Pourcentage

en: Personal data
fr_FR: Informations personnelles

en: Personal data successfully updated.
fr_FR: Données personnelles mise à jours.

en: Personalise template
fr_FR: Personnaliser le plan d'hébergement

en: Phone
fr_FR: Téléphone

en: Please activate your new i-MSCP password
fr_FR: Veuillez activer votre nouveau mot de passe i-MSCP

en: Please choose at least one htaccess user.
fr_FR: Veuillez choisir au moins un utilisateur htaccess.

en: Please choose at least one htaccess user/group.
fr_FR: Veuillez choisir au moins un utilisateur/groupe htaccess.

en: Please confirm the password.
fr_FR: Veuillez confirmer le mot de passe.

en: Please contact the administrator!<br>Ask him for the permissions to use this package.<br>It is not allowed to upload this packet two times.<br>Refresh your site to see the new status!
fr_FR: Veuillez contacter votre administrateur !<br>Demandez-lui la permission d'utiliser ce paquet.<br>Il n'est pas autorisé de téléversé ce paquet deux fois.<br>Rafraichissez votre site pour voir le nouveau statut !

en: Please enter a name for the protected area.
fr_FR: Veuillez saisir un nom pour la zone protégée.

en: Please enter a password.
fr_FR: Veuillez saisir un mot de passe.

en: Please enter an SQL user host.
fr_FR: Veuillez saisir un nom d'hôte pour votre utilisateur SQL.

en: Please enter an username.
fr_FR: Veuillez saisir un nom d'utilisateur.

en: Please enter protected area path.
fr_FR: Veuillez entrer un chemin pour la zone protégée.

en: Please enter your auto-responder message below
fr_FR: Veuillez saisir votre message de réponse automatique ci-dessous

en: Please fill up both data fields for password.
fr_FR: Tous les champs de mot de passe doivent être remplis.

en: Please select another directory. %s (%s) is installed there.
fr_FR: Veuillez sélectionner un autre répertoire. %s (%s) est installé dans celui-ci.

en: Please select at least one user.
fr_FR: Veuillez sélectionner au moins un utilisateur.

en: Please set now the username and password for the later login in the software. (Required fiels)
fr_FR: Veuillez saisir le nom d'utilisateur et le mot de passe pour une future connexion au logiciel. (champs requis)

en: Please specify a message content.
fr_FR: Veuillez insérer un contenu pour votre message.

en: Please specify a message subject.
fr_FR: Veuillez insérer un sujet pour le message.

en: Please type database name.
fr_FR: Veuillez insérer un nom pour la base de données.

en: Please type your message.
fr_FR: Veuillez écrire un message

en: Plugin
fr_FR: Extension

en: Plugin %s activated.
fr_FR: L'extension %s a été activée.

en: Plugin %s cannot be activated.
fr_FR: L'extension %s ne peut pas être activée.

en: Plugin %s cannot be deactivated.
fr_FR: L'extension %s ne peut pas être désactivée.

en: Plugin %s cannot be deleted.
fr_FR: L'extension %s ne peut pas être supprimée.

en: Plugin %s cannot be installed.
fr_FR: L'extension %s ne peut pas être instalée.

en: Plugin %s cannot be protected.
fr_FR: L'extension %s ne peut pas être protégée.

en: Plugin %s cannot be reconfigured.
fr_FR: L'extension %s ne peut pas être reconfigurée.

en: Plugin %s cannot be uninstalled.
fr_FR: L'extension %s ne peut pas être désinstallée.

en: Plugin %s cannot be updated.
fr_FR: L'extension %s ne peut pas être mise à jour.

en: Plugin %s deactivated.
fr_FR: L'extension %s a été désactivée.

en: Plugin %s deleted.
fr_FR: L'extension %s a été supprimée.

en: Plugin %s installed.
fr_FR: L'extension %s a été installée.

en: Plugin %s is protected.
fr_FR: L'extension %s est protégée.

en: Plugin %s protected.
fr_FR: L'extension %s est maintenant protégée.

en: Plugin %s reconfigured.
fr_FR: L'extension %s a été reconfigurée.

en: Plugin %s scheduled for activation.
fr_FR: L'extension %s va être activée.

en: Plugin %s scheduled for change.
fr_FR: L'extension %s va être modifiée.

en: Plugin %s scheduled for deactivation.
fr_FR: L'extension %s va être désactivée.

en: Plugin %s scheduled for installation.
fr_FR: L'extension %s va être installée.

en: Plugin %s scheduled for uninstallation.
fr_FR: L'extension %s va être désinstallée.

en: Plugin %s scheduled for update.
fr_FR: L'extension %s va être mise à jour.

en: Plugin %s uninstalled.
fr_FR: L'extension %s a été désinstallée.

en: Plugin %s updated.
fr_FR: L'extension %s a été mise à jour.

en: Plugin Manager: Could not change the %s plugin: %s
fr_FR: Gestionnaire d'extensions: Impossible de modifier l'extension %s: %s

en: Plugin Manager: Could not delete %s plugin files. You should run the set-gui-permissions.pl script and try again.
fr_FR: Gestionnaire d'extensions: Impossible de supprimer les fichiers de l'extension %s. Vous devriez exécuter le script set-gui-permissions.pl et re-essayer.

en: Plugin Manager: Could not load plugin %s
fr_FR: Gestionnaire d'extensions: Impossible de charger l'extension %s

en: Plugin Manager: Could not uninstall the %s plugin. Plugin has been locked by another plugin.
fr_FR: Gestionnaire d'extensions: Impossible de désinstaller l'extension %s. L'extension a été verouillée par une autre extension.

en: Plugin Manager: Could not update the %s plugin: %s
fr_FR: Gestionnaire d'extensions: Impossible de mettre à jour l'extension %s: %s

en: Plugin Manager: Could not write the %s file for protected plugins.
fr_FR: Gestionnaire d'extensions: Impossible d'écrite le fichier %s pour la protection des extensions.

en: Plugin Manager: Directory %s doesn't exist or is not writable
fr_FR: Gestionnaire d'extensions: Le répertoire %s n'existe pas ou n'est pas accessible en écriture.

en: Plugin Manager: Downgrade of %s plugin is not allowed.
fr_FR: Gestionnaire d'extensions: L'extension %s ne peut pas être rétrogradée.

en: Plugin Manager: Plugin %s is not loaded
fr_FR: Gestionnaire d'extensions: L'extension %s n'est pas chargée

en: Plugin Manager: Unknown plugin %s
fr_FR: Gestionnaire d'extensions: L'extension %s est inconnue

en: Plugin activation has failed: %s
fr_FR: L'activation de l'extension a échouée: %s

en: Plugin archive
fr_FR: Archive d'extension

en: Plugin archive exceeds the maximum upload size
fr_FR: L'archive de l'extension excède la taille maximum d'envoi de données sur le serveur.

en: Plugin change has failed: %s
fr_FR: La modification de l'extension a échouée: %s

en: Plugin deactivation has failed: %s
fr_FR: La désactivation de l'extension a échouée: %s

en: Plugin deletion has failed: %s
fr_FR: La suppression de l'extension a échouée: %s

en: Plugin errors
fr_FR: Erreurs liées aux extensions

en: Plugin has been successfully uploaded.
fr_FR: L'extension a été téléchargée.

en: Plugin installation has failed: %s
fr_FR: L'installation de l'extension a échouée: %s

en: Plugin item errors
fr_FR: Erreurs liées aux objets des extensions

en: Plugin list is empty.
fr_FR: La liste des extensions est vide.

en: Plugin management
fr_FR: Gestion des extensions

en: Plugin uninstallation has failed: %s
fr_FR: La désinstallation de l'extension a échouée: %s

en: Plugin update has failed: %s
fr_FR: La mise à jour de l'extension a échouée: %s

en: Plugins Upload
fr_FR:  Téléchargement d'extensions

en: Plugins hook into i-MSCP to extend its functionality with custom features. Plugins are developed independently from the core i-MSCP application by thousands of developers all over the world. You can find new plugins to install by browsing the %s.
fr_FR: Les extensions permettent d'étendre les fonctionnalitées d'i-MSCP. Les extensions sont développés indépendament du cœur d'i-MSCP  par de nombreux développeurs. Vous pouvez trouver de nouvelles extensions à installer en parcourant le %s.

en: Plugins list has been updated: %s new plugin(s) found, %s plugin(s) updated, %s plugin(s) reconfigured, and %s plugin(s) deleted.
fr_FR: La liste des extensions a été mise à jour. %s nouvelle(s) extension(s) trouvée(s), %s extension(s) mise(s) à jour, %s extension(s) reconfigurée(s) et %s extension(s) supprimée(s).

en: Preserve Host
fr_FR: Préserver le nom d'hôte

en: Prevent external login for admins
fr_FR: Interdire les connexion externes pour les administrateurs

en: Prevent external login for clients
fr_FR: Interdire les connexions externes pour les clients

en: Prevent external login for resellers
fr_FR: Interdire les connexions externes pour les revendeurs

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Prior to removing this administrator, please move his resellers to another administrator.
fr_FR: Avant de supprimer cet administrateur, veuillez assigner tous ses revendeurs à un autre administrateur.

en: Priority
fr_FR: Priorité

en: Private key
fr_FR: Clé privée

en: Private key passphrase if any
fr_FR: Mot de passe pour la clé privée

en: Process update
fr_FR: Lancer la mise à jour

en: Processing...
fr_FR: En cours...

en: Processor data
fr_FR: Données du processeur

en: Profile
fr_FR: Profil

en: Properties
fr_FR: Propriétés

en: Properties for reseller with ID %d were not found in database.
fr_FR: Les propriétés du revendeur avec l'ID %d n'ont pas été trouvées dans la base de données.

en: Protect
fr_FR: Protéger

en: Protect this plugin
fr_FR: Protéger cette extension

en: Protected
fr_FR: Protégé

en: Protected area data
fr_FR: Données pour la zone protégée

en: Protected area name
fr_FR: Nom de la zone protégée

en: Protected area path
fr_FR: Chemin de la zone protégée

en: Protected area successfully scheduled for addition.
fr_FR: La zone protégée va être ajoutée.

en: Protected area successfully scheduled for deletion.
fr_FR: La zone protégée va être supprimée.

en: Protected area successfully scheduled for update.
fr_FR: La zone protégée va être mise à jour.

en: Protected areas
fr_FR: Zones protégées

en: Protocol
fr_FR: Protocole

en: Quota assignment
fr_FR: Affectation des quotas

en: Quota in MiB (0 for unlimited)
fr_FR: Quota en MiB (0 pour illimité)

en: Quota in MiB (Max: %s)
fr_FR: Quota en MiB (Max : %s)

en: RAM
fr_FR: Mémoire vive (<i>RAM</i>)

en: Read ticket
fr_FR: Lire le ticket

en: Rebuild languages index
fr_FR: Reconstruire l'index des langues

en: Reconfiguration in progress...
fr_FR: Reconfiguration en cours...

en: Record data
fr_FR: Données principales

en: Redirect
fr_FR: Redirection

en: Redistribute unused quota across existing mailboxes
fr_FR: Redistribuer le quota non utilisé entre les boîtes e-mails existantes

en: Registration date
fr_FR: Date d'enregistrement

en: Relative weight
fr_FR: Poids relatif

en: Release date
fr_FR: Date de révision

en: Release description
fr_FR: Description de la release

en: Release version
fr_FR: Version de la release

en: Remote Web software repository
fr_FR: Dépôt distant de logiciel Web

en: Remote file not found.
fr_FR: Fichier distant non trouvé.

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Remove IP
fr_FR: Supprimer l'adresse IP

en: Remove permissions
fr_FR: Supprimer les permissions

en: Reopen
fr_FR: Ré-ouvrir

en: Reopen ticket
fr_FR: Ré-ouvrir le ticket

en: Repeat password
fr_FR: Confirmation du mot de passe

en: Reply
fr_FR: Répondre

en: Request Timeout: The server took too long to send the data.
fr_FR: Temp de réponse dépassé: Le serveur prend trop de temps pour envoyer les données.

en: Requires Database?
fr_FR: Une base de données est requise ?

en: Reseller
fr_FR: Revendeur

en: Reseller / Customers / Add Customer
fr_FR: Revendeur / Clients / Ajouter un client

en: Reseller / Customers / Add Customer - Next Step
fr_FR: Revendeur / Clients / Ajouter un client - Prochaine étape

en: Reseller / Customers / Circular
fr_FR: Revendeur / Clients / E-mail de masse

en: Reseller / Customers / Domain Aliases
fr_FR: Revendeur / Clients / Alias de domaine

en: Reseller / Customers / Lost Password Email
fr_FR: Revendeur / Clients / E-mail de mot de passe oublié

en: Reseller / Customers / Overview
fr_FR: Revendeur / Clients / Vue générale

en: Reseller / Customers / Overview / Domain Details
fr_FR: Revendeur / Clients / Détails du domaine

en: Reseller / Customers / Overview / Edit Customer
fr_FR: Revendeur / Clients / Éditer un client

en: Reseller / Customers / Overview / Edit Domain
fr_FR: Revendeur / Clients / Éditer un domaine

en: Reseller / Customers / Welcome Email
fr_FR: Revendeur / Clients / E-mail de bienvenue

en: Reseller / Domains / Add Domain Alias
fr_FR: Revendeur / Domaines / Ajouter un alias de domaine

en: Reseller / Domains / Edit Domain Alias
fr_FR: Revendeur / Domaines / Éditer un alias de domaine

en: Reseller / General / Overview
fr_FR: Revendeur / Général / Vue générale

en: Reseller / General / Software Upload
fr_FR: Revendeur / Général / Téléversement de logiciels

en: Reseller / Hosting Plans / Add Hosting Plan
fr_FR: Revendeur / Plans d'hébergement / Ajouter un plan d'hébergement

en: Reseller / Hosting Plans / Overview
fr_FR: Revendeur / Plans d'hébergement / Vue générale

en: Reseller / Profile / Account Summary
fr_FR: Revendeur / Profil / Résumé du compte

en: Reseller / Profile / Language
fr_FR: Revendeur / Profil / Langue

en: Reseller / Profile / Layout
fr_FR: Revendeur / Profil / Personnalisation de l'interface

en: Reseller / Profile / Password
fr_FR: Revendeur / Profil / Mot de passe

en: Reseller / Profile / Personal Data
fr_FR: Revendeur / Profil / Données personnelles

en: Reseller / Statistics / IP Usage
fr_FR: Revendeur / Statistiques / Utilisation des IP

en: Reseller / Statistics / Overview
fr_FR: Revendeur / Statistiques / Vue générale

en: Reseller / Statistics / Overview / {USERNAME} USER Statistics
fr_FR: Revendeur / Statistiques / Vue Générale / Statistiques De L'Utilisateur {USERNAME}

en: Reseller / Support / Closed Tickets
fr_FR: Revendeur / Support / Tickets fermés

en: Reseller / Support / New Ticket
fr_FR: Revendeur / Support / Nouveau ticket

en: Reseller / Support / Open Tickets
fr_FR: Revendeur / Support / Tickets ouverts

en: Reseller / Support / View Ticket
fr_FR: Revendeur / Support / Ticket

en: Reseller /Hosting Plans / Edit Hosting Plan
fr_FR: Revendeur / Plan d'hébergements / Edition

en: Reseller Name
fr_FR: Nom du revendeur

en: Reseller account successfully created.
fr_FR: Le compte de revendeur a été créé.

en: Reseller account successfully updated.
fr_FR: Le compte de revendeur a été mis à jour.

en: Reseller and customer
fr_FR: Revendeurs et clients

en: Reseller and customer levels
fr_FR: Niveau des revendeurs et des clients

en: Reseller assignment
fr_FR: Assignation des revendeurs

en: Reseller assignments
fr_FR: Assignation des revendeurs

en: Reseller consumption
fr_FR: Consommation du revendeur

en: Reseller data
fr_FR: Données du revendeur

en: Reseller level
fr_FR: Niveau revendeur

en: Reseller list
fr_FR: Liste du revendeur

en: Reseller list is empty.
fr_FR: Liste de revendeur vide.

en: Reseller name
fr_FR: Nom du revendeur

en: Reseller software list
fr_FR: Liste des logiciels du revendeur

en: Reseller statistics
fr_FR: Statistiques des revendeurs

en: Reseller successfully added.
fr_FR: Le compte de revendeur a été créé.

en: Reseller total
fr_FR: Revendeur total

en: Reseller users
fr_FR: Revendeurs

en: Reseller with permissions total
fr_FR: Revendeur avec accès total

en: Reseller's layout color successfully updated.
fr_FR: La couleur du thème a été mise à jour.

en: Reseller/IP usage statistics
fr_FR: Revendeur / Statistiques d'utilisation des IP

en: Resellers
fr_FR: Revendeurs

en: Resellers and customers
fr_FR: Revendeurs et clients

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: Restore
fr_FR: Restaurer

en: Restore backup
fr_FR: Restauration de la sauvegarde

en: Revision date
fr_FR: Date de révision

en: Rights
fr_FR: Permissions

en: Rights successfully added.
fr_FR: Les permissions ont été ajoutées.

en: Rights successfully removed.
fr_FR: Les permissions ont été supprimées avec succès.

en: SMTP in
fr_FR: SMTP entrant

en: SMTP out
fr_FR: SMTP sortant

en: SMTP traffic
fr_FR: Trafic SMTP

en: SQL database
fr_FR: Base de données SQL

en: SQL database limit
fr_FR: Limite de base de données SQL

en: SQL database limit is disabled but SQL user limit is not.
fr_FR: La limite de base de données SQL est désactivée mais la limite d'utilisateur SQL est toujours active.

en: SQL database limit is disabled.
fr_FR: La limite de base de données SQL est désactivée.

en: SQL database limit is not <i>disabled</i>.
fr_FR: La limite de base de données SQL n'est pas <i>désactivée</b>.

en: SQL database limit reached.
fr_FR: Limite de bases de données SQL atteinte.

en: SQL database successfully created.
fr_FR: La base de données SQL a été créée.

en: SQL database successfully deleted.
fr_FR: La base de données a été supprimée.

en: SQL databases
fr_FR: Bases de données SQL

en: SQL databases only
fr_FR: Bases de données SQL seulement

en: SQL user
fr_FR: Utilisateur SQL

en: SQL user host
fr_FR: Nom d'hôte SQL

en: SQL user limit
fr_FR: Limite d'utilisateurs SQL

en: SQL user limit is <i>disabled</i>.
fr_FR: La limite d'utilisateur SQL est <i>désactivée</i>.

en: SQL user limit is disabled but SQL database limit is not.
fr_FR: La limite d'utilisateur SQL est désactivée mais la limite de base de données SQL est toujours active.

en: SQL user limit is disabled.
fr_FR: La limite d'utilisateur SQL est désactivée.

en: SQL user name
fr_FR: Utilisateur SQL

en: SQL user password successfully updated.
fr_FR: Le mot de passe de l'utilisateur SQL a été mis à jour.

en: SQL user prefix/suffix
fr_FR: Préfixe/Suffixe d'utilisateur SQL

en: SQL user successfully added.
fr_FR: L'utilisateur SQL a été ajouté.

en: SQL user successfully deleted.
fr_FR: L'utilisateur SQL a été supprimé.

en: SQL username is too long.
fr_FR: Le nom de l'utilisateur SQL est trop long.

en: SQL users
fr_FR: Utilisateurs SQL

en: SSL certificate successfully scheduled for addition.
fr_FR: Le certificat SSL va être ajouté.

en: SSL certificate successfully scheduled for deletion.
fr_FR: Le certificat SSL va être supprimé.

en: SSL certificate successfully scheduled for update.
fr_FR: Le certificat SSL va être mis à jour.

en: SSL feature is not available. You can only view your certificate.
fr_FR: SSL n'est pas disponible. Vous pouvez seulement voir vos certificats.

en: SSL status
fr_FR: Statut SSL

en: Save
fr_FR: Sauvegarder

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Secure connection
fr_FR: Connexion sécurisée

en: Security code
fr_FR: Code de sécurité

en: Security code has expired
fr_FR: Le code de sécurité a expiré.

en: Select group
fr_FR: Sélectionner un groupe

en: Select your own document root
fr_FR: Veuillez sélectionner la racine des documents

en: Send
fr_FR: Envoyer

en: Send circular
fr_FR: Envoyer e-mail de masse

en: Send message
fr_FR: Envoyer le message

en: Send message to
fr_FR: Envoyer un message à

en: Send new login data
fr_FR: Envoyer les nouvelles données d'authentification

en: Send reply
fr_FR: Envoyer la réponse

en: Send to
fr_FR: Envoyer à

en: Sender email
fr_FR: Email de l'expéditeur

en: Sender email is missing.
fr_FR: L'email de l'expéditeur est manquante.

en: Sender name
fr_FR: Nom de l'expéditeur

en: Sender name is missing.
fr_FR: Le nom de l'expéditeur est manquant..

en: Separate multiple email addresses by comma or a line-break.
fr_FR: Séparez les adresses e-mail par une virgule ou un saut de ligne.

en: Separate multiple email addresses with a line-break.
fr_FR: Séparez chaque adresse e-mail par un retour à la ligne.

en: Server ports
fr_FR: Ports des services

en: Server statistics
fr_FR: Statistiques du serveur

en: Server status
fr_FR: État du serveur

en: Server traffic
fr_FR: Trafic du serveur

en: Server traffic settings
fr_FR: Paramétrage du trafic

en: Server traffic settings successfully updated.
fr_FR: Paramétrage du trafic mis à jour.

en: Service Name
fr_FR: Nom du service

en: Service Unavailable
fr_FR: Service non disponible

en: Service name
fr_FR: Nom du service

en: Service name already exists.
fr_FR: Ce nom de service existe déjà.

en: Service port successfully added
fr_FR: Le port du service a été ajouté.

en: Service port successfully removed.
fr_FR: Le port du service a été supprimé.

en: Service ports
fr_FR: Ports des services

en: Service protocol
fr_FR: Protocole du service

en: Services status
fr_FR: Statut des services

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Settings saved.
fr_FR: Paramètres sauvegardés.

en: Shared mount point
fr_FR: Point de montage partagé

en: Show
fr_FR: Afficher

en: Show %s records per page
fr_FR: Voir %s enregistrements par page

en: Show HTML output compression size comment
fr_FR: Montrer la taille de compression de la sortie HTML dans un commentaire

en: Show SSL certificate
fr_FR: Voir le certificat SSL

en: Show detailed statistics for this reseller
fr_FR: Afficher des statistiques détaillées pour ce revendeur

en: Show detailed statistics for this user
fr_FR: Afficher les statistiques détaillées pour cet utilisateur

en: Show in
fr_FR: Afficher dans

en: Show labels for main menu links
fr_FR: Afficher les labels pour les liens du menu principal

en: Showing %s to %s of %s records
fr_FR: Affichage %s à %s sur %s enregistrements

en: Showing 0 to 0 of 0 records
fr_FR: Affichage de 0 à 0 sur 0 enregistrements

en: Size
fr_FR: Taille

en: Software
fr_FR: Logiciel

en: Software Description
fr_FR: Description du logiciel

en: Software available
fr_FR: Logiciel disponible

en: Software deleted.
fr_FR: Application supprimée.

en: Software depot upload
fr_FR: Dépôt des logiciels téléversés

en: Software details
fr_FR: Détail du logiciel

en: Software has been deleted.
fr_FR: Le logiciel a été supprimé.

en: Software has been successfully imported.
fr_FR: Le logiciel a été importé.

en: Software in repository
fr_FR: Logiciel dans le dépôt

en: Software installation
fr_FR: Installation de logiciel

en: Software installer
fr_FR: Installation de logiciel

en: Software installer options
fr_FR: Options d'installation de logiciel

en: Software installer options successfully updated.
fr_FR: Les  options d'installation des logiciel ont été mises à jour.

en: Software instance has been scheduled for installation
fr_FR: Le logiciel va être installé.

en: Software management
fr_FR: Gestion des logiciels

en: Software name
fr_FR: Nom du logiciel

en: Software not found!
fr_FR: Logiciel non trouvé !

en: Software options
fr_FR: Options des logiciels

en: Software permissions
fr_FR: Permissions du logiciel

en: Software repository
fr_FR: Dépôt de logiciels

en: Software status
fr_FR: Status du logiciel

en: Software successfully scheduled for deletion.
fr_FR: Le logiciel va être supprimé.

en: Software total
fr_FR: Nombre total de logiciels

en: Software upload
fr_FR: Téléversement de logiciel

en: Software was activated.
fr_FR: Le logiciel a été activé.

en: Software was deleted.
fr_FR: Le logiciel a été supprimé.

en: Software-Synonym
fr_FR: Synonyme du logiciel

en: Software-Version
fr_FR: Version du logiciel

en: Softwaredepot
fr_FR: Dépôt de logiciels

en: Start installation
fr_FR: Débuter l'installation

en: State
fr_FR: État

en: State/Province
fr_FR: Région/Département

en: Statistics
fr_FR: Statistiques

en: Stats
fr_FR: Statistiques

en: Status
fr_FR: Statut

en: Street 1
fr_FR: Rue 1

en: Street 2
fr_FR: Rue 2

en: Strong passwords
fr_FR: Forcer l'utilisation de mots de passe forts

en: Subdomain
fr_FR: Sous-domaine

en: Subdomain %s already exist.
fr_FR: Le sous-domaine %s existe déjà.

en: Subdomain %s cannot be forwarded on itself.
fr_FR: Le sous-domaine %s ne peut pas se transférer vers lui-même.

en: Subdomain %s is unavailable.
fr_FR: Le sous-domain %s n'est pas disponible.

en: Subdomain alias
fr_FR: Alias de sous domaine

en: Subdomain alias errors
fr_FR: Erreurs liées aux aliases de sous-domaine

en: Subdomain alias scheduled for deletion.
fr_FR: Alias de sous domaine programmé pour suppression.

en: Subdomain alias you are trying to remove has Ftp accounts. Please remove them first.
fr_FR: Le sous domain que vous essayez de supprimer a des comptes FTP associés. Veuillez les supprimer.

en: Subdomain errors
fr_FR: Erreurs liées aux sous-domaine

en: Subdomain forward
fr_FR: Transfert de sous-domaine

en: Subdomain limit
fr_FR: Limite de sous-domaine

en: Subdomain mail
fr_FR: E-mail rattaché au sous-domaine

en: Subdomain name
fr_FR: Nom du sous-domaine

en: Subdomain name is not valid.
fr_FR: Nom du sous-domaine invalide.

en: Subdomain scheduled for deletion.
fr_FR: Sous-domaine programmé pour suppression.

en: Subdomain successfully scheduled for addition.
fr_FR: Le sous-domaine va être ajouté.

en: Subdomain successfully scheduled for update
fr_FR: Le sous-domaine va être mis à jour.

en: Subdomain you are trying to remove has Ftp accounts. Remove them first.
fr_FR: Le sous-domaine que vous essayez de supprimer a des comptes FTP. Supprimez-les d'abord.

en: Subdomain you are trying to remove has email accounts. Please remove them first.
fr_FR: Le sous domaine que vous essayez de supprimer a des comptes de messageries associés. Veuillez les supprimer.

en: Subdomain you are trying to remove has email accounts. Remove them first.
fr_FR: Le sous-domaine que vous essayez de supprimer a des comptes e-mail. Supprimez-les d'abord.

en: Subdomains
fr_FR: Sous-domaines

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: Subject is missing.
fr_FR: Sujet manquant.

en: Submit changes
fr_FR: Appliquer les changements

en: Support system
fr_FR: Système de support

en: Suspended
fr_FR: Suspendu

en: Swap
fr_FR: Fichier d'échange (<i>Swap</i>)

en: Switch
fr_FR: Incarner

en: Switch to the backups directory
fr_FR: Aller dans le répertoire des sauvegardes

en: Switch to user interface
fr_FR: Basculer sur l'interface utilisateur

en: Syntax error found in mail forward list.
fr_FR: Une erreur de syntaxe a été trouvée dans la liste de transfert d'email.

en: System
fr_FR: Système

en: System data
fr_FR: Données du système

en: System error - custom error page was not updated.
fr_FR: Erreur système - la page d'erreur personnalisée n'a pas été mise à jour.

en: System information
fr_FR: Informations sur le système

en: System tools
fr_FR: Outils système

en: System under maintenance
fr_FR: Système en maintenance

en: Target
fr_FR: Cible

en: Target domain
fr_FR: Domaine cible

en: Target port
fr_FR: Port cible

en: Target port must be a number.
fr_FR: Le port doit être un nombre.

en: Temporary folder not found.
fr_FR: Dossier temporaire non trouvé.

en: The %s limit for this customer cannot be greater than %d, your calculated limit.
fr_FR: La limite de %s pour ce client ne peut pas être plus grande que %d.

en: The %s limit for this customer cannot be lower than %d, the total of %s already used by him.
fr_FR: La limite de %s pour ce client ne peut pas être plus petite que %d, qui est le total de %s déjà utilisé.

en: The %s limit for this customer cannot be set to 'disabled' because he has already %d %s.
fr_FR: La limite de %s pour ce client ne peut pas être désactivée car il utilise déjà %d %s.

en: The %s limit for this customer cannot be unlimited because your are limited for this service.
fr_FR: La limite de %s pour ce client ne peut pas être illimitée car vous avez une limite pour ce service.

en: The %s plugin version %s is not compatible with your i-MSCP version.
fr_FR: Le plugin %s version %s n'est pas compatible avec votre version d'i-MSCP.

en: The %s translation file has been ignored: Translation table is empty.
fr_FR: Le fichier de traduction %s a été ignoré : tableau de traduction vide.

en: The `%s' SQL user is not available or not permitted.
fr_FR: L'utilisateur SQL `%s'  n'est pas disponible.

en: The directory %s doesn't exists. Please create that directory using your file manager.
fr_FR: Le répertoire %s n'existe pas. Veuillez créer le répertoire en utilisant le gestionnaire de fichiers.

en: The domain is currently deactivated. The modification of some of its properties will result by a complete or partial reactivation of it.
fr_FR: Le domaine est actuellement désactivé. La modification de certaines de ses propriétés va aboutir à sa réactivation complète ou partielle.

en: The domain or at least one of its entities has a different status than 'ok'.
fr_FR: Le domaine ou au moins une de ses entités se trouve dans un état incohérent.

en: The domain you are trying to edit doesn't exist.
fr_FR: Le domaine que vous essayez d'éditer n'existe pas.

en: The menu you are trying to edit doesn't exist.
fr_FR: Le menu que vous essayez d’éditer n'existe pas.

en: The new document root must pre-exists inside the /htdocs directory.
fr_FR: La nouvelle racine des documents doit pré-exister à l'intérieur du répertoire /htdocs.

en: The package is corrupt. Please correct it.
fr_FR: Le paquet est corrompu. Veuillez le corriger.

en: The package will be installed automatically to your system after upload.<br>Refresh your site to see the new status!
fr_FR: Le paquet sera installé automatiquement sur le système après le téléversement.<br>Rafraichissez votre site pour voir le nouveau statut !

en: The password field is empty.
fr_FR: Le champ mot de passe est vide.

en: The private key doesn't belong to the provided SSL certificate.
fr_FR: La clé privée n'appartient pas au certificat SSL fourni.

en: The remote filesize (%s) is lower than 1 byte. Please check the URL.
fr_FR: Le fichier distant (%s) est inférieur à 1 byte. Veuillez vérifier l'URL.

en: The reseller you want to remove has one or more customers accounts. Please remove them first.
fr_FR: Le revendeur que vous voulez supprimer a un ou plusieurs compte client. Veuillez d'abord les supprimer.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
fr_FR: Le fichier téléversé n'est que partiellement téléversé.

en: The username %s is not available.
fr_FR: Le nom d'utilisateur %s n'est pas disponible.

en: The username field is empty.
fr_FR: Le champ utilisateur est vide.

en: The value has been found in the stack
fr_FR: La valeur a été trouvée dans la pile

en: The value has not been found in the stack
fr_FR: La valeur n'a pas été trouvée dans la pile

en: The values must not be equal
fr_FR: Les valeurs ne doivent pas être égales

en: There is an Error inside your package. Please check it!<br>Refresh your site to see the new status!
fr_FR: Il y a une erreur dans le paquet. Veuillez le vérifier !<br>Rafraichissez votre site pour voir le nouveau statut !

en: There is no pending task. Operation canceled.
fr_FR: Il n'y a aucune tâche en attente. Opération annulée.

en: This Package (%s, V%s) was deleted by your reseller. You can only uninstall this package!<br>Please delete the files and database for this package manually!
fr_FR: Ce paquet (%s, V%s) a été supprimé par votre revendeur. Vous pouvez uniquement désinstaller ce paquet !<br>Veuillez supprimer les fichiers et la base de données du paquet manuellement !

en: This database will be permanently deleted. This process cannot be recovered. All users linked to this database will also be deleted if not linked to another database. Are you sure you want to delete the '%s' database?
fr_FR: Cette base de données va être  supprimée de manière définitive. Tous les utilisateurs SQL rattachés à cette base de données seront également supprimé s'ils ne sont pas lié à d'autres base de données. Etes vous certains de vouloir supprimer la base de données '%s' ?

en: This htaccess group already exists.
fr_FR: Ce nom de group htaccess n'est pas disponible.

en: This htaccess user already exist.
fr_FR: Ce nom d'utilisateur htaccess n'est pas disponible.

en: This interface allow to add or remove IP addresses.
fr_FR: Cette interface permet d'ajouter ou supprimer des adresses IP.

en: This is the host from which this SQL user must be allowed to connect to the SQL server. Enter the %s wildcard character to allow this SQL user to connect from any host.
fr_FR: Nom d'hôte à partir duquel cet utilisateur SQL doit être autorisé à se connecter au serveur SQL. Indiquer le %s joker pour autoriser cet utilisateur SQL à se connecter à partir de n'importe quel nom dhôte.

en: This package already exists in the administrator software repository.
fr_FR: Ce paquet existe déjà dans le dépôt de logiciels de l'administrateur.

en: This package already exists in the depot of the reseller "%1$s"!
fr_FR: Ce paquet existe déjà dans le dépôt de logiciels du revendeur "%s1$s" !

en: This package already exists in the software depot!
fr_FR: Ce paquet existe déjà dans le dépôt de logiciels !

en: This package already exists in your software repository.
fr_FR: Ce paquet existe déjà dans votre dépôt de logiciels.

en: This package is installed on following domain(s):
fr_FR: Ce paquet est installé dans les domaines suivants :

en: This package is not installed
fr_FR: Ce paquet n'est pas installé

en: This package is not installed yet
fr_FR: Ce paquet n'est pas encore installé

en: This software is installed on following domain(s):
fr_FR: Ce logiciel est installé dans les domaines suivants :

en: This user has domain record. First remove the domain from the system.
fr_FR: Cet utilisateur a des domaines. Vous devez d'abord supprimer les domaines du système.

en: This user name already exist.
fr_FR: Ce nom d'utilisateur est déjà utilisé.

en: Ticket information
fr_FR: Information concernant le ticket

en: Ticket successfully closed.
fr_FR: Le ticket a été fermé.

en: Ticket successfully deleted.
fr_FR: Le ticket a été supprimé.

en: Ticket successfully reopened.
fr_FR: Le ticket a été ré-ouvert.

en: Ticket with Id '%d' was not found.
fr_FR: Le ticket ayant pour identifiant '%d' n'a pas été trouvé.

en: To Admin
fr_FR: Vers l'administrateur

en: To reseller
fr_FR: Au revendeur

en: To unprotect this plugin, you must edit the %s file
fr_FR: Pour dé-protéger cette extension, vous devez éditer le fichier %s

en: Total Domains
fr_FR: Nombre total de domaines

en: Total Software
fr_FR: Nombre total de logiciels

en: Total Web software repositories
fr_FR: Nombre total de dépôts de logiciels Web

en: Total installations
fr_FR: Nombre total d'installations

en: Total mails: %s / %s %s
fr_FR: E-mails totaux : %s / %s %s

en: Total packages in Web software repository
fr_FR: Nombre total de paquets dans le dépôt de logiciels Web

en: Total reseller
fr_FR: Nombre total de revendeurs

en: Total software
fr_FR: Nombre total de logiciels

en: Traffic
fr_FR: Trafic

en: Traffic statistics
fr_FR: Statistiques du trafic

en: Traffic usage
fr_FR: Utilisation du trafic

en: Translated strings
fr_FR: Chaînes traduites

en: UP
fr_FR: En fonction

en: URL forwarding
fr_FR: Transfert URL

en: URL port
fr_FR: Port de l'URL

en: URL protocol
fr_FR: Protocole URL

en: URL to this admin panel
fr_FR: URL vers ce panneau d'administration

en: Unable to close the ticket with Id '%s'.
fr_FR: Impossible de fermer le ticket avec l'identifiant '%s'.

en: Unable to create '%s' directory for language file.
fr_FR: Impossible de créer le répertoire '%s'  pour le fichier langue.

en: Unable to create 'LC_MESSAGES' directory for language file.
fr_FR: Impossible de créer le répertoire 'LC_MESSAGE' pour le fichier langue.

en: Unable to delete i-MSCP info file.
fr_FR: Impossible de supprimer le fichier d'information d'i-MSCP.

en: Unable to get the IP address list. Please fix this problem.
fr_FR: Impossible d'obtenir la liste des adresses IP. Veuillez corriger ce problème.

en: Unable to get update info from Github
fr_FR: Impossible de récupérer les informations de mise à jour à partir de GitHub

en: Unable to load i-MSCP info file.
fr_FR: Impossible de charger le fichier d'information d'i-MSCP.

en: Unable to move file.
fr_FR: Impossible de déplacer le fichier.

en: Unable to read Web software repository index file.
fr_FR: Impossible de lire le fichier index du dépôt de logiciels Web.

en: Unable to read the %s file.
fr_FR: Impossible de lire le fichier %s.

en: Unable to read the plugin %s file. Please check file permissions
fr_FR: Impossible de lire le fichier %s de l'extension. Veuillez vérifier les permissions.

en: Unable to read xml file for web software.
fr_FR: Impossible de lire le fichier XML du logiciel Web.

en: Unable to reopen ticket with Id '%s'.
fr_FR: Impossible de ré-ouvrir le ticket ayant pour identifiant: '%s'.

en: Unable to schedule deletion of the customer account. A message has been sent to the administrator.
fr_FR: Impossible de supprimer le compte client. Un message a été envoyé à votre administrateur.

en: Unable to schedule deletion of the customer account. Please consult admin logs or your mail for more information.
fr_FR: Impossible de supprimer le compte client. Veuillez consulter les journaux ou votre e-mail pour plus d'informations.

en: Unable to set sslallowselfsigned option
fr_FR: Impossible de paramétrer l'option sslallowselfsigned

en: Unable to set sslverifypeer option
fr_FR: Impossible de paramétrer l'option sslverifypeer

en: Unable to upload file. Max. upload filesize (%1$d MB) reached?
fr_FR: Impossible de téléverser le fichier. Taille maximale du fichier (%1$d MB) atteinte ?

en: Unallowed port in forward URL. Only ports above 1024 are allowed.
fr_FR: Port non autorisé dans l'URL de redirection. Seuls les ports au dessus de 1024 sont autorisés.

en: Unauthorized
fr_FR: Non autorisé

en: Unavailable
fr_FR: Non disponible

en: Unexpected error
fr_FR: Erreur inattendue

en: Uninstall
fr_FR: Désinstaller

en: Uninstall this plugin
fr_FR: Désinstaller cette extension

en: Uninstallation in progress...
fr_FR: Désinstallation en cours...

en: Uninstalled
fr_FR: Désinstallé

en: Unknown
fr_FR: Inconnu

en: Unknown Error
fr_FR: Erreur inconnue

en: Unknown `%s' database. Database must exists.
fr_FR: La base de données `%s' doit exister.

en: Unknown action requested.
fr_FR: Action demandée inconnue.

en: Unknown action: %s
fr_FR: Action inconnue: %s

en: Unknown bruteforce detection type: %s
fr_FR: Type de détection bruteforce inconnue: %s

en: Unknown language name.
fr_FR: Nom de la langue inconnu.

en: Unknown layout color.
fr_FR: Jeu de couleur inconnu.

en: Unknown reason.
fr_FR: Raison inconnue

en: Unknown service name '%s'.
fr_FR: Nom de service '%s' inconnu.

en: Unknown status
fr_FR: Statut inconnu

en: Unknown type.
fr_FR: Type inconnu.

en: Unknown username.
fr_FR: Nom d'utilisateur inconnu.

en: Unlimited
fr_FR: Illimité

en: Update
fr_FR: Mise à jour

en: Update Plugins
fr_FR: Mettre à jour les extensions

en: Update SQL user password
fr_FR: Mettre à jour le mot de passe SQL

en: Update data
fr_FR: Mettre à jour les données

en: Update from Web software repository
fr_FR: Mise à jour à partir du dépôt de logiciels

en: Update from web depot
fr_FR: Mettre à jour à partir du dépôt Web

en: Update in progress...
fr_FR: Mise à jour en cours...

en: Update info
fr_FR: Information de mise à jour

en: Update of Web software repository index has been aborted. Missing or empty fields.
fr_FR: La mise à jour de l'index du dépôt de logiciels Web a été annulée. Champ(s) manquant(s) ou vide(s).

en: Update password
fr_FR: Mise à jour du mot de passe

en: Updates
fr_FR: Mises à jour

en: Upload
fr_FR: Téléverser

en: Upload logo
fr_FR: Téléverser un logo

en: Upload now
fr_FR: Téléverser

en: Uptime
fr_FR: Durée de fonctionnement (Uptime)

en: Usage of dot in domain name labels is prohibited.
fr_FR: L'utilisation d'un point dans les labels d'un nom de domaine est interdite.

en: Usage status
fr_FR: Utilisation

en: Use normal connection (No SSL)
fr_FR: Utiliser une connexion normale (Pas de SSL)

en: Use secure connection (SSL)
fr_FR: Utiliser une connexion sécurisée (SSL)

en: Used
fr_FR: Utilisé

en: Used database
fr_FR: Base de données utilisée

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: User (first and last) name
fr_FR: Prénom et nom de l'utilisateur

en: User assignment
fr_FR: Assignation des utilisateurs

en: User data successfully updated
fr_FR: Les données de l'utilisateur mises à jour.

en: User data successfully updated.
fr_FR: Les données de l'utilisateur mises à jour.

en: User data were not updated.
fr_FR: Les données de l'utilisateur n'ont pas été mise à jour.

en: User data were successfully updated.
fr_FR: Données  personelles mises à jour.

en: User do not exist or you do not have permission to access this interface
fr_FR: L'utilisateur n'existe pas ou vous n'avez pas accès à cette interface.

en: User errors
fr_FR: Erreurs liées aux utilisateurs

en: User has not been deleted.
fr_FR: L'utilisateur n'a pas été supprimé.

en: User login (system) name
fr_FR: Identifiant de l'utilisateur (système)

en: User password
fr_FR: Mot de passe utilisateur

en: User real (first and last) name
fr_FR: Prénom et nom réels de l'utilisateur

en: User scheduled for deletion.
fr_FR: L'utilisateur va être supprimé.

en: User session successfully destroyed.
fr_FR: La session de l'utilisateur a été détruite.

en: User statistics
fr_FR: Statistics des utilisateurs

en: User successfully disconnected.
fr_FR: L'utilisateur a été déconnecté.

en: User type
fr_FR: Type d'utilisateur

en: User type (admin, reseller, user)
fr_FR: Type d'utilisateur (administrateur, revendeur, client)

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Username and password for application login
fr_FR: Utilisateur et mot de passe de l'application

en: Users
fr_FR: Utilisateurs

en: Value for the PHP %%s directive must be in range %%d to %%d.
fr_FR: La valeur pour la directive PHP %%s doit être comprise entre %%d et %%d.

en: Values
fr_FR: Valeur

en: Vendor hompage
fr_FR: Site du vendeur

en: Very high
fr_FR: Très élevée

en: View
fr_FR: Afficher

en: View SSL certificate
fr_FR: Voir le certificat SSL

en: View aliases
fr_FR: Afficher les alias

en: View ticket
fr_FR: Voir les tickets

en: Visit plugin site
fr_FR: Visiter le site de l'extension

en: Warning traffic
fr_FR: Avertissement de la bande passante

en: Warning!
fr_FR: Attention!

en: Warnings and Errors
fr_FR: Avertissements et erreurs

en: We are sorry, but the system is currently under maintenance.
    Please try again later.
fr_FR: Nous sommes désolés, mais le système est en cours de maintenance.
    Merci de ré-essayer plus tard.

en: Web Statistics
fr_FR: Statistiques Web

en: Web files only
fr_FR: Fichiers Web seulement

en: Web folder protection
fr_FR: Protection des dossiers Web

en: Web in
fr_FR: Web entrant

en: Web out
fr_FR: Web sortant

en: Web software depot packages total
fr_FR: Total de paquets dans le dépôt

en: Web software repository
fr_FR: Dépôt de logiciels Web

en: Web software repository index been successfully updated.
fr_FR: Index du dépôt de logiciels Web mis à jour avec succès.

en: Web software repository index is already up to date.
fr_FR: L'index du dépôt de logiciels Web est déjà à jour.

en: Web statistics
fr_FR: Statistiques Web

en: Web traffic
fr_FR: Trafic web

en: Webtools
fr_FR: Outils Internet

en: Welcome email
fr_FR: E-mail de bienvenue

en: Welcome email template has been updated.
fr_FR: Le modèle pour le message de bienvenue a été mis à jour.

en: Welcome {USERNAME} to i-MSCP
fr_FR: Bienvenue {USERNAME} dans i-MSCP

en: When set to 'yes', your PHP scripts can call the PHP exec() function.
fr_FR: Si oui, vos scripts PHP peuvent appeler la function PHP exec().

en: When set to `Auto', the IP address is automatically configured.
fr_FR: Quand `Automatique' est sélectionné, l'adresse IP est automatiquement configurée.

en: When set to `Manual', the configuration is left to the administrator.
fr_FR: Quand `Manuel' est sélectionné, la configuration est laissée aux soins de l'administrateur.

en: Wrong mail syntax in forward list.
fr_FR: E-mail invalide dans la liste de transfert.

en: Wrong or unallowed IP address.
fr_FR: Adresse IP incorrecte ou non-autorisée.

en: Wrong or unallowed IP netmask.
fr_FR: Masque de sous-réseau incorrect ou non-autorisé.

en: Wrong request.
fr_FR: Requête erronée.

en: Wrong reseller id.
fr_FR: ID du revendeur incorrect.

en: Wrong security code
fr_FR: Code de sécurité erroné

en: Wrong software id.
fr_FR: Mauvais ID de logiciel.

en: Wrong syntax for new expire date.
fr_FR: Syntaxe incorrect pour la nouvelle date d'expiration.

en: Wrong syntax for the %s limit.
fr_FR: Syntaxe incorrecte pour la limite de %s.

en: Wrong syntax for the mail quota value.
fr_FR: Valeur de quota e-mail invalide.

en: Wrong user level provided.
fr_FR: Niveau d'utilisateur incorrect.

en: Wrong username.
fr_FR: Nom d'utilisateur incorrect.

en: XML file URL for the Web software repository
fr_FR: URL du fichier XML pour le dépôt des logiciels

en: YB
fr_FR: Yo

en: Year
fr_FR: Année

en: Yes
fr_FR: Oui

en: You are exceeding the monthly server traffic limit.
fr_FR: Vous avez dépassé la limite de trafic mensuel du serveur.

en: You are exceeding you domain alias limit.
fr_FR: Vous avez dépassé votre limite d'alias de domaine.

en: You are exceeding your FTP account limit.
fr_FR: Vous avez dépassé votre limite de comptes FTP.

en: You are exceeding your SQL database limit.
fr_FR: Vous avez dépassé votre limite de bases de données SQL.

en: You are exceeding your SQL user limit.
fr_FR: Vous avez dépassé votre limite d'utilisateurs SQL.

en: You are exceeding your disk space limit.
fr_FR: Vous avez dépassé votre limite d'espace de stockage.

en: You are exceeding your email account limit.
fr_FR: Vous avez dépassé votre limite de comptes e-mail.

en: You are exceeding your monthly traffic limit.
fr_FR: Vous avez dépassé la limite de trafic mensuel.

en: You are exceeding your subdomain limit.
fr_FR: Vous avez dépassé votre limite de sous-domaines.

en: You are not allowed to act on your own session.
fr_FR: Vous ne pouvez pas supprimer votre propre session.

en: You can only upload images.
fr_FR: Vous ne pouvez téléverser que des images.

en: You can set an alternative document root. This is mostly needed when using a PHP framework such as Symfony. Note that the new document root will live inside the default  `/htdocs' document root. Be aware that the directory for the new document root must pre-exist.
fr_FR: Vous pouvez choisir une racine des documents autre que celle par défaut. Ceci est généralement nécessaire quand vous utilisez un framework PHP comme Symfony. Notez que la nouvelle racine des documents va être située dans la racine des documents par défaut qui est le répertoire `/htdocs'. Soyez conscient que le répertoire pour la nouvelle racine des documents doit pré-exister.

en: You cannot add new email account. You have already assigned all your email quota to other mailboxes. Please first, review your quota assignments.
fr_FR: Vous ne pouvez pas ajouter de nouveau compte de messageries. Vous avez déjà assigné tous vos quotas de mails aux autres comptes de messageries. Veuillez d'abord revoir l'assignement de vos quotas de mails.

en: You cannot delete a reseller that has customer accounts.
fr_FR: Vous ne pouvez pas supprimer un revendeur qui a des comptes clients.

en: You cannot delete the default administrator.
fr_FR: Vous ne pouvez pas supprimer cet administrateur.

en: You cannot delete the last active IP address.
fr_FR: Vous ne pouvez pas supprimé la dernière adresse Ip disponible.

en: You cannot forward %s on itself.
fr_FR: Vous ne pouvez pas transférer %s vers lui-même.

en: You cannot move <b>%1$s</b> in a destination reseller,<br>which has limits for the <b>%2$s</b> service.
fr_FR: Vous ne pouvez pas déplacer <b>%1$s</b> vers ce revendeur,<br>car il a des droits limités pour le service <b>%2$s</b>.

en: You cannot remove an IP that is assigned to a reseller.
fr_FR: Vous ne pouvez pas supprimer une adresse IP qui est assignée à un revendeur.

en: You cannot set expire date in past.
fr_FR: Vous ne pouvez pas paramétrer la nouvelle date d'expiration dans le passé.

en: You cannot unassign an IP address already in use.
fr_FR: Vous ne pouvez pas dés-assigner une adresse IP déjà utilisée.

en: You cannot update a protected plugin.
fr_FR: Vous ne pouvez pas mettre à jour une extension protégée.

en: You do not have DNS resource records.
fr_FR: Vous n'avez pas d'enrengistrements DNS personnalisés.

en: You do not have FTP accounts.
fr_FR: Vous n'avez pas de comptes FTP.

en: You do not have any software uploaded yet
fr_FR: Vous n'avez encore aucun logiciel téléversé

en: You do not have databases.
fr_FR: Vous n'avez pas de bases de données.

en: You do not have domain aliases.
fr_FR: Vous n'avez pas d'aliases de domaine.

en: You do not have permission to install software yet
fr_FR: Vous n'avez pas la permission d'installer de logiciels

en: You do not have permissions to upload software
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de téléverser des logiciels

en: You do not have protected areas.
fr_FR: Vous n'avez aucunes zone protégées.

en: You do not have subdomains.
fr_FR: Vous n'avez pas de sous domaines.

en: You have a FTP account limit. You cannot add a user with unlimited FTP accounts.
fr_FR: Vous avez une limite de compte FTP! Vous ne pouvez rajouter d'utilisateur avec un nombre de comptes FTP illimité.

en: You have a SQL database limit. You cannot add a user with unlimited SQL databases.
fr_FR: Vous avez une limite de base de données SQL! Vous ne pouvez rajouter d'utilisateur avec un nombre de bases de données SQL illimité.

en: You have a SQL user limit. You cannot add a user with unlimited SQL users.
fr_FR: Vous avez une limite d'utilisateur SQL! Vous ne pouvez rajouter d'utilisateur avec un nombre d'utilisateurs SQL illimité.

en: You have a disk space limit. You cannot add a user with unlimited disk space.
fr_FR: Vous avez une limite d'espace de stockage! Vous ne pouvez rajouter d'utilisateur avec un espace de stockage illimité.

en: You have a domain alias limit. You cannot add a user with unlimited domain aliases.
fr_FR: Vous avez une limite d'alias de domaine! Vous ne pouvez rajouter d'utilisateur avec un nombre d'alias de domaine illimité.

en: You have a mail account limit. You cannot add a user with unlimited email accounts.
fr_FR: Vous avez une limite de compte e-mail! Vous ne pouvez rajouter d'utilisateur avec un nombre de comptes e-mail illimité.

en: You have a monthly traffic limit. You cannot add a user with unlimited monthly traffic.
fr_FR: Vous avez une limite de trafic mensuel! Vous ne pouvez rajouter d'utilisateur avec un trafic mensuel illimité.

en: You have a new answer to your support ticket. | You have %d new answers to your support tickets.
fr_FR[0]: Vous avez une nouvelle réponse à votre demande de support.
fr_FR[1]: Vous avez %d nouvelles réponses à vos demandes de support.

en: You have a new domain alias order. | You have %d new domain alias orders
fr_FR[0]: Vous avez une nouvelle commande pour un alias de domaine.
fr_FR[1]: Vous avez %d nouvelles commandes pour des aliases de domaines.

en: You have a new support ticket. | You have %d new support tickets.
fr_FR[0]: Vous avez une nouvelle demande de support.
fr_FR[1]: Vous avez %d nouvelles demandes de support.

en: You have a subdomain limit. You cannot add a user with unlimited subdomains.
fr_FR: Vous avez une limite de sous-domaine! Vous ne pouvez rajouter d'utilisateur avec un nombre de sous-domaines illimité.

en: You have been blocked for %s minutes.
fr_FR: Vous avez été bloqué pour %s minutes.

en: You have been successfully logged out.
fr_FR: Vous avez été déconnecté.

en: You have disabled SQL databases for this user. You cannot have SQL users here.
fr_FR: Vous avez désactivé les bases de données SQL pour cet utilisateur. Vous ne pouvez pas avoir d'utilisateurs SQL.

en: You have no closed tickets.
fr_FR: Vous n'avez pas de tickets fermés.

en: You have no groups.
fr_FR: Vous n'avez pas de groupe.

en: You have no open tickets.
fr_FR: Vous n'avez pas de tickets ouverts.

en: You have not service ports defined.
fr_FR: Vous n'avez pas de port de service défini.

en: You have reached the maximum number of domain aliases allowed by your subscription.
fr_FR: Vous avez atteint le nombre maximum d'alias de domaine autorisé.

en: You have reached the maximum number of email accounts allowed by your subscription.
fr_FR: Vous avez atteint le nombre maximum de compte de messageries permis par votre abonnement.

en: You have reached the maximum number of subdomains allowed by your subscription.
fr_FR: Vous avez atteint le nombre maximum de sous-domaines autorisé.

en: You have reached your domain limit. You cannot add more domains.
fr_FR: Vous avez atteint votre limite de domaine. Vous ne pouvez plus rajouter de domaines.

en: You have to choose between file-upload and wget-function.
fr_FR: Vous devez choisir entre l'option file-upload et wget-function.

en: You must assign at least one IP to this reseller.
fr_FR: Vous devez assigner au moins une adresse IP par revendeur.

en: You must choose between local and remote upload.
fr_FR: Vous devez choisir entre le téléversement local ou à distance.

en: You must confirm your password.
fr_FR: Vous devez confirmer votre mot de passe.

en: You must enter a domain alias name.
fr_FR: Le nom de l'alias de domaine est requis.

en: You must enter a subdomain name.
fr_FR: Le nom du sous-domaine est requis.

en: You must first create a user.
fr_FR: Vous devez d'abord créer un utilisateur.

en: You must first generate a password by clicking on the generate button.
fr_FR: Vous devez d'abord générer un mot de passe.

en: You must provide a password.
fr_FR: Le mot de passe est requis.

en: You must select a file to upload.
fr_FR: Vous devez sélectionner un fichier à téléverser.

en: You must select a file to upload/download.
fr_FR: Vous devez sélectionner un fichier à téléverser/télécharger.

en: You must select a least one mail account to delete
fr_FR: Vous devez sélectionner au moins un compte e-mail à supprimer.

en: You must select a least one mail account to delete.
fr_FR: Vous devez sélectionner au moins un compte e-mail à supprimer.

en: You must select at least one plugin.
fr_FR: Vous devez choisir au moins une extension.

en: You must specify a message.
fr_FR: Le message est requis.

en: You must specify a subject.
fr_FR: Le sujet est requis.

en: You must wait %s minutes before the next attempt.
fr_FR: Vous devez attendre %s minutes avant la prochaine tentative.

en: You should enable this directive only if all subdomains of this domain are served through SSL. Note that even if you add this directive, this will not automatically activate the HSTS feature for the subdomains of this domain.
fr_FR: Vous devriez activer cette directive seulement si tous les sous-domaines de ce domaine sont servis via SSL. Notez que même si vous activez cette directive, cela ne va pas automatiquement activer la fonctionnalité HSTS pour les sous-domaines de ce domaine.

en: Your account has expired.
fr_FR: Votre compte est expiré.

en: Your account has expired. Please renew your subscription.
fr_FR: Votre compte est expiré. Veuillez renouveler votre abonnement.

en: Your account is currently under maintenance or disabled. Please, contact your reseller.
fr_FR: Votre compte est actuellement en maintenance ou désactivé. Veuillez contacter votre revendeur.

en: Your consumption
fr_FR: Votre consommation

en: Your i-MSCP version is not compatible with this plugin. Try with a newer version.
fr_FR: Votre version d'i-MSCP n'est pas compatible avec cette extension. Veuillez re-essayer avec une version plus récente.

en: Your message
fr_FR: Votre message

en: Your message has been successfully sent.
fr_FR: Votre message a été envoyé.

en: Your new i-MSCP login
fr_FR: Vos nouveaux identifiants

en: Your new password
fr_FR: Votre nouveau mot de passe

en: Your package is corrupt. Please correct it!
fr_FR: L'archive de votre logiciel est corrompue. Veuillez la corriger.

en: Your password has been successfully scheduled for renewal. Check your emails.
fr_FR: Votre mot de passe a été programmé pour renouvellement. Vérifiez vos emails.

en: Your remote filesize (%s) is lower than 1 byte. Please check your URL.
fr_FR: Votre fichier distant (%s) est inférieur à 1 byte. Veuillez vérifier l'URL.

en: Your request for password renewal cannot be honored. Please retry in few minutes.
fr_FR: Votre demande pour le renouvellement de votre mot de passe ne peut pas être honorée. Veuillez ré-essayer dans quelques minutes.

en: Your request for password renewal has been registered. You will receive an email with instructions to complete the process.
fr_FR: Votre demande pour le renouvèlement de votre mot de passe a été enregistrée. Vous allez recevoir un email avec des instructions pour compléter le processus.

en: Your request for password renewal is either invalid or has expired.
fr_FR: Votre demande pour le renouvèlement de votre mot de passe est soit invalide soit expirée.

en: Your software package has been activated
fr_FR: L'archive de votre logiciel a été activée.

en: Your software package has been deleted
fr_FR: L'archive de votre logiciel a été supprimée.

en: ZB
fr_FR: Zo

en: Zip code
fr_FR: Code Zip

en: Zip/Postal code
fr_FR: Code postal

en: Zone
fr_FR: Zone DNS

en: [New]
fr_FR: [Nouveau]

en: _: Localised language
fr_FR: Français (France) - French (France)

en: `%s` field cannot be empty.
fr_FR: Le champ `%s` est requis

en: activated
fr_FR: activé

en: activated (Softwaredepot)
fr_FR: activé (Dépôt de logiciels)

en: addition
fr_FR: ajout

en: administrator
fr_FR: administrateur

en: and
fr_FR: et

en: day
fr_FR: jour

en: days
fr_FR: jours

en: deleting
fr_FR: suppression

en: disabled
fr_FR: désactivé

en: disk space
fr_FR: espace disque

en: domain
fr_FR: domaine

en: domain alias
fr_FR: Alias de domaine

en: domain aliases
fr_FR: Aliasses de domaine

en: domain data
fr_FR: Données du domaine

en: domains
fr_FR: domaines

en: email account
fr_FR: compte e-mail

en: email accounts
fr_FR: comptes e-mail

en: enabled
fr_FR: activé

en: everything
fr_FR: toutes

en: from other browser
fr_FR: a partir d'un autre navigateur

en: i-MSCP - Application Management (Permissions)
fr_FR: i-MSCP - Gestion des applications (Permissions)

en: i-MSCP - Client/Create CatchAll Mail Account
fr_FR: Client / Créer un compte e-mail collecteur

en: i-MSCP - Multi Server Control Panel / Login
fr_FR: i-MSCP - Multi Server Control Panel / Connexion

en: i-MSCP - Multi Server Control Panel / Lost Password
fr_FR: i-MSCP - Multi Server Control Panel / Mot de passe oublié

en: i-MSCP - Multi Server Control Panel / Maintenance
fr_FR: i-MSCP Panneau de contrôle internet multi-serveurs / Maintenance

en: i-MSCP - Software Installer / Management
fr_FR: i-MSCP - Installation de logiciel / Gestion

en: i-MSCP - Software Management
fr_FR: i-MSCP - Gestion des logiciels

en: i-MSCP - Software Management (Permissions)
fr_FR: i-MSCP - Gestion des logiciels (permissions)

en: i-MSCP - Sofware Management
fr_FR: i-MSCP - Gestion de logiciels

en: i-MSCP / Software Installer / Management
fr_FR: i-MSCP / Installation de logiciel / Gestion

en: i-MSCP Software installer / Web software repository
fr_FR: i-MSCP Installateur de logiciel / Dépôt de logiciels Web

en: i-MSCP Web software repository
fr_FR: Dépôt de logiciels Web d'i-MSCP

en: i-MSCP plugin store
fr_FR: Magazin d'extensions i-MSCP

en: i-MSCP updates
fr_FR: Mise à jour d'i-MSCP

en: i-MSCP version update checking is disabled
fr_FR: La vérification des mise à jour est désactivée.

en: installed
fr_FR: installé

en: installing
fr_FR: installation

en: internet Multi Server Control Panel
fr_FR: internet - Multi Server Control Panel

en: kB
fr_FR: ko

en: mail
fr_FR: e-mail

en: mail accounts
fr_FR: comptes de messageries

en: missing alias
fr_FR: alias manquant

en: missing domain
fr_FR: domaine absent

en: n\a
fr_FR: Non disponible

en: no
fr_FR: non

en: not available
fr_FR: non disponible

en: not required
fr_FR: Non requis

en: older than 1 month
fr_FR: de plus d'1 mois

en: older than 12 months
fr_FR: de plus de 12 mois

en: older than 2 weeks
fr_FR: de plus de 2 semaines

en: older than 3 months
fr_FR: de plus de 3 mois

en: older than 6 months
fr_FR: de plus de 6 mois

en: or remote file (Max: %s)
fr_FR: ou fichier distant (max : %s)

en: orphan entry
fr_FR: entrée orpheline

en: required
fr_FR: requis

en: subdomain
fr_FR: sous domaine

en: subdomains
fr_FR: Sous-domaines

en: tcp
fr_FR: TCP

en: traffic
fr_FR: trafic

en: udp
fr_FR: UDP

en: unlimited
fr_FR: illimité

en: update
fr_FR: mettre à jour

en: view aliases
fr_FR: Afficher les aliasses

en: waiting for activation
fr_FR: en attente d'activation

en: yes
fr_FR: oui

en: {USERNAME} user statistics
fr_FR: Statistiques de l'utilsateur {USERNAME}

en: © 2010-2017 i-MSCP Team<br>All Rights Reserved
fr_FR: © 2010-2017 Équipe i-MSCP<br/>Tous droits réservés
