i-MSCP 1.3.x - en to tr_TR translation catalogue (816 entries)

en:  Admin / Support / Open Tickets
tr_TR: Yönetici / Destek / Açık Talepler

en:  Client / Webtools / Custom Error Pages / Edit Custom Error Page
tr_TR:  Kullanıcı / Web Araçları / Özel Hata Sayfaları / Özel Hata Sayfasını Düzenle

en:  Wrong IP address.
tr_TR: Hatalı IP adresi.

en: %1$d / %2$d of %3$d
tr_TR: %1$d / %2$d / %3$d

en: %1$d / %2$d of %3$d</b>
tr_TR: %1$d / %2$d / %3$d</b>

en: %1$d / %2$d of unlimited
tr_TR: %1$d / %2$d / Limitsiz

en: %1$d of %2$d
tr_TR: %1$d / %2$d

en: %1$d%% [%2$s of %3$s]
tr_TR: %1$d%% [%2$s / %3$s]

en: %1$d%% [%2$s of unlimited]
tr_TR: %1$d%% [%2$s / Limitsiz]

en: %1$s - (Softwaredepot)
tr_TR: %1$s - (Yazılım deposu)

en: %1$s - (Version: %2$s, Language: %3$s)
tr_TR: %1$s - (Sürüm: %2$s, Dil: %3$s)

en: %1$s / %2$s of %3$s
tr_TR: %1$s / %2$s / %3$s

en: %1$s / %2$s of unlimited
tr_TR: %1$s / %2$s / Limitsiz

en: %1$s of %2$s
tr_TR: %1$s / %2$s

en: %1$s of <b>unlimited</b>
tr_TR: %1$s / <b>Limitsiz</b>

en: %1$s you are now logged as %2$s
tr_TR: %1$s, şu anda %2$s olarak giriş yaptınız

en: %1$s%% [%2$s of %3$s]
tr_TR: %1$s%% [%2$s / %3$s]

en: %1$s%% [%2$s of unlimited]
tr_TR: %1$s%% [%2$s / Limitsiz]

en: %d %s remaining until account expiration
tr_TR: Hesap bitişine %d %s

en: %d / unlimited
tr_TR: %d / Limitsiz

en: %d Service(s) port successfully updateds
tr_TR: %d hizmet portu güncellendi

en: %d configuration parameter(s) have/has been created.
tr_TR: %d konfigürasyon parametresi güncellendi.

en: %d configuration parameter(s) have/has been updated.
tr_TR: %d konfigürasyon parametresi güncellendi.

en: %d of %s
tr_TR: %d / %s

en: %d strings translated
tr_TR: %d mesaj çevrilmiş

en: %s / unlimited
tr_TR: %s / limitsiz

en: %s account successfully deleted.
tr_TR: %s hesabı silindi.

en: %s doesn't exist or is empty.
tr_TR: %s yok veya boş!

en: %s is not a valid i-MSCP language file.
tr_TR: %s geçersiz bir i-MSCP dil dosyası.

en: %s is not allowed as subdomain label.
tr_TR: %s subdomain olarak kullanılamaz.

en: %s of %s
tr_TR: %s / %s

en: %s of unlimited
tr_TR: %s / limitsiz

en: %s page
tr_TR: %s sayfa

en: %s record
tr_TR: %s kayıt

en: %s webmail
tr_TR: %s webposta

en: %s: The clients consumption (%s) for this reseller is greater than the new limit.
tr_TR: %s: Aktif kullanım (%s) bayiye atanan yeni limitten daha fazla.

en: %s: The total of items (%s) already assigned by the reseller is greater than the new limit.
tr_TR: %s: Bayinin atadığı limitler (%s) yeni limitlerden daha fazla.

en: %s: This reseller has customer(s) with unlimited items.
tr_TR: %s: Bayinin limitsiz kullanıcı(ları) var.

en: %s: You cannot disable a service already sold to reseller's customers.
tr_TR: %s: Bayinin daha önce müşterilerine sattığı bir hizmeti kapatamazsınız.

en: %s::getInfo() not implemented and %s not found. This is a bug in the %s plugin which must be reported to the author(s).
tr_TR: %s::getInfo() uyarlanmamış ve %s bulunamadı. %s eklentisindeki sorunu geliştiricilere bildirmelisiniz.

en: '%%hostname%%' does not appear to have a valid MX record for the email address '%%value%%'
tr_TR: '%%hostname%%' sunucusu '%%value%%' eposta adresi için geçerli bir MX kaydına sahip görünmüyor.

en: '%%hostname%%' is no valid hostname for email address '%%value%%'
tr_TR: '%%hostname%%' sunucu adı, '%%value%%' eposta adresi için geçerli bir sunucu değil.

en: '%%hostname%%' is not in a routable network segment. The email address '%%value%%' should not be resolved from public network
tr_TR: '%%hostname%%' sunucusu erişilebilir bir alt ağda değil. '%%value%%' eposta adresine genel ağdan erişilmemeli.

en: '%%localPart%%' can not be matched against dot-atom format
tr_TR: '%%localPart%%' dot-atom formatı ile eşleştirilemedi.

en: '%%localPart%%' can not be matched against quoted-string format
tr_TR: '%%localPart%%' quoted-string formatı ile eşleştirilemedi.

en: '%%localPart%%' is no valid local part for email address '%%value%%'
tr_TR: '%%localPart%%' alanı '%%value%%' eposta adresi için geçerli bir alan değil.

en: '%%value%%' appears to be a DNS hostname but cannot extract TLD part
tr_TR: '%%value%%' geçerli bir DNS adı gibi görünüyor ama TLD bölümü ayrıştırılamadı

en: '%%value%%' appears to be a DNS hostname but cannot match TLD against known list
tr_TR: '%%value%%' geçerli bir DNS sunucu adı gibi görünüyor ama bilinen TLD listesi ile eşleştirilemedi.

en: '%%value%%' appears to be a DNS hostname but cannot match against hostname schema for TLD '%%tld%%'
tr_TR: '%%value%%' geçerli bir DNS sunucu adı gibi görünüyor ama TLD '%%tld%%' şemasına uymuyor

en: '%%value%%' appears to be a DNS hostname but contains a dash in an invalid position
tr_TR: '%%value%%' bir DNS sunucu adı gibi görünüyor ama hatalı bir yerde çizgi içeriyor

en: '%%value%%' appears to be a DNS hostname but the given punycode notation cannot be decoded
tr_TR: '%%value%%' geçerli bir DNS sunucu adı gibi görünüyor ama punycode notasyonu çözülemedi

en: '%%value%%' appears to be a domain name but cannot extract TLD part
tr_TR: '%%value%%' geçerli bir domain gibi görünüyor ama TLD bölümü ayrıştırılamadı

en: '%%value%%' appears to be a domain name but contains a dash in an invalid position
tr_TR: '%%value%%' bir domain gibi görünüyor ama hatalı bir yerde çizgi içeriyor

en: '%%value%%' appears to be a subdomain name but contains a dash in an invalid position
tr_TR: '%%value%%' bir subdomain gibi görünüyor ama hatalı bir yerde çizgi içeriyor

en: (usually named
tr_TR: (örn. yedek

en: Access your domain statistics through the Web interface.
tr_TR: Domain istatistiklerini Web arayüzünde görüntüleyin.

en: Access your files through the web interface.
tr_TR: Dosyalarınıza Web arayüzünden erişin.

en: Access your mail through the web interface.
tr_TR: Eposta mesajlarınıza Web arayüzünden erişin.

en: Account data
tr_TR: Hesap verisi

en: Account limits
tr_TR: Hesap limitleri

en: Account name
tr_TR: Hesap adı

en: Account overview
tr_TR: Hesap dökümü

en: Account summary
tr_TR: Hesap özeti

en: Account type
tr_TR: Hesap türü

en: Action
tr_TR: Eylem

en: Actions
tr_TR: Eylem

en: Activate
tr_TR: Etkinleştir

en: Activated
tr_TR: Etkinleştirildi

en: Activated software
tr_TR: Etkinleştirilmiş yazılım

en: Activation email
tr_TR: Etkinleştirme mesajı

en: Activation in progress...
tr_TR: Etkinleştiriliyor...

en: Activation link expire time <small>(In minutes)</small>
tr_TR: Etkinleştirme bağlantısı geçerlilik süresi <small>(dakika)</small>

en: Add
tr_TR: Ekle

en: Add FTP account
tr_TR: FTP hesabı ekle

en: Add Htaccess group
tr_TR: Htaccess grubu ekle

en: Add Htaccess user
tr_TR: Htaccess kullanıcısı ekle

en: Add SQL database
tr_TR: SQL veritabanı ekle

en: Add SQL user
tr_TR: SQL kullanıcısı ekle

en: Add SSL certificate
tr_TR: SSL setifikası ekle

en: Add admin
tr_TR: Yönetici ekle

en: Add catchall
tr_TR: Tümünü Yakala ekle

en: Add custom menu
tr_TR: Özel menü ekle

en: Add customer
tr_TR: Müşteri ekle

en: Add customer - Next step
tr_TR: Müşteri ekle - Sonraki adım

en: Add domain alias
tr_TR: Domain alias ekle

en: Add email account
tr_TR: Eposta hesabı ekle

en: Add group
tr_TR: Grup ekle

en: Add hosting plan
tr_TR: Hosting planı ekle

en: Add new IP address
tr_TR: Yeni IP adresi ekle

en: Add new protected area
tr_TR: Yeni korunan alan ekle

en: Add new service port
tr_TR: Yeni bir hizmet portu ekle

en: Add permissions
tr_TR: Yetki ekle

en: Add permissions for reseller to software:
tr_TR: Bayiye yazılım için yetki ekle

en: Add protected area
tr_TR: Korunan alan ekle

en: Add reseller
tr_TR: Bayi ekle

en: Add subdomain
tr_TR: Subdomain ekle

en: Add user
tr_TR: Kullanıcı ekle

en: Added by
tr_TR: Ekleyen

en: Addition in progress...
tr_TR: Ekleniyor...

en: Additional data
tr_TR: Ek veri

en: Admin
tr_TR: Yönetici

en: Admin account successfully created.
tr_TR: Yönetici hesabı oluşturuldu.

en: Admin log
tr_TR: Yönetici logları

en: Admin not available
tr_TR: Yönetici mevcut değil

en: Admin users
tr_TR: Yönetici kullanıcılar

en: Admin/IP usage statistics
tr_TR: Yönetici / IP kullanım istatistikleri

en: Administrator
tr_TR: Yönetici

en: Administrator and Reseller levels
tr_TR: Yönetici ve Bayi seviyeleri

en: Administrator and customer
tr_TR: Yönetici ve müşteri

en: Administrator and customer levels
tr_TR: Yönetici ve müşteri seviyeleri

en: Administrator and reseller
tr_TR: Yönetici ve bayi

en: Administrator level
tr_TR: Yönetici seviyesi

en: Administrator login
tr_TR: Yönetici Girişi

en: Administrators
tr_TR: Yöneticiler

en: Administrators and customers
tr_TR: Yöneticiler ve müşteriler

en: Administrators and resellers
tr_TR: Yöneticiler ve bayiler

en: Alias forward
tr_TR: Alias yönlendir

en: Alias mail
tr_TR: Alias epost

en: Alias subdomain forward
tr_TR: Alias subdomain yönlendir

en: Alias subdomain mail
tr_TR: Alias subdomain epost

en: Aliases
tr_TR: Aliaslar

en: All
tr_TR: Sınırsız

en: All closed tickets were successfully deleted.
tr_TR: Tüm kapatılmış talepler silindi.

en: All fields are required.
tr_TR: Tüm alanlar gereklidir.

en: All fields are valid.
tr_TR: Tüm alanlar geçerli.

en: All in
tr_TR: Tüm gelenler

en: All levels
tr_TR: Tüm seviyeler

en: All open tickets were successfully deleted.
tr_TR: Tüm açık talepler silindi.

en: All out
tr_TR: Tüm gidenler

en: All reseller
tr_TR: Tüm bayiler

en: All traffic
tr_TR: Tüm Trafik

en: All users
tr_TR: Tüm kullanıcılar

en: Allows to share the mount point of another domain.
tr_TR: Bağlantı noktasını farklı bir domain ile paylaşmaya izin verir.

en: Already in use
tr_TR: Zaten kullanımda

en: Alternative URL to reach your website
tr_TR: Alternatif URL

en: An email addresse is not valid in mail forward list.
tr_TR: Eposta yönlendirme listesindeki bir adres geçerli değil.

en: An unexpected error occurred
tr_TR: Beklenmeyen bir hata oluştu

en: An unexpected error occurred.
tr_TR: Beklenmeyen bir hata oluştu.

en: An unexpected error occurred. Go to the debugger interface for more details.
tr_TR: Beklenmeyen bir hata oluştu. Detaylar için hata ayıklama arayüzüne bakın.

en: An unexpected error occurred. Please contact your administrator.
tr_TR: Beklenmeyen bir hata oluştu. Yöneticiniz ile görüşün.

en: An unexpected error occurred. Please contact your reseller.
tr_TR: Beklenmeyen bir hata oluştu. Bayiniz ile görüşün.

en: An unexpected error occurred: %s
tr_TR: Beklenmeyen bir hata oluştu: %s

en: An unknown error occurred during file upload: %s
tr_TR: Dosya yükleme sırasında beklenmeyen bir hata oluştu: %s

en: Anti-Rootkits Logs
tr_TR: Anti-Rootkit Kayıtları

en: Any
tr_TR: Herhangi

en: Application installer
tr_TR: Uygulama kurucusu

en: Apply
tr_TR: Uygula

en: Apply changes
tr_TR: Değişiklikleri kaydet

en: Are you sure to install this package from the webdepot?
tr_TR: Web deposundan paketi kurmak istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure to install this package?
tr_TR: Paketi kurmak istediğinize min misiniz?

en: Are you sure to remove the permissions ?
tr_TR: Yetkileri kaldırmak istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want delete the %s SQL user?
tr_TR: %s SQL kullanıcısını silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to activate this package?
tr_TR: Bu paketi etkinleştirmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete %s service port ?
tr_TR: %s hizmet portunu silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete %s?
tr_TR: %s silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the %s FTP user?
tr_TR: %s FTP kullanıcısını silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this package?
tr_TR: Bu paketi silmek istediğinizden eminmisiniz?

en: Are you sure you want to restore the backup?
tr_TR: Yedekleri yüklemek istediğinize emin misiniz?

en: Assign
tr_TR: Atama

en: Assign existing SQL user
tr_TR: Varolan SQL kullanıcısını ata

en: Assign group
tr_TR: Grup ata

en: At least one intermediate certificate is invalid or missing.
tr_TR: Ara sertifika eksik veya geçersiz.

en: Auto (Browser language)
tr_TR: Otomatik (Tarayıcı dili)

en: Auto responder
tr_TR: Otomatik cevaplayıcı

en: Auto-responder message cannot be empty.
tr_TR: Oto-cevaplayıcı mesajı boş olamaz.

en: Auto-responder successfully scheduled for activation.
tr_TR: Otomatik cevaplayıcı aktivasyon için işleme alındı.

en: Auto-responder successfully scheduled for deactivation.
tr_TR: Otomatik cevaplayıcı durdurulmak için işleme alındı.

en: Auto-responder successfully scheduled for update.
tr_TR: Otomatik cevaplayıcı güncellenmek için işleme alındı.

en: Available
tr_TR: Mevcut

en: Available software
tr_TR: Mevcut yazılım

en: Awaiting activation
tr_TR: Etkinleştirme bekleniyor

en: Awaiting for approval
tr_TR: Onay bekleniyor

en: Back
tr_TR: Geri

en: Backup
tr_TR: Yedek

en: Backup and restore settings.
tr_TR: Yedekleme ve geri yükleme ayarları

en: Backup has been successfully scheduled for restoration.
tr_TR: Yedek yüklenmek için işleme alındı.

en: Bad password.
tr_TR: Geçersiz şifre

en: Bad request.
tr_TR: Geçersiz istek.

en: Behind
tr_TR: arkasına

en: Body
tr_TR: İçerik

en: Bruteforce detection
tr_TR: Bruteforce denetimi

en: CPU Information
tr_TR: CPU Bilgisi

en: Cache
tr_TR: Önbellek

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Canonical name
tr_TR: Kanonik isim

en: Catch all
tr_TR: Tümünü Yakala

en: Catch all successfully scheduled for addition.
tr_TR: Tümünü yakala hesabı eklenmek için işleme alındı.

en: Catch all successfully scheduled for deletion.
tr_TR: Tümünü yakala hesabı silinmek için işleme alındı.

en: Catchall
tr_TR: Tümünü Yakala

en: Certificate
tr_TR: Sertifika

en: Certificate data
tr_TR: Sertifika bilgileri

en: Change
tr_TR: Değiştir

en: Change personal data
tr_TR: Kişisel bilgileri değiştir

en: Check for update
tr_TR: Güncelleme için bak

en: Choose
tr_TR: Seç

en: Choose dir
tr_TR: Dizin seç

en: Choose file (Max: %1$d MiB)
tr_TR: Dosya seç (Max: %1$d MiB)

en: Choose hosting plan
tr_TR: Hosting planı seç

en: Choose layout color
tr_TR: Görünüm rengini seçin

en: Choose your language
tr_TR: Dil seç

en: Circular
tr_TR: Genel bilgilerndirme mesajı

en: City
tr_TR: Şehir

en: Class
tr_TR: Sınıflar

en: Clear log
tr_TR: Kayıtları temizle

en: Click here for more details
tr_TR: Detaylar için tıklayın

en: Click the Restore button and the system will restore the last daily backup
tr_TR: Yükle düğmesine tıkladığınızda, sistem en son alınan günlük yedeği yükleyecek

en: Click to activate
tr_TR: Etkinleştirmek için tıklayın

en: Click to deactivate
tr_TR: Devre dışı bırakmak için tıklayın

en: Click to edit
tr_TR: Düzenlemek için tıklayın

en: Client / Databases / Add SQL Database
tr_TR: Müşteri / Veritabanları / SQL Veritabanı Ekle

en: Client / Databases / Overview
tr_TR: Müşteri / Veritabanları / Genel Bakış

en: Client / Databases / Overview / Add SQL User
tr_TR: Müşteri / Veritabanları / Genel Bakış / SQL Kullanıcısı Ekle

en: Client / Databases / Overview / Update SQL User Password
tr_TR: Müşteri / Veritabanları / Genel Bakış / SQL Kullanıcı Şifresini Güncelle

en: Client / Domains
tr_TR: Müşteri / Alan adları

en: Client / Domains / Edit Domain
tr_TR: Müşteri / Alan adları / Alan adı düzenle

en: Client / Statistics
tr_TR: Kullanıcı / İstatistikler

en: Clock speed (MHz)
tr_TR: Saat Hızı (MHz)

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Closed tickets
tr_TR: Kapalı talepler

en: Common name
tr_TR: Sertifika ismi

en: Company
tr_TR: Şirket

en: Compress HTML output
tr_TR: HTML çıktısını sıkıştır

en: Core data
tr_TR: Çekirdek verisi

en: Cores
tr_TR: Çekirdek

en: Country
tr_TR: Ülke

en: Create
tr_TR: Tamam

en: Create catch all
tr_TR: Tümünü Yakala oluştur

en: Created by
tr_TR: Oluşturan

en: Creation date
tr_TR: Oluşturma tarihi

en: Custom DNS errors
tr_TR: Özel DNS hataları

en: Custom DNS record successfully scheduled for deletion.
tr_TR: Özel DNS kaydı silinmek için işleme alındı.

en: Custom DNS records
tr_TR: Özel DNS kayıtları

en: Custom error pages
tr_TR: Değiştirilebilir hata sayfaları

en: Custom menus
tr_TR: Değiştirilebilir menüler

en: Customer
tr_TR: Müşteri

en: Customer ID
tr_TR: Müşteri ID

en: Customer account
tr_TR: Müşteri hesabı

en: Customer account successfully scheduled for activation.
tr_TR: Müşteri hesabı aktivasyon için işleme alındı.

en: Customer account successfully scheduled for creation.
tr_TR: Müşteri hesabı oluşturulmak için işleme alındı.

en: Customer account successfully scheduled for deactivation.
tr_TR: Müşteri hesabı durdurulmak için işleme alındı.

en: Customer account successfully scheduled for deletion.
tr_TR: Müşteri hesabı silinmek için işleme alındı.

en: Customer account successfully updated.
tr_TR: Müşteri hesabı güncellendi.

en: Customer consumption
tr_TR: Müşteri kullanımı

en: Customer successfully scheduled for addition.
tr_TR: Müşteri eklenmek için işleme alındı.

en: Customer successfully scheduled for deletion.
tr_TR: Müşteri silinmek için işleme alındı.

en: Customers
tr_TR: Müşteriler

en: Customize error pages for your domain.
tr_TR: Domaininizin hata sayfalarını özelleştirin.

en: DOWN
tr_TR: ÇÖKMÜŞ

en: Daily backup
tr_TR: Günlük yedek

en: Database
tr_TR: Veritabanı

en: Database Name and Users
tr_TR: Veritabanı adı ve kullanıcıları

en: Database name
tr_TR: Veritabanı adı

en: Database prefix/suffix
tr_TR: Veritabanı ön/arka eki

en: Database required
tr_TR: Veritabanı gerekli

en: Database usage
tr_TR: Veritabanı boyutu

en: Database users
tr_TR: Veritabanı kullanıcıları

en: Databases
tr_TR: Veritabanı

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Day
tr_TR: Gün

en: Day statistics
tr_TR: Günlük istatistikler

en: Days
tr_TR: Gün

en: Deactivate
tr_TR: Devre dışı bırak

en: Deactivate this plugin
tr_TR: Eklentiyi devre dışı bırak

en: Deactivated
tr_TR: Devre dışı

en: Default language
tr_TR: Varsayılan dil

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete CatchAll
tr_TR: Tümünü Yakalayı Sil

en: Delete from log:
tr_TR: Kayıtlardan Sil:

en: Delete order
tr_TR: Sipariş sil

en: Delete reseller software
tr_TR: Bayi yazılımını sil

en: Deletion in progress...
tr_TR: Silinyor...

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Details
tr_TR: Ayrıntılar

en: Disable
tr_TR: Kapalı

en: Disabled
tr_TR: Devre Dışı

en: Disabled functions
tr_TR: Devre dışı bırakılmış fonksiyonlar

en: Disk space limit [MiB]
tr_TR: Disk kullanım limiti [MiB]

en: Disk usage
tr_TR: Disk kullanımı

en: Disk usage detail
tr_TR: Disk kullanım detayları

en: Domain Limit
tr_TR: Domain Limiti

en: Domain Name
tr_TR: Domain Adı

en: Domain account
tr_TR: Domain hesabı

en: Domain alias errors
tr_TR: Domain alias hataları

en: Domain alias limit
tr_TR: Domain alias limiti

en: Domain alias name
tr_TR: Domain alias ismi

en: Domain alias successfully scheduled for addition.
tr_TR: Domain alias eklenmek için işleme alındı.

en: Domain alias successfully scheduled for deletion.
tr_TR: Domain alias silinmek için işleme alındı.

en: Domain alias successfully scheduled for update.
tr_TR: Domain alias güncellenmek için işleme alındı.

en: Domain aliases
tr_TR: Domain aliasları

en: Domain and SQL databases
tr_TR: Domain ve SQL veritabanı

en: Domain details
tr_TR: Domain ayrıntıları

en: Domain errors
tr_TR: Domain hataları

en: Domain expiration date
tr_TR: Domain bitiş tarihi

en: Domain expiration date must be filled.
tr_TR: Alan adının son kullanma tarihi girilmeli.

en: Domain limit
tr_TR: Domain limiti

en: Domain mail
tr_TR: Domain epostası

en: Domain name
tr_TR: Domain adı

en: Domain name cannot be empty.
tr_TR: Alan adı boş bırakılamaz.

en: Domain name cannot start nor end with dot.
tr_TR: Alan adı nokta ile başlayamaz veya bitemez.

en: Domain name contains an invalid character: %s
tr_TR: Domain geçersiz karakter içeriyor: %s

en: Domain new expiration date
tr_TR: Domain yeni bitiş tarihi

en: Domain overview
tr_TR: Alan adı genel bakış

en: Domain scheduled for update.
tr_TR: Domain güncellenmek için işleme alındı.

en: Domain statistics
tr_TR: Domain istatistikleri

en: Domain successfully updated.
tr_TR: Alan adı başarıyla güncellendi

en: Domain type
tr_TR: Domain türü

en: Domains
tr_TR: Domain

en: Domains per page
tr_TR: Sayfa başı domain

en: Done
tr_TR: Bitti

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Edit FTP account
tr_TR: FTP hesabını düzenle

en: Edit SSL certificate
tr_TR: SSL sertifikasını düzenle

en: Edit domain
tr_TR: Domaini düzenle

en: Edit domain alias
tr_TR: Domain aliasını düzenle

en: Edit error page
tr_TR: Hata sayafasını düzenle

en: Edit hosting plan
tr_TR: Hosting planını düzenle

en: Edit mail account
tr_TR: Eposta hesabını düzenle

en: Edit reseller
tr_TR: Bayiyi düzenle

en: Edit user
tr_TR: Kullanıcıyı düzenle

en: Email
tr_TR: Eposta

en: Email account data
tr_TR: Eposta hesap bilgileri

en: Email account limit
tr_TR: Eposta hesabı limiti

en: Email account successfully scheduled for addition.
tr_TR: Eposta hesabı eklenmek için işleme alındı.

en: Email account successfully scheduled for update.
tr_TR: Eposta hesabı güncellenmek için işleme alındı.

en: Email accounts
tr_TR: Eposta hesapları

en: Email forward
tr_TR: Eposta yönlendirmesi

en: Email quota
tr_TR: Eposta kotası

en: Email quota [MiB]
tr_TR: Eposta kotası [MiB]

en: Email setup
tr_TR: Eposta ayarları

en: Enable
tr_TR: Aç

en: Enable SSL
tr_TR: SSL Aktif

en: Enabled
tr_TR: Açıldı

en: Error
tr_TR: Hata

en: Error pages
tr_TR: Hata sayfaları

en: Error: Remote File not found!
tr_TR: Hata: Uzaktaki Dosya bulunamadı!

en: Errors
tr_TR: Hatalar

en: Excl. default mails
tr_TR: Varsayılanlar hariç

en: Expire date
tr_TR: Sipariş tarihi

en: External mail server
tr_TR: Dış eposta sunucusu

en: External mail servers
tr_TR: Dış eposta sunucusu

en: FTP account
tr_TR: FTP hesabı

en: FTP account limit
tr_TR: FTP hesap limiti

en: FTP account limit reached.
tr_TR: FTP hesap limitine ulaşıldı.

en: FTP account successfully added.
tr_TR: FTP hesabı eklendi.

en: FTP account successfully deleted.
tr_TR: FTP hesabı silindi.

en: FTP account successfully updated.
tr_TR: FTP hesabı güncellendi.

en: FTP accounts
tr_TR: FTP hesapları

en: FTP traffic
tr_TR: FTP Trafiği

en: Fax
tr_TR: Faks

en: Feature
tr_TR: Özellik

en: Features
tr_TR: Özellikler

en: Female
tr_TR: Kadın

en: File usage
tr_TR: Dosya boyutu

en: FileManager
tr_TR: Dosya yöneticisi

en: Filemanager
tr_TR: Dosya yöneticisi

en: Filesystem system Info
tr_TR: Dosya sistemi sistem bilgisi

en: First name
tr_TR: İsim

en: Forbidden
tr_TR: Yasaklanmış

en: Forward
tr_TR: Yönlendir

en: Forward URL
tr_TR: Yönlendirilen URL

en: Forward mail
tr_TR: Posta yönlendir

en: Forward to
tr_TR: Yönlendir

en: Forward to URL
tr_TR: URLye yönlendir

en: Free
tr_TR: Boş

en: From
tr_TR: Gönderen

en: From reseller
tr_TR: Bayiden

en: Ftp
tr_TR: FTP

en: Ftp account
tr_TR: FTP hesabı

en: Ftp account data
tr_TR: FTP hesap bilgileri

en: Ftp accounts
tr_TR: FTP hesapları

en: Gender
tr_TR: Cinsiyet

en: General
tr_TR: Genel

en: General information
tr_TR: Genel bilgi

en: General settings
tr_TR: Genel ayarlar

en: Generate
tr_TR: Oluştur

en: Generate a self-signed certificate
tr_TR: Yerel sunucu tarafından imzalanmış sertifika oluştur

en: Group
tr_TR: Grup

en: Group members
tr_TR: Grup üyeleri

en: Group name
tr_TR: Grup adı

en: Groups
tr_TR: Gruplar

en: HTTP traffic
tr_TR: Web Trafiği

en: High
tr_TR: Yüksek

en: Home directory
tr_TR: Ev dizini

en: Host from which SQL user is allowed to connect to SQL server
tr_TR: Veritabanı kullanıcısının, SQL sunucusuna bağlanmasına izin verilecek istemci

en: Hosting plan
tr_TR: Hosting planı

en: Hosting plan availability
tr_TR: Hosting planı durumu

en: Hosting plans
tr_TR: Hosting planları

en: Hour
tr_TR: Saat

en: Hours
tr_TR: Saat

en: Htaccess group
tr_TR: Htaccess grubu

en: Htaccess group successfully scheduled for addition.
tr_TR: Htaccess grubu eklenmek için işleme alındı.

en: Htaccess group successfully scheduled for deletion.
tr_TR: Htaccess grubu silinmek için işleme alındı.

en: Htaccess user
tr_TR: Htaccess kullanıcısı

en: Htaccess user successfully scheduled for addition.
tr_TR: Htaccess kullanıcısı eklenmek için işleme alındı.

en: Http traffic
tr_TR: Web Trafiği

en: IP address
tr_TR: IP adresi

en: IP address successfully scheduled for addition.
tr_TR: IP adresi eklenmek için işleme alındı.

en: IP address successfully scheduled for deletion.
tr_TR: IP adresi silinmek için işleme alındı.

en: IP usage
tr_TR: IP kullanımı

en: IPv6 address
tr_TR: IPv6 adresi

en: In front
tr_TR: önüne

en: Incl. default mails
tr_TR: Varsayılanlar dahil

en: Incorrect FTP account limit.
tr_TR: Hatalı FTP hesap limiti.

en: Incorrect SQL database limit.
tr_TR: Hatalı SQL veritabanı limiti.

en: Incorrect SQL user limit.
tr_TR: Hatalı SQL kullanıcı limiti.

en: Install
tr_TR: Kur

en: Installed on
tr_TR: Yüklendi

en: Instructions to download today's backup
tr_TR: Bugünün yedeğini indirme talimatları

en: Intermediate certificate(s)
tr_TR: Ara sertifika

en: Internal Server Error
tr_TR: İç Sunucu Hatası

en: Internationalization
tr_TR: Yerelleştirme

en: Invalid SQL user host: %s
tr_TR: Geçersiz SQL kullanıcı sunucusu: %s

en: Invalid URL.
tr_TR: Geçersiz URL.

en: Invalid domain name.
tr_TR: Geçersiz domain.

en: Invalid email address.
tr_TR: Geçersiz eposta adresi.

en: Invalid email username.
tr_TR: Geçersiz eposta kullanıcı adı.

en: Invalid group name!
tr_TR: Geçersiz grup adı!

en: Invalid menu order.
tr_TR: Geçersiz menü sırası.

en: Invalid name.
tr_TR: Geçersiz isim.

en: Invalid payload received from GitHub
tr_TR: GitHub'tan alınan veri geçersiz.

en: Invalid private key or passphrase.
tr_TR: Geçersiz özel anahtar veya parola.

en: Invalid target.
tr_TR: Geçersiz hedef.

en: Invalid type given. String expected
tr_TR: Geçersiz tip verildi. Dizi bekleniyordu

en: Invalid username.
tr_TR: Geçersiz kullanıcı adı.

en: Kernel Version
tr_TR: Çekirdek sürümü

en: Kill session
tr_TR: Oturumu sonlandır

en: Label
tr_TR: Etiket

en: Language
tr_TR: Dil

en: Language file
tr_TR: Dil dosyası

en: Last access
tr_TR: Son erişim

en: Last name
tr_TR: Soyisim

en: Layout
tr_TR: Görünüm

en: Layout color
tr_TR: Görünüm rengi

en: Layout color successfully updated.
tr_TR: Görünüm rengi güncellendi.

en: Level
tr_TR: Seviye

en: Limit value
tr_TR: Limit değeri

en: Limits
tr_TR: Limitler

en: Login
tr_TR: Giriş

en: Login with your FTP account
tr_TR: FTP hesabınızla giriş yapınız

en: Logo file
tr_TR: Logo dosyası

en: Logout
tr_TR: Çıkış

en: Lost password
tr_TR: Kayıp şifre

en: Lost password email
tr_TR: Kayıp şifre mesajı

en: Lost password link
tr_TR: Kayıf şifre linki

en: Lostpw link
tr_TR: Kayıp şifre Linki

en: Low
tr_TR: Düşük

en: Mail
tr_TR: Eposta

en: Mail Log Level
tr_TR: Eposta Günlük Seviyesi

en: Mail account %s successfully scheduled for deletion.
tr_TR: %s eposta hesabı silinmek için işleme alındı.

en: Mail account type
tr_TR: Eposta hesap türü

en: Mail feature is disabled.
tr_TR: Eposta özelliği devre dışı.

en: Mail usage
tr_TR: Eposta boyutu

en: Maintenance mode
tr_TR: Bakım modu

en: Male
tr_TR: Erkek

en: Manage SQL
tr_TR: SQL Yönet

en: Manage htaccess users and groups
tr_TR: Htaccess kullanıcılarını ve gruplarını yönet

en: Manage users
tr_TR: Kullanıcıları yönet

en: Manage users and groups
tr_TR: Kullanıcı ve grupları yönet

en: Manage your protected areas, users and groups.
tr_TR: Korunan alanlar ile kullanıcı ve grupları yönetin.

en: Mark
tr_TR: İşaretle

en: Max number of login attempts
tr_TR: Azami giriş denemesi sayısı

en: Medium
tr_TR: Orta

en: Member of group
tr_TR: Üyesi olduğu grup

en: Message
tr_TR: Mesaj

en: Message template
tr_TR: Mesaj görünümü

en: Message template info
tr_TR: Mesaj görünüm bilgisi

en: Message to reseller before deleting the software
tr_TR: Yazılımı silmeden önce bayiye mesaj gönderin

en: Minute
tr_TR: Dakika

en: Minutes
tr_TR: Dakika

en: Missing domain
tr_TR: Domain bulunamadı

en: Month
tr_TR: Ay

en: Monthly traffic limit [MiB]
tr_TR: Aylık trafik limiti [MiB]

en: Mount
tr_TR: Bağlantı

en: Mount point
tr_TR: Bağlantı noktası

en: Move
tr_TR: Taşı

en: N/A
tr_TR: Devre Dışı

en: Name
tr_TR: İsim

en: Never
tr_TR: Asla

en: New SQL user data
tr_TR: Yeni SQL kullanıcısı bilgileri

en: New ticket
tr_TR: Yeni destek talebi

en: Next step
tr_TR: Sonraki adım

en: No
tr_TR: Hayır

en: No hosting plan available.
tr_TR: Hiç hosting planı yok.

en: No statistics found for the given period. Try another period.
tr_TR: Verilen zaman aralığında istatistik yok. Farklı bir aralığı deneyin.

en: None
tr_TR: Yok

en: Normal + Forward
tr_TR: Normal + Yönlendir

en: Normal users
tr_TR: Normal kullanıcı

en: Not Found
tr_TR: Bulunamadı

en: Not Set
tr_TR: Atanmamış

en: Not found.
tr_TR: Bulunamadı.

en: Nothing found - sorry
tr_TR: Bulunamadı :(

en: Notices, Warnings and Errors
tr_TR: İkazlar, Uyarılar ve Hatalar

en: OK
tr_TR: Tamam

en: Ok
tr_TR: Tamam

en: Open tickets
tr_TR: Açık talepler

en: Order
tr_TR: Sipariş

en: Other in
tr_TR: Diğer gelenler

en: Other out
tr_TR: Diğer gidenler

en: Other settings
tr_TR: Diğer ayarlar

en: Overview
tr_TR: Özet

en: Owner
tr_TR: Sahip

en: PHP Editor
tr_TR: PHP düzenleyici

en: PHP configuration scheduled for update.
tr_TR: PHP ayarları güncellenmek için işleme alındı.

en: POP3/IMAP in
tr_TR: POP3/IMAP gelen

en: POP3/IMAP out
tr_TR: POP3/IMAP giden

en: POP3/IMAP traffic
tr_TR: POP3/IMAP Trafiği

en: Package actions
tr_TR: Paket eylemleri

en: Package install type
tr_TR: Paket yükleme tipi

en: Package language
tr_TR: Paket dili

en: Package title
tr_TR: Paket başlığı

en: Package type
tr_TR: Paket türü

en: Package vendor HP
tr_TR: Paket satıcı Sayfası

en: Package version
tr_TR: Paket sürümü

en: Panel default language
tr_TR: Varsayılan panel dili

en: Partition
tr_TR: Bölüm

en: Password
tr_TR: Şifre

en: Password confirmation
tr_TR: Şifre (tekrar)

en: Password data
tr_TR: Şifre bilgisi

en: Password settings
tr_TR: Şifre ayarları

en: Passwords do not match
tr_TR: Şifreler uyuşmuyor

en: Passwords do not match.
tr_TR: Şifreler uyuşmuyor

en: Path
tr_TR: Yol

en: Pending tasks
tr_TR: Bekleyen görevler

en: Percent
tr_TR: Yüzde

en: Permissions
tr_TR: İzinler

en: Personal data
tr_TR: Kişisel bilgi

en: Personal data successfully updated.
tr_TR: Kişisel veri başarıyla güncellendi.

en: Personalise template
tr_TR: Görünümü kişiselleştir

en: Phone
tr_TR: Telefon

en: Please confirm the password.
tr_TR: Lütfen şifreyi onaylayın.

en: Please enter an SQL user host.
tr_TR: SQL kullanıcısı için istemci girin.

en: Plugin %s scheduled for activation.
tr_TR: %s eklentisi aktivasyon için işleme alındı.

en: Plugin %s scheduled for change.
tr_TR: %s eklentisi değişiklik için işleme alındı.

en: Plugin %s scheduled for deactivation.
tr_TR: %s eklentisi durdurulmak için işleme alındı.

en: Plugin %s scheduled for installation.
tr_TR: %s eklentisi kurulum için işleme alındı.

en: Plugin %s scheduled for uninstallation.
tr_TR: %s eklentisi kaldırılmak için işleme alındı.

en: Plugin %s scheduled for update.
tr_TR: %s eklentisi güncellenmek için işleme alındı.

en: Prevent external login for admins
tr_TR: Yöneticiler için dışardan girişi engelle

en: Prevent external login for clients
tr_TR: Kullanıcılar için dışardan girişi engelle

en: Prevent external login for resellers
tr_TR: Bayiler için dışardan girişi engelle

en: Priority
tr_TR: Öncelik

en: Private key
tr_TR: Özel anahtar

en: Private key passphrase if any
tr_TR: Özel anahtar parolası (varsa)

en: Profile
tr_TR: Profil

en: Protected area successfully scheduled for addition.
tr_TR: Korunan alan eklenmek için işleme alındı.

en: Protected area successfully scheduled for deletion.
tr_TR: Korunan alan silinmek için işleme alındı.

en: Protected area successfully scheduled for update.
tr_TR: Korunan alan güncellenmek için işleme alındı.

en: Protected areas
tr_TR: Korunan alanlar

en: Protocol
tr_TR: Protokol

en: Quota in MiB (0 for unlimited)
tr_TR: MiB olarak kota (Limitsiz için 0)

en: Quota in MiB (Max: %s)
tr_TR: MiB olarak kota (En fazla: %s)

en: RAM
tr_TR: BELLEK

en: Record data
tr_TR: Kayıt verisi

en: Registration date
tr_TR: Kayıt tarihi

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: Remove IP
tr_TR: IPyi kaldır

en: Remove permissions
tr_TR: Yetkileri kaldır

en: Repeat password
tr_TR: Şifre (tekrar)

en: Reseller
tr_TR: Bayi

en: Reseller Name
tr_TR: Bayi Adı

en: Reseller assignment
tr_TR: Bayi atanması

en: Reseller consumption
tr_TR: Bayi kullanımı

en: Reseller data
tr_TR: Bayi verileri

en: Reseller level
tr_TR: Bayi seviyesi

en: Reseller list
tr_TR: Bayi listesi

en: Reseller name
tr_TR: Bayi adı

en: Reseller software list
tr_TR: Bayi yazılım listesi

en: Reseller statistics
tr_TR: Bayi istatistikleri

en: Reseller total
tr_TR: Bayi toplamı

en: Reseller users
tr_TR: Bayi kullanıcıları

en: Reseller/IP usage statistics
tr_TR: Bayi/IP kullanım istatistikleri

en: Resellers
tr_TR: Bayiler

en: Restore
tr_TR: Geri yükle

en: Restore backup
tr_TR: Yedeği yükle

en: Rights
tr_TR: İzinler

en: Rights successfully added.
tr_TR: İzinler eklendi.

en: Rights successfully removed.
tr_TR: İzinler kaldırıldı.

en: SMTP in
tr_TR: SMTP gelen

en: SMTP out
tr_TR: SMTP giden

en: SMTP traffic
tr_TR: SMTP Trafiği

en: SQL database
tr_TR: SQL veritabanı

en: SQL database limit
tr_TR: SQL veritabanı limiti

en: SQL database limit is disabled but SQL user limit is not.
tr_TR: SQL veritabanı limiti devre dışı ayarlanmış ama SQL kullanıcı limiti mevcut.

en: SQL database limit is disabled.
tr_TR: SQL veritabanı limiti devre dışı.

en: SQL database limit is not <i>disabled</i>.
tr_TR: SQL veritabanı limiti <i>devre dışı</i> değil.

en: SQL database limit reached.
tr_TR: SQL veritabanı limitine ulaşıldı.

en: SQL database successfully deleted.
tr_TR: SQL veritabanı güncellendi.

en: SQL databases
tr_TR: SQL veritabanları

en: SQL databases only
tr_TR: Sadece SQL veritabanı

en: SQL user
tr_TR: SQl kullanıcısı

en: SQL user host
tr_TR: SQL kullanıcı istemcisi

en: SQL user limit
tr_TR: SQL kullanıcı limiti

en: SQL user limit is <i>disabled</i>.
tr_TR: SQL kullanıcı limiti <i>devre dışı</i>.

en: SQL user limit is disabled but SQL database limit is not.
tr_TR: SQL kullanıcı limiti devre dışı ayarlanmış ama SQL veritabanı limiti var.

en: SQL user limit is disabled.
tr_TR: SQL kullanıcı limiti devre dışı.

en: SQL user name
tr_TR: SQL kullanıcı adı

en: SQL user password successfully updated.
tr_TR: SQL kullanıcı şifresi güncellendi.

en: SQL user prefix/suffix
tr_TR: SQL kullanıcısı ön/arka eki

en: SQL user successfully added.
tr_TR: SQL kullanıcısı eklendi.

en: SQL users
tr_TR: SQL kullanıcıları

en: SSL certificate successfully scheduled for addition.
tr_TR: SSL sertifikası eklenmek için işleme alındı.

en: SSL certificate successfully scheduled for deletion.
tr_TR: SSL sertifikası silinmek için işleme alındı.

en: SSL certificate successfully scheduled for update.
tr_TR: SSL sertifikası güncellenmek için işleme alındı.

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Search
tr_TR: Ara

en: Security code
tr_TR: Güvenlik kodu

en: Send
tr_TR: Gönder

en: Send message
tr_TR: Mesajı gönder

en: Send message to
tr_TR: Mesaj alıcısı

en: Send new login data
tr_TR: Yeni giriş bilgilerini gönder

en: Send reply
tr_TR: Yanıtla

en: Sender email
tr_TR: Gönderen eposta

en: Sender name
tr_TR: Gönderen isim

en: Separate multiple email addresses with a line-break.
tr_TR: Eposta adreslerini alt alta yazınız.

en: Server ports
tr_TR: Sunucu portları

en: Server statistics
tr_TR: Sunucu istatistikleri

en: Server status
tr_TR: Sunucu durumu

en: Server traffic
tr_TR: Sunucu trafik

en: Server traffic settings
tr_TR: Sunucu trafik ayarları

en: Service Unavailable
tr_TR: Hizmet Kullanılamıyor

en: Service name
tr_TR: Hizmet ismi

en: Service protocol
tr_TR: Hizmet portları

en: Services status
tr_TR: Hizmet durumu

en: Sessions
tr_TR: Oturumlar

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Settings saved.
tr_TR: Ayarlar kaydedildi.

en: Shared mount point
tr_TR: Paylaşılan bağlantı noktası

en: Show
tr_TR: Göster

en: Show %s records per page
tr_TR: Sayfa başına %s kayıt

en: Show HTML output compression size comment
tr_TR: HTML çıktısı sıkıştırma boyutu açıklamasını göster

en: Show detailed statistics for this reseller
tr_TR: Bayi için detaylı istatistikleri göster

en: Show in
tr_TR: Şurada Göster

en: Show labels for main menu links
tr_TR: Ana menü başlıklarında metni göster

en: Showing %s to %s of %s records
tr_TR: %s ile %s arası gösteriliyor. Toplam %s kayıt

en: Showing 0 to 0 of 0 records
tr_TR: 0 ile 0 arası gösteriliyor. Toplam 0 kayıt

en: Size
tr_TR: Boyut

en: Software
tr_TR: Yazılım

en: Software installation
tr_TR: Yazılım yükleme

en: Software installer
tr_TR: Yazılım kurucusu

en: Software instance has been scheduled for installation
tr_TR: Yazılım örneği kurulum için işleme alındı.

en: Software permissions
tr_TR: Yazılım yetkileri

en: Software successfully scheduled for deletion.
tr_TR: Yazılım silinmek için işleme alındı.

en: Software total
tr_TR: Yazılım toplam

en: Software was activated.
tr_TR: Yazılım aktive edildi.

en: Software was deleted.
tr_TR: Yazılım silindi.

en: Softwaredepot
tr_TR: Yazılım Deposu

en: State/Province
tr_TR: Bölge/İlçe

en: Statistics
tr_TR: İstatistikler

en: Stats
tr_TR: İstatistikler

en: Status
tr_TR: Durum

en: Street 1
tr_TR: Adres 1

en: Street 2
tr_TR: Adres 2

en: Subdomain alias you are trying to remove has Ftp accounts. Please remove them first.
tr_TR: Kaldırmaya çalıştığınız subdomain aliasında FTP hesabı var. Önce FTP hesabını kaldırmalısınız.

en: Subdomain errors
tr_TR: Subdomain hataları

en: Subdomain limit
tr_TR: Subdomain limiti

en: Subdomain name
tr_TR: Subdomain adı

en: Subdomain successfully scheduled for addition.
tr_TR: Subdomain aklenmek için işleme alındı.

en: Subdomain successfully scheduled for update
tr_TR: Subdomain güncellenmek için işleme alındı.

en: Subdomain you are trying to remove has Ftp accounts. Remove them first.
tr_TR: Kaldırmaya çalıştığınız subdomainde FTP hesabı var. Önce FTP hesabını kaldırmalısınız.

en: Subdomains
tr_TR: Subdomainler

en: Subject
tr_TR: Konu

en: Submit changes
tr_TR: Değişiklikleri onayla

en: Support system
tr_TR: Destek sistemi

en: Suspended
tr_TR: Duraklatılmış

en: Swap
tr_TR: Takas

en: Switch
tr_TR: Oturum Aç

en: Switch to user interface
tr_TR: Kullanıcı arayüzüne geç

en: System
tr_TR: Sistem

en: System tools
tr_TR: Sistem araçları

en: Target port
tr_TR: Hedef port

en: This is the host from which this SQL user must be allowed to connect to the SQL server. Enter the %s wildcard character to allow this SQL user to connect from any host.
tr_TR: SQL kullanıcısının sunucuya bağlanacağı istemci adı. Tüm istemcilerden bağlanmak istiyorsanız %s joker karakterini kullanın.

en: This user name already exist.
tr_TR: Kullanıcı adı mevcut.

en: To Admin
tr_TR: Yöneticiye

en: To reseller
tr_TR: Bayiye

en: Total
tr_TR: Toplam

en: Total Domains
tr_TR: Toplam Domain

en: Total Software
tr_TR: Toplam Yazılım

en: Total installations
tr_TR: Toplam Kurulum

en: Total mails: %s / %s %s
tr_TR: Toplam eposta: %s / %s %s

en: Total software
tr_TR: Toplam yazılım

en: Traffic
tr_TR: Trafik

en: Traffic usage
tr_TR: Trafik kullanımı

en: Type
tr_TR: Tip

en: UP
tr_TR: ÇALIŞIYOR

en: URL forwarding
tr_TR: URL yönlendirmesi

en: URL port
tr_TR: Bağlantı portu

en: URL protocol
tr_TR: Bağlantı protokolü

en: URL to this admin panel
tr_TR: Yönetim paneli bağlantısı

en: Unauthorized
tr_TR: Yetkisiz

en: Unknown
tr_TR: Bilinmiyor

en: Unknown Error
tr_TR: Bilinmeyen hata

en: Unknown layout color.
tr_TR: Bilinmeyen görünüm rengi.

en: Unknown reason.
tr_TR: Bilinmeyen sebep.

en: Unknown type.
tr_TR: Bilinmeyen tip.

en: Unknown username.
tr_TR: Bilinmeyen kullanıcı.

en: Unlimited
tr_TR: Limitsiz

en: Update
tr_TR: Güncelle

en: Update SQL user password
tr_TR: SQL kullanıcı şifresini güncelle

en: Update data
tr_TR: Veriyi güncelle

en: Update from web depot
tr_TR: Web depodan güncelle

en: Update password
tr_TR: Şifreyi güncelle

en: Updates
tr_TR: Güncellemeler

en: Upload
tr_TR: Yükle

en: Upload logo
tr_TR: Logo yükle

en: Upload now
tr_TR: Şimdi yükle

en: Usage status
tr_TR: Kullanım durumu

en: Used
tr_TR: Kullanılan

en: Used database
tr_TR: Kullanılan veritabanı

en: User
tr_TR: Kullanıcı

en: User (first and last) name
tr_TR: Kullanıcı adı soyadı

en: User assignment
tr_TR: Kullanıcı ataması

en: User data were not updated.
tr_TR: Kullanıcı bilgisi güncellenemedi.

en: User errors
tr_TR: Kullanıcı hataları

en: User login (system) name
tr_TR: Kullanıcı giriş (sistem) adı

en: User password
tr_TR: Kullanıcı şifresi

en: User real (first and last) name
tr_TR: Kullanıcı adı soyadı

en: User scheduled for deletion.
tr_TR: Kullanıcı silinmek için işleme alındı.

en: User type
tr_TR: Kulanıcı tipi

en: User type (admin, reseller, user)
tr_TR: Kullanıcı tipi (yönetici, bayi, kullanıcı)

en: Username
tr_TR: Kullanıcı adı

en: Users
tr_TR: Kullanıcılar

en: Values
tr_TR: Değerler

en: Version
tr_TR: Sürüm

en: Very high
tr_TR: Çok yüksek

en: View
tr_TR: Görünüm

en: View SSL certificate
tr_TR: SSL sertifikasını göster

en: View aliases
tr_TR: Aliasları göster

en: View ticket
tr_TR: Talebi göster

en: Warning traffic
tr_TR: Trafik uyarısı

en: Warnings and Errors
tr_TR: Uyarılar ve Hatalar

en: Web Statistics
tr_TR: Web istatistikleri

en: Web folder protection
tr_TR: Web klasörleri koruması

en: Web in
tr_TR: Web gelen

en: Web out
tr_TR: Web giden

en: Web software depot packages total
tr_TR: Web yazılım depo paketleri toplamı

en: Web statistics
tr_TR: Web istatistikleri

en: Web traffic
tr_TR: Web Trafiği

en: Webmail
tr_TR: Webposta

en: Webtools
tr_TR: Web araçları

en: Welcome email
tr_TR: Aktivasyon mesajı

en: Wrong reseller id.
tr_TR: Yanlış Bayi ID'si

en: Wrong security code
tr_TR: Hatalı güvenlik kodu.

en: Wrong software id.
tr_TR: Yanlış yazılım kimliği.

en: Wrong username.
tr_TR: Hatalı kullanıcı adı.

en: Year
tr_TR: Yıl

en: Yes
tr_TR: Evet

en: You are exceeding your FTP account limit.
tr_TR: FTP hesap limitini geçiyorsunuz.

en: You are exceeding your SQL database limit.
tr_TR: SQL veritabanı limitini geçiyorsunuz.

en: You are exceeding your SQL user limit.
tr_TR: SQL kullanıcı limitini geçiyorsunuz.

en: You are exceeding your disk space limit.
tr_TR: Disk alanınızı aşıyorsunuz.

en: You can only upload images.
tr_TR: Sadece resim yükleyebilirsiniz.

en: You cannot forward %s on itself.
tr_TR: %s kendine yönlendirilemez.

en: You do not have FTP accounts.
tr_TR: FTP hesabınız yok.

en: You do not have databases.
tr_TR: Veritabanınız yok.

en: You do not have domain aliases.
tr_TR: Domain aliasınız yok.

en: You do not have protected areas.
tr_TR: Korunan alan yok.

en: You do not have subdomains.
tr_TR: Subdomaininiz yok.

en: You have been successfully logged out.
tr_TR: Çıkış yaptınız.

en: You have no closed tickets.
tr_TR: Kapalı talebiniz yok.

en: You have no open tickets.
tr_TR: Açık talebiniz yok.

en: You have to choose between file-upload and wget-function.
tr_TR: Dosya-yükle veya wget-fonksiyon arasında seçim yapmak zorundasınız.

en: You must enter a domain alias name.
tr_TR: Domain alias ismini girmelisiniz.

en: You must first generate a password by clicking on the generate button.
tr_TR: Öncelikle "Oluştur" düğmesine basarak bir şifre oluşturmalısınız.

en: You must select a file to upload/download.
tr_TR: Yükleme/indirme için bir dosya seçmelisiniz.

en: Your account is currently under maintenance or disabled. Please, contact your reseller.
tr_TR: Hesabınız bakım durumunda veya devre dışı. Bayiniz ile iletişime geçin.

en: Your consumption
tr_TR: Kullanımınız

en: Your message
tr_TR: Mesajınız

en: Your message has been successfully sent.
tr_TR: Mesajınız başarıyla gönderildi.

en: Your new i-MSCP login
tr_TR: Yeni i-MSCP kullanıcınız

en: Your new password
tr_TR: Yeni şifreniz

en: Zip
tr_TR: PK

en: Zip code
tr_TR: Posta kodu

en: Zip/Postal code
tr_TR: Posta kodu

en: [New]
tr_TR: [Yeni]

en: [Re]
tr_TR: [Ynt]

en: _: Localised language
tr_TR: Türkçe - Turkish

en: activated
tr_TR: aktif

en: and
tr_TR: ve

en: day
tr_TR: gün

en: days
tr_TR: gün

en: deleting
tr_TR: siliniyor

en: disabled
tr_TR: devre dışı

en: domain
tr_TR: Domain

en: domains
tr_TR: Domain

en: email account
tr_TR: eposta hesabı

en: enabled
tr_TR: aktif

en: everything
tr_TR: hepsi

en: i-MSCP - Client/Create CatchAll Mail Account
tr_TR: i-MSCP - Müşteri/TümünüYakala Posta Hesabı Oluştur

en: i-MSCP - Multi Server Control Panel / Login
tr_TR: i-MSCP - Multi Server Denetim Masası / Giriş

en: i-MSCP updates
tr_TR: i-MSCP güncellemeleri

en: i-MSCP version update checking is disabled
tr_TR: i-MSCP sürüm kontrolü devre dışı

en: installed
tr_TR: kuruldu

en: installing
tr_TR: kuruluyor

en: internet Multi Server Control Panel
tr_TR: İnternet Çoklu Sunucu Kontrol Paneli

en: mail
tr_TR: eposta

en: mail accounts
tr_TR: eposta hesapları

en: missing alias
tr_TR: eksik alias

en: missing domain
tr_TR: eksik domain

en: n\a
tr_TR: devre dışı

en: no
tr_TR: hayır

en: not available
tr_TR: mevcut değil

en: not required
tr_TR: gerekli değil

en: older than 1 month
tr_TR: 1 aydan eski

en: older than 12 months
tr_TR: 12 aydan eski

en: older than 2 weeks
tr_TR: 2 haftadan eski

en: older than 3 months
tr_TR: 3 aydan eski

en: older than 6 months
tr_TR: 6 aydan eski

en: orphan entry
tr_TR: sahipsiz giriş

en: required
tr_TR: gerekli

en: subdomain
tr_TR: Subdomain

en: subdomains
tr_TR: Subdomain

en: traffic
tr_TR: trafik

en: unlimited
tr_TR: limitsiz

en: update
tr_TR: güncelle

en: view aliases
tr_TR: aliasları göster

en: yes
tr_TR: evet
